DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Tysiące osób uczciło pamięć ofiar sowieckich wywózek

XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Tysiące osób uczciło pamięć ofiar sowieckich wywózek
FOT.:Adam Białous

Kilkanaście tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, który przeszedł ulicami Białegostoku. Marsz – największe światowe spotkanie Sybiraków – jest hołdem oddawanym setkom tysięcy Polaków, którzy cierpieli i ginęli podczas sowieckich wywózek.

 

Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru organizowany jest w Białymstoku od 19 lat. Tegoroczny Marsz rozpoczął się przy Pomniku Mordu Katyńskiego. Następnie ulicami Świętojańską, Warszawską i Piastowską uczestnicy Marszu przeszli na teren kościoła pw. Ducha Świętego, w którym została odprawiona Msza św. w intencji Sybiraków. Po Eucharystii uroczystości przeniosły się pod stojący przy kościele Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka. To jedyny obiekt w Polsce, gdzie znajdują się urny z prochami nieznanych Sybiraków.

 

Organizowanie Marszu we wrześniu ma związek z rocznicą sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, która dała początek wywózkom. – Przed wojną mieszkaliśmy w miejscowości Makarowce, która dziś leży na Białorusi. Kiedy weszli sowieci, najpierw wywieźli na Sybir mojego ojca, który był polskim żołnierzem 3 Pułku Artylerii Wilno. W roku 1941, ostatnim transportem do Białego Jaru na Syberii wywieźli moją mamę, mnie i dwóch moich braci. Ja wtedy miałem 9 lat, a moi bracia 12 i 6 lat. To bardzo trudne wspomnienia – mówi dla PCh24.pl pan Mieczysław, uczestnik sybirackiego marszu. Aby wziąć w nim udział przyjechał do Białegostoku aż z miasta Anzio we Włoszech.

 

Organizatorami Marszu są m.in. Związek Sybiraków, białostockie Muzeum Pamięci Sybiru i Urząd Miejski w Białymstoku. W przemarszu przez ulice stolicy województwa podlaskiego wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, głównie Sybiracy i ich rodziny oraz kombatanci. Szczególnie dużo – tysiące osób – było w tym roku młodzieży szkolnej i harcerzy. Sybiracy przyjechali z różnych miejsc Polski oraz z różnych krajów świata – m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy.

 

Przeprowadzone w latach 40. i 50. ubiegłego wieku sowieckie wywózki były jedną z najcięższych zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono ponad 1 mln osób. Bardzo wielu z wywiezionych rodaków zginęło z powodu głodu, chorób oraz nieludzkich warunków obozowego życia i katorżniczej pracy. Warunki były straszne.

 

Wywieźli nas tam na śmierć i robili wszystko żebyśmy na Sybirze poumierali. Był straszny głód, jedliśmy żywicę, żeby tylko żołądek miał co trawić. Najwięcej ludzi umierało przy wyrębie Tajgi, z wycieńczenia i chorób. Nasza cała rodzina ocalała. Po 5 latach katorgi wróciliśmy do Polski. To było możliwe jedynie dzięki żarliwej modlitwie mojej mamy i Łasce Bożej – mówi nam pan Mieczysław.

 

 

Adam Białous

 

 


DATA: 2019-09-06 13:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nnym dwóm zomolom z dyńki zasadził, dwumetrowce po sto kilo leżąc na plecach pokazali numery butów:D to we Piotrkowie pono jakaś sędzia umorzyła sprawę a Dziadek metrsześćdziesiętwkapeluszu i pod siedemdziesiątkę. proszę poszukać w mokrych a może i film ciekawy będzie
10 miesięcy temu / szpulas11
 
To powinno stać się kolejnym etapem odkłamywania historii.
10 miesięcy temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.