25 stycznia 2021

Xi Jinping otworzył Światowe Forum Ekonomiczne. 2021 ma być rokiem „przełomu”

(Xi Jinping, ot. YouTube / CGTN)

Prezydent Chin Xi Jinping otworzył w poniedziałek wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne, którego panele dyskusyjne mają skoncentrować się na odbudowie gospodarki po kryzysie koronawirusa. Przywódca komunistycznych Chin jest jednym z najważniejszych mówców obok szefowej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oraz ministrów gospodarki Francji i Niemiec: Bruno Le Maire i Petera Altmaiera.

 

W wirtualnej wymianie zdań nie weźmie udziału m.in. prezydent USA Joe Biden.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Tematem przewodnim spotkania przywódców państw, szefów banków, biznesmenów, aktywistów i dziennikarzy ma być kwestia odbudowy po kryzysie koronawirusa – „Przełomowy rok dla odbudowy zaufania”.

 

Jak co roku w wydarzeniu weźmie udział niemiecka kanclerz Angela Merkel, francuski prezydent Emmanuel Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. USA będzie reprezentował specjalny wysłannik ds. klimatu prezydenta – John Kerry. Z Azji – poza prezydentem Chin – będzie także przywódca Korei Południowej oraz premierzy Indii i Japonii.

 

Forum od 1971 r. odbywało się zawsze szwajcarskim Davos. Po pierwszej wirtualnej sesji – z inicjatywy prezesa Forum Klausa Schwaba – ma się przenieść do Singapuru, z dala od luksusowego kurortu narciarskiego.

 

Organizatorzy uznali, że Singapur obecnie jest najbezpieczniejszym miejscem na świecie. Odnotowano w tym mieście-państwie zaledwie 29 zgonów z powodu Covid-19. Wirtualne forum nie jest szczególnie atrakcyjne dla „elity,” która lubi spotkania za  zamkniętymi drzwiami w luksusowych hotelach bardziej niż spotkania w formalnym otoczeniu.

 

Innym powodem przeniesienia się forum jest fakt przesuwania się „światowego gospodarczego środka ciężkości” od 2002 r. w kierunku Azji. Chiny są obecnie na dobrej drodze do zrównania się z wielkością gospodarki amerykańskiej w 2030 r. To nawet o dwa lata wcześniej niż prognozowali analitycy. Firma ubezpieczeniowa Euler Hermes twierdzi, że „kryzys Covid-19 może przyspieszyć przesunięcie globalnej równowagi w kierunku Azji”.

 

W 2017 r. przywódca Chin Xi Jinping obiecał w Davos, że jego kraj przyjmie na siebie zobowiązania w zakresie walki z protekcjonizmem i utrzymywaniem wolnego handlu oraz kierowania koalicją państw wdrażających Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.

 

Tegoroczne forum skupi się na budowie tzw. kapitalizmu interesariuszy. Przewidziano wielogodzinne warsztaty w tej kwestii. Inne tematy spotkań to: „Postęp w nowej umowie społecznej” i „Przywracanie konsumpcji dla zrównoważonej przyszłości”.

 

Prof. Schwab twierdzi, że rok 2021 może być pozytywnym i historycznym rokiem, 75 lat po pierwotnym „Roku Zerowym” po zniszczeniach II wojny światowej.

 

„Ponownie mamy szansę na odbudowę” – stwierdził, odnosząc się do przemyślenia kapitalizmu w świetle „pandemii, która pogłębiła nierówności.”

Jego zdaniem, „Covid-19 zadał ostateczny cios” powojennemu modelowi gospodarki i świata, w którym wolny rynek i ograniczony rząd przyniosły dobrobyt i postęp. Teraz jednak świat „nie jest już zrównoważony ani ekologiczny, ani społeczny”.

 

Odbudowa po domniemanej pandemii – a raczej kryzysie wywołanym decyzjami polityków o „lockdownie” i skoncentrowaniu się na walce z koronawirusem, przy jednoczesnym zaniedbaniu innych znacznie poważniejszych schorzeń – zajmie co najmniej 10 lat.

 

Panele 51 Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) potrwają do piątku. Nawiązują one do inicjatywy „Wielkiego Resetu” założyciela WEF Klausa Schwaba i księcia Karola. Forum mają towarzyszyć wydarzeniu wirtualne w 430 miastach na całym świecie.

