DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2019 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Wywłaszczenia w RPA. Czy ich ofiarą padną biali farmerzy?

Wywłaszczenia w RPA. Czy ich ofiarą padną biali farmerzy?
fot. © TopFoto / Heaton/FORUM

W Republice Południowej Afryki socjalistyczny rząd przymierza się do wywłaszczeń farmerów. Istnieją obawy, że obejmą one głównie ziemie białych. 

 

W miejscowości Queenstown w Republice Południowej Afryki rozegrały się, w związku z planowanymi konsultacjami w sprawie wywłaszczenia farmerów, dramatyczne sceny. Policja zablokowała wejście do hali miejskiej, gdzie miały się odbyć wysłuchania publiczne. Ludzie znajdujący się we wnętrzu budynku uniemożliwili rozpoczęcie rozmów – podał w środę portal ENCA.com. Z kolei setki osób znajdujących się na zewnątrz próbowały dostać się do środka.

 

Konsultacje zarządzone przez parlament dotyczą możliwości usunięcia 25 sekcji z II rodziału konstytucji RPA. Zabrania ona wywłaszczeń poza szczególnymi wyjątkami. W tym ostatnim przypadku wymagane jest jednak wypłacenie odszkodowania. Plany wywłaszczenia farmerów bez rekompensaty wymagają zatem usunięcia lub modyfikacji tego fragmentu konstytucji.

 

Istnieją poważne obawy, że wywłaszczenia ziemi dotkną przede wszystkim białych farmerów. Sekretarz generalny rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego powiedział, że nie dojdzie do zaboru domów, tylko ziemi w niektórych przypadkach. Stwierdził, że ewentualne działania rządu nie będą wymierzone przede wszystkim w białych.

 

Jednak to biali posiadają większość ziemi w afrykańskim kraju. Na początku lipca minister Zweli Mkhize stwierdził, że w planach wywłaszczeń chodzi o „87 procent ziemi, a nie o 13 procent ziemi znajdujących się pod kontrolą tradycyjnych przywódców i czarnych”. Chodziłoby zatem o ziemie zajmowane przez białych.

 

Według Petera Leona z portalu Biz News ewentualna likwidacja 25 sekcji konstytucji RPA i wywłaszczenia doprowadzą nie tylko do problemów ekonomicznych, ale i trudności z prawem międzynarodowym. To bowiem chroni zagranicznych inwestorów. Standard w przypadku wywłaszczeń obywateli innych krajów