DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Wzrasta aktywność afrykańskich ateistów. Żądają własnego święta!

Wzrasta aktywność afrykańskich ateistów. Żądają własnego święta!
fot. sxc.hu
#ATEIZM    #WIARA    #ISLAM    #CHRZEŚCIJAŃSTWO    #AFRYKA    #KENIA    #NIGERIA    #DZIEŃ ATEISTY    #ATEIŚCI

W Afryce, gdzie systematycznie rośnie liczba chrześcijan i muzułmanów, wzrasta również aktywność ateistów i kręgów z nimi związanych.

 

Ateistyczna aktywność jest szczególnie zauważalna w Kenii, gdzie chrześcijaństwo wyznaje 80 proc. społeczeństwa, a islam około 15 proc. W tym położonym na wschodzie Afryki kraju grupa ateistów przeprowadziła kilka krzykliwych akcji mających na celu wprowadzenie do kalendarza nowego święta – dnia ateisty, który miałby przypadać na 17 lutego. Pojawiły się nawet zawołania, żeby ewentualny „dzień ateisty” stał się… głównym świętem państwowym Kenii!

 

– Tylko w ten sposób wzrośnie wiedza i świadomość Kenijczyków o swoich rodakach – ateistach – oświadczył stojący na czele jednej z grup ateistycznych Harrison Mumya. Aktywista od dłuższego czasu nawet nie ukrywa, że jednym z celów jego ugrupowania jest stworzenie cyklicznej imprezy o nazwie „Marsz bezbożnych”, która pokazałaby społeczeństwu kenijskiemu… ułomności chrześcijan. – Chcemy uświadomić naszym rodakom znaczenie racjonalizmu i humanistycznego podejścia do kwestii moralności – powiedział Mumya.

 

Ateiści w Kenii liczą, że pod koniec roku 2018 ich ugrupowania tylko w tym kraju będą zrzeszać 700 osób, co ich zdaniem jest ogromnym sukcesem w porównaniu np. z rokiem 2014, kiedy takich osób takich było 60.

 

Coraz aktywniejsi są też ateiści w Nigerii. Powstało tam kilka wpływowych stowarzyszeń ateistycznych. Domagają się one m.in. świeckiego państwa i uważają, że ingerencja instytucji kościelnych „niszczy zręby młodej państwowości”. – Pragniemy wpoić naszym władzom i rodakom, że jedynie prawdy udowodnione naukowo mają jakikolwiek sens – stawierdził Calistus Igwilo z Nigeryjskiego Stowarzyszenia Ateistycznego.

 

Ateiści aktywizują się i organizują także w innych krajach na południe od Sahary. Szczególnie dotyczy to Ghany, RPA, Zimbabwe i Ugandy.

 

Źródło: www.sedmitza.ru

ChS


DATA: 2018-08-31 14:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Znowu łżesz, bo nie odchodzę od meritum, którym obecnie jest brak twojej odpowiedzi na pytanie: czy ten twój bełkot miał nieść jakąś merytoryczną treść "rozwiąże się z katolikiem", "wyjedzie za protestanta"? No i łżesz dlatego bo to ty cały czas nie udzielasz odpowiedzi w postaci dowodu na to że nie jestem istotą ludzką :)
ponad 1 rok temu / do załgańca
 
Znowu odchodzisz od meritum i nie udzielasz odpowiedzi.
ponad 1 rok temu / ollek
 
Czy ten twój bełkot miał nieść jakąś merytoryczną treść: "rozwiąże się z katolikiem", "wyjedzie za protestanta"? No i cały czas czekam na dowód na to że nie jestem istotą ludzką, łgarzu :)
ponad 1 rok temu / do załgańca
 
A jak rozwiąże się z katolikiem to też będzie winna? A jak wyjedzie za protestanta to też? Religia nie ma tu nic do rzeczy.
ponad 1 rok temu / ollek
 
Komentarze zbliżone do pytań P. Małgorzaty Wassermann i odpowiedzi b. min. Rostowskiego i jego adwokata ....
ponad 1 rok temu / Under
 
Zapoznaj się z treścią wpisów w tym wątku.
ponad 1 rok temu / do Lazarz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.