DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Wzmaga się propaganda rosyjskich mediów przeciw Białorusi. Moskwa „dyscyplinuje” Mińsk?

Wzmaga się propaganda rosyjskich mediów przeciw Białorusi. Moskwa „dyscyplinuje” Mińsk?
Government.ru [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Od wielu tygodni w rosyjskich mediach ukazują się liczne artykuły ukazujące Białoruś jako „wroga” Rosji, kwestionujące suwerenność naszego sąsiada zza wschodniej granicy, a nawet grożące mu aneksją.

 

Rosyjski politolog Dmitrij Orieszkin udzielił wywiadu nadawanemu w języku białoruskim Radiu Wolna Europa RFE /RL. Stwierdził w nim, że zalew rosyjskich publikacji i materiałów antybiałoruskich, jest przykładem bezpardonowego „ataku ideologicznego” wymierzonego w Białoruś. Atakowana jest nie tylko – jak to zwykle bywa - rzekoma „sztuczność” języka i narodu białoruskiego, pragnącego odróżnić się od rosyjskiego, ale także sami Białorusini, którzy „spiskują” przeciwko Moskwie.

 

Ostatnio „Prawda” opublikowała list z Mińska, w którym stwierdzono, że „demokraci białoruscy przekroczyli wszelkie granice nie tylko zdrowego rozsądku, ale także moralności”, ponieważ „w swoich opracowaniach naukowych i artykułach publicystycznych starają się pokazać, że Białorusini i Rosjanie nie mają wspólnych korzeni historycznych i że Rosjanie zawsze byli głównymi wrogami Białorusinów, z którymi niemal nieustannie walczyli”.

 

Z kolei portal News-front.info szeroko informował o „antyrosyjskiej działalności młodych patriotów białoruskich”, którzy „przygotowują się do konfrontacji militarnej z Rosją”. Pod koniec ubiegłego roku mieli oni założyć organizację wojskowo-patriotyczną „Vajar”, która „nie tylko aktywnie rekrutuje zwolenników, ale też prowadzi patriotyczne treningi na świeżym powietrzu”.

 

Portal dodał, że jedyna różnica między białoruskimi patriotami, a ukraińskim Prawym Sektorem polega na tym, że bojownicy białoruskiego „Vajara” od razu określili swój cel, tj. „sprzeciw wobec piątej kolumny pro-kremlowskiej na Białorusi i przeciw rosyjskiej agresji, którą przygotowuje owa piąta kolumna”.

 

Z kolei rosyjski ekonomista Siergiej Aleksaszenko powiedział w stacji radiowej Echo Moskwy, że „jeśli Mińsk będzie kontynuował swoją kampanię, by stać się częścią Europy, wówczas zostanie przyłączony do Rosji w sposób analogiczny do krymskiego scenariusza”.

 

Oreszkin wskazuje, że jeszcze 20 lat temu, rosyjscy patrioci z całych sił wspierali Aleksandra Łukaszenkę, który sprzeciwiał się reformom liberalnym. Teraz jednak dostrzegają oni, że autorytarny reżim Łukaszenki coraz bardziej stara się zachować suwerenność Białorusi i bronić jej przed zamachem ze strony swego wschodniego sąsiada, zwracając się ku Europie.

 

- Gdyby Moskwa była stolicą nowoczesnego państwa o wysokim poziomie rozwoju technologicznego i kulturalnego, to nie musiałaby być zaangażowana w sztuczną promocję rosyjskości – tłumaczył Oreszkin. Jego zdaniem, rosyjski byłby dziś tak samo popularny jak angielski. Teraz jednak wielu w Moskwie wpada w histerię, obawiając się utraty swoich wpływów.

 

Ekspert tłumaczył, że Rosjanie uważają, iż „mają prawo do myślenia w kategoriach radzieckich”. Dlatego Władimir Putin mówi, że Rosji „wbito nóż w plecy” i zrobili to „Ukraińcy, Turcy, Syryjczycy, a teraz także Białorusini”.

 

Oreszkin wątpi, by Białorusiom groził rosyjski atak militarny. - Rosja nie ma środków finansowych, demograficznych ani dyplomatycznych, które pozwoliłyby jej na aneksję Białorusi. Dlatego bardziej prawdopodobne jest nasilenie jedynie propagandy prorosyjskiej – tłumaczył.

 

Źródło: euromaidanpress.com

AS 


DATA: 2016-01-28 15:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sądzę, że antypolskie produkcje filmowe to brudna robota żydów, którzy boją się ewentualnego zbliżenia przez interesy naszych państw. Oni chcą wciągnąć Białoruś do bagna UE. Jeśli Mińsk zostanie sam, pożre go albo UE albo Rosja.
ponad 4 lata temu / tut
 
To dla nas szansa. Dobrze, że Waszczykowski to widzi.
ponad 4 lata temu / pl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.