DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Wzrost napięcia na tle religijnym w Macedonii. Powodem krzyż nad stolicą

Wzrost napięcia na tle religijnym w Macedonii. Powodem krzyż nad stolicą
Milenijny Krzyż nad Skopje, By Jasne (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Na jednym ze wzgórz na przedmieściach stolicy Macedonii, Skopje, ma stanąć wielki, 55-metrowy krzyż. Do jego postawienia nie chcą dopuścić przedstawiciele albańskiej mniejszości w Macedonii. Ogromna większość z nich to członkowie Demokratycznego Związku na Rzecz Integracji – ugrupowania zrzeszającego mieszkających w Macedonii Albańczyków. Wbrew nazwie ugrupowania, jej – nie tylko ostatnie działania – pokazują, że z dążeniami do integracji partia ta ma coraz mniej wspólnego.

 

Przewodniczący Stowarzyszenia Macedońskich Słowian, Petre Latinovski, zwrócił się do policji o pomoc w „wyczyszczeniu” miejsca, na którym zaplanowano postawienie krzyża. Na razie protestujący Albańczycy zorganizowali tam miasteczko namiotowe. I nie myślą o dobrowolnym opuszczeniu go.

 

Kilka dni temu miejsce, na którym ma stanąć krzyż, zostało poświęcone przez macedońskich duchownych.

 

Fundatorem krzyża jest przewodniczący Światowego Kongresu Macedończyków, Todor Petrow. Kilka dni temu Petrow został dotkliwie pobity w jednej z restauracji w Skopje. Jak zwykle w takich sytuacjach, świadków zabrakło, a policja wciąż nie ma informacji o napastnikach.

 

W krajobraz stolicy Macedonii i jej najbliższych okolic wpisany jest już, większy, bo aż 66-metrowy tzw. krzyż milenijny (postawiony został w roku 2002). To jeden z największych krzyży na świecie. W roku 2008 konstrukcja zaopatrzona została w windę i udostępniona  turystom i pielgrzymom.

 

Dziś Albańczycy stanowią ponad 25 proc. ogółu ludności niewielkiej Macedonii. Ich odsetek w najbliższych latach z pewnością będzie wzrastać. Zmieni to demograficzne, religijne i kulturowe oblicze Macedonii.

 

Źródło: „Interfax”

ChS 


DATA: 2016-03-11 10:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a pamiętam, jak z sarkazmem mówiono i pisano, że dzieci to skarb największy; a tu wychodzi, że jednak tak; że ilość też ma znaczenie; zresztą jak w starożytnym powiedzonku - i Herkules d..., kiedy ludzi kupa; no ale nie będę narzekał, biorę się do roboty - 500+ czeka, jeszcze się zmarnuje, albo dopadnie go inflacja i nic z niego nie zostanie; a i obywatelów (do dojenia) przybędzie;
ponad 4 lata temu / JARO
 
Nie zauważyłem w artykule informacji o tym że Albania jest państwem postkomunistycznym i jednocześnie muzułmańskim. To bardzo istotne dla zrozumienia tej sprawy...
ponad 4 lata temu / tochybawazne
 
Czyli słowiańscy Macedończycy kontra niesłowiańscy Albańczycy. A o co chodzi z tym napięciem religijnym? Czyżby tam ktoś był wyznawcą religii pokoju na literkę "i" tylko strach o tym napisać?
ponad 4 lata temu / Zbygniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.