DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Wzrost święceń kapłańskich w Hiszpanii. Dominują konserwatywne diecezje

Wzrost święceń kapłańskich w Hiszpanii. Dominują konserwatywne diecezje
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum

W Hiszpanii w ostatnim roku wzrosła liczba powołań kapłańskich. Najwięcej z nich jest w 15 diecezjach. To prawdopodobnie wiąże się z tradycyjnym charakterem tamtejszej religijności.

 

Liczba święceń kapłańskich w Hiszpanii wzrosła o 24 punkty procentowe. W 2018 roku przyjęło je 135 mężczyzn. Tymczasem w 2017 roku było ich jedynie 109. Największą liczbę święceń zanotowała archidiecezja Madrytu, gdzie przyjęło je 14 osób. Stosunkowo dużo mężczyzn przyjęło ordynację w diecezjach: Walencja, Toledo, Sewilla, Alcala de Henares, Kartagena i Sarragosa.

 

Kolejną dobrą informacją jest zmniejszenie odsetka osób rezygnujących z seminariów w ciągu ostatniego roku. W 2018 mury seminarium opuściło 123 kleryków a tymczasem w 2017 roku aż 152. Z drugiej jednak strony w tym samym okresie liczba osób wstępujących do seminariów zmniejszyła się z 1263 do 1203 osób.

 

Hiszpański proboszcz, ksiądz Julio Gomez stwierdził, że wzrost ten jest w znacznej mierze owocem przypadku. Jednak interesujący jest fakt, że niemal 50 procent seminarzystów pochodzi z 15 diecezji. Tymczasem w całej Hiszpanii znajduje się 70 diecezji. Według księdza Gomeza prawdopodobnie do tego sukcesu przyczynili się ortodoksyjni biskupi rządzący w tych diecezjach, dobra formacja, a także przykład innych młodych księży. Nie bez znaczenia okazała się również religijność ludowa.

 

Sprawa wymaga jeszcze dalszych badań, jednak wiele wskazuje na to, że to nie teologiczne nowinki, lecz Tradycja inspiruje młodych ludzi. Nic w tym dziwnego. Tradycyjny ideał księdza, ale także katolika w ogóle, jawi się jako znacznie lepiej dostosowany do psychiki młodego mężczyzny.

 

Warto dodać, że badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych przez księdza Donalda  Klostera pokazują również, że znacznie większą religijnością cechują się ludzie związani z tradycyjną religijnością.

 

Wszak jedynie 2 proc. uczestników Mszy trydenckiej akceptuje antykoncepcję, podczas gdy aż 89 proc. uczęszczających na Mszę Świętą sprawowaną w zwyczajnej formie rytu rzymskiego nie widzi problemu w korzystaniu ze środków zapobiegających ciąży. U „tradsów” bezdyskusyjnie mniejsze jest także poparcie dla aborcji i związków homoseksualnych. Tradycjonaliści częściej korzystają też z sakramentu spowiedzi i mają liczniejsze potomstwo.

 

Źródła: catholicherald.co.uk / onepeterfive.com / archidiecezja.warszawska.pl / pch24.pl

 

mjend  


DATA: 2019-03-21 13:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

" ...decyzji BenedyktaXVI o uwolnieniu Mszy Tradycyjnej" . Czyli Msza Tradycyjna była jednak uwięziona. A nam się powtarza od 50 lat, że nikt jej nie zabrania. Bo po co uwalniać coś co oficjalnie nigdy nie było zakazane? a może jednak było.. i wciąż jest? Katolicy obudźcie się!Msza Wszechczasów jest traktowana przez naszych biskupów po macoszemu, w najlepszym wypadku jak kwiatek do kożucha, egzotyczny, barwny element dekoracyjny. Żaden polski biskup jej nie odprawia. Większość modnych w internetach księży, kreujących się na niepokornych buntowników - Rejtanów rozdzierających szaty nad abberacjami i upadkiem obyczajów odprawia NOM. Msza Wszechczasów jest prześladowana, kapłani ją odprawiający są prześladowani - konkretnie: ks. Woźnicki Poznań Wroniecka- usunięty od Salezjanów, msza wywalona z kościoła odprawiana jest w kaplicy-celi kapłana i ks. Bałemba.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Z jednej strony Bóg. Z drugiej 447. Co z nami będzie???
ponad 1 rok temu / Kasandra
 
Jeszcze kilka lat temu podobne zjawisko wyraźnego rozdźwięku pomiędzy powołaniami do seminariów konserwatywnych a ich prawie brakiem do seminariów modernistycznych, widoczne było w Ameryce Południowej. No, i Franciszek szybko zrobił "porządek" z tymi podejrzanymi konserwatywnymi biskupami i ich seminariami. Myślę, że lepiej teraz takich danych nie publikować.
ponad 1 rok temu / Ireneusz
 
Wspaniałe wieści. Może ziarno musiało najpierw obumrzeć?
ponad 1 rok temu / marcin
 
Czy mamy rozumieć,że te 15 diecezji,to te gdzie regularnie odprawiana jest Msza Trydencka?Jeśli tak,to już dużo wcześniej takie zjawisko wzrostu powołań kapłańskich,zaobserwowali polscy księża celebrujący tę Mszę w swoich parafiach.Również Bractwo Kapłańskie PiusaX,mimo,że było zwalczane,cieszy się znaczną ilością powołań.Takie zjawisko o czymś świadczy.Na razie jeszcze jest niewielkie,ale jeśli popularność Mszy Wszechczasów będzie coraz większa,to wzrost powołań może wreszcie otworzy oczy hierarchom i księżom niezbyt przychylnym decyzji BenedyktaXVI o uwolnieniu Mszy Tradycyjnej.Myślę,że papież doskonale wiedział co robi przekazując proboszczom możliwość podejmowania decyzji o odprawianiu Mszy Łacińskiej.
ponad 1 rok temu / miki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.