DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Wyższa akcyza na papierosy uderzy w najbiedniejszych

Wyższa akcyza na papierosy uderzy w najbiedniejszych
fot.creativauy/ sxc.hu

Fundacja Republikańska opracowała raport, z którego wynika, że większy podatek na papierosy, planowany przez rząd, odbije się najbardziej niekorzystnie na najbiedniejszych , a także zwiększy przemyt oraz ilość podrabianych papierosów. Wyższa stawka podatku akcyzowego na papierosy zmniejszy też, zdaniem Fundacji, wpływy do budżetu z tytułu akcyzy o 150 mln zł.


Opublikowany przez resort finansów 19 września br. projekt tzw. ustawy okołobudżetowej zawiera stawki akcyzy na wyroby tytoniowe na 2013 rok. Według szacunków ministerstwa, podwyżka akcyzy ogółem o 5 proc. poskutkuje wzrostem średniej ceny detalicznej papierosów o 60 groszy na paczce. Resort podał też łączną sumę większych wpływów do budżetu, których spodziewa się po wprowadzeniu wyższej stawki, w wysokości 345 mln zł w skali roku. Ministerstwo założyło również spadek sprzedaży wyrobów tytoniowych o 3 proc.

 

Podczas konferencji prasowej, przedstawiciele Fundacji Republikańskiej argumentowali, że podwyżki uderzą w najbiedniejszych, ponieważ wyższe stawki poskutkują zwiększeniem cen najtańszych papierosów średnio o 70 groszy na paczce, segment pośredni papierosów zdrożeje o 55 groszy, a najdroższy o 45 groszy. Skutkiem tego będzie między innymi większe zainteresowanie niektórych palaczy papierosami z przemytu, co zdaniem ekspertów FR, zmniejszy wpływy do budżetu z tytułu podatku akcyzowego o około 150 mln złotych.

 

Jak poinformował podczas konferencji Krzysztof Brosz z FR: „Ministerstwo Finansów samo pozbawia się premii, na którą liczy. (...) Zmiana struktury akcyzy spowoduje większe obciążenia konsumentów papierosów tańszych, którzy zaczną kupować podrabiane i przemycane papierosów. Zwłaszcza, że mamy historyczne doświadczenia takiego procesu”. Jego zdaniem, należy obniżyć tempo wzrostu akcyzy i zbliżyć je do poziomu inflacji.

 

Fundacja Republikańska nie jest jedyną organizacją, która wypowiada się przeciwko proponowanym zmianom w zakresie stawek podatku akcyzowego na papierosy. Swój sprzeciw zgłosiły również, w formie listu otwartego do premiera, Business Centre Club i m.in. British American Tobacco Polska Trading, Imperial Tobacco Polska, JTI Polska oraz Krajowy Związek Plantatorów Tytoniu .

 

W liście stwierdzono: „Obecna struktura podatku akcyzowego, która od 2009 r. udowadnia swoją efektywność poprzez dostarczanie co roku wyższych niż zakładano wpływów do budżetu państwa, to sprawdzone i dobrze działające rozwiązanie. Dotychczasowy system przyniósł w ciągu ostatnich 3 lat nadwyżki podatku akcyzowego ponad planowane przez rząd wielkości w granicach od 700 mln do 2,3 mld zł rocznie. Teraz planuje się go zastąpić nieuzasadnionym merytorycznie i ryzykownym dla budżetu państwa rozwiązaniem, które jawnie faworyzuje pod względem podatkowym produkty najdroższe, zdominowane przez jednego gracza rynkowego, uderzając jednocześnie w konsumentów, dystrybutorów i producentów papierosów tańszych, stanowiących zdecydowaną większość rynku”. Autorzy listu zwrócili też uwagę na potencjalny rozwój szarej strefy rynku papierosów.

 

Fundacja Republikańska zwróciła też uwagę na to, że w latach 2004-2012 stawka akcyzy minimalnej na papierosy wzrosła o ponad 183 proc., a nominalne wpływy do budżetu z tytułu podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe zwiększyły się o prawie 100 proc. Jako podatki pośrednie, akcyza i VAT stanowią w naszym kraju około 85 proc. ceny paczki papierosów. Ten horrendalnie wysoki pułap plasuje nas o ponad 5 proc. wyżej od średniej europejskiej.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.bankier.pl

 


DATA: 2012-09-28 13:08
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W kilku tytułach prasowych pojawił się list otwarty BCC do Premiera w sprawie akcyzy. Ciekawe, czy podpisani pod nim Prezesi koncernów tytoniowych wiedzą że BCC wysyłało podobne odezwy do rządu ws prezesa Bumaru (E.Nowaka), którym zainteresowała sie ABW i Prokuratura... Dość ryzykowne posunięcie bo wiarygodość BCC dość marna... Smaczku dodaje fakt, ze razem z tymi prezesami koncernów tytoniowych pod listem do Premiera podpisał się Pan, który również miał do czynienia z Prokuraturą... Ciekawe towarzystwo... prezesi powinni dwa razy pomyslec, zanim posluchaja swoich domoroslych lobbystow. Warto moze zapytac, kto ma na tyle duzo gotowki, ze oplaca i BCC i Fundacje Republikańską... Moze warto zainteresowac sie, kto siedzi we wladzach FR i z jakimi politykami przyjazni sie ta"niezalezna" organizacja... Zbieznosc stanowisk FR i British American Tobacco przypadkowa?!W 2007 tez byla proponowana stawka 25%-no i tym,co tak glosno krzyczeli udalo sie przelobbowac stawke 31,41%... powtorka z 2007?
ponad 7 lat temu / do pseudo lobbystów
 
Nie dobrze się dzieje, gdy rządzący oderwani są od rzeczywistości. Od prawdziwego pulsu gospodarki.
ponad 7 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.