 

Jak dotychczas z kryzysu koronawirusowego najszybciej wychodzą Chiny, które w 2020 r. utrzymały wzrost na poziomie 2, 3 proc. i prawdopodobnie w tym roku osiągną poziom ponad 6 proc. W grudniu 2020 r.  import chiński wzrósł o 6,5 proc. w porównaniu z 2019 r. Światowa gospodarka skurczyła się o 4,3 proc w 2020 r.

 

Pekin obiecał umorzenie długów biednym krajom afrykańskim. Przynajmniej tak zapowiadał chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi podczas oficjalnych wizyt w Nigerii, Demokratycznej Republice Konga (DRK), Tanzanii, Botswanie i na Seszelach w dniach od 4 do 9 stycznia br.

 

Światowe Forum Ekonomiczne podkreśla, że w obecnej sytuacji, gdy narastają nierówności konieczny jest „Wielki Reset,” aby stawić czoła globalnym kryzysom. Będzie to możliwe poprzez skoordynowaną globalną akcję przebudowy, a właściwie budowania na nowo społeczeństwa, by było ono „zrównoważone”, „spójne”, „sprawiedliwe”, „włączające,” „ekologiczne” i uwzględniające płeć.  Forum kładzie duży nacisk na ideologię gender i walkę z rasizmem oraz „wszystkimi formami dyskryminacji.”

 

Już w poniedziałek powołano koalicję organizacji zaangażowanych w „poprawę sprawiedliwości rasowej i etnicznej w miejscu pracy.” 48 organizacji z 13 branż, zatrudniających ponad 5,5 miliona osób na całym świecie zobowiązało się do tworzenia „bardziej sprawiedliwych miejsc pracy.”

 

Firmy mają umieścić tzw. rasową i etniczną sprawiedliwość w swoich programach, opracować i wdrożyć długoterminową strategię antyrasistowską i już zainicjować jakieś jedno ważne działanie w tej kwestii.

 

Partnering for Racial Justice in Business to koalicja firm, która  ma zadbać o przyjęcie do pracy profesjonalistów o „niedostatecznie reprezentowanej tożsamości rasowej i etnicznej.” Zobowiązały się one do „wykorzenienia

rasizmu w miejscu pracy oraz ustanowienia nowych globalnych standardów równości rasowej w biznesie.”

 

W pierwszej kolejności firmy te skoncentrują się na dostępie do intratnych miejsc pracy dla czarnych i walce z uprzedzeniami wobec nich. Jak zaznacza Forum, inicjatywa wywodzi się z Platformy Nowej Ekonomii i Społeczeństwa Światowego Forum Ekonomicznego. Koncentruje się na „budowaniu dostatnich, integracyjnych i sprawiedliwych gospodarek oraz społeczeństw.” Dodano, że Platforma przyjmuje „zintegrowane i holistyczne podejście do różnorodności, równości, integracji i sprawiedliwości społecznej oraz ma na celu walkę z wykluczeniem , uprzedzeniami i dyskryminacją związaną z rasą, płcią, zdolnościami, orientacją seksualną i wszystkimi innymi formami różnorodności ludzkiej.”

 

Członkami założycielami inicjatywy są: AP Møller-Maersk, AlixPartners, AstraZeneca, Bank of America, BlackRock, Bloomberg, Boston Consulting Group, Bridgewater Associates, Centene, Cisco Systems, Cognizant, Dentsu International, Deutsche Bank, EY, Facebook, Google , H&M Group, Henry Schein, HP, Infosys, Ingka Group (IKEA), Jacobs Engineering Group, Jefferson Health, Johnson & Johnson, Kaiser Permanente, Kearney, LinkedIn, ManpowerGroup, Mastercard, Mayo Clinic, McKinsey & Company, Microsoft, Nestlé, PayPal, PepsiCo, Procter & Gamble, PwC, Salesforce, SAP, Standard Chartered Bank, Tata Consultancy Services, The Coca-Cola Company, Depository Trust & Clearing (DTCC), Thermo Fisher Scientific, Uber Technologies, Unilever, UPS i Willis Towers Watson.

 

Źródło: weforum,org, newsabc-cbn.com, iol.co.za

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 133 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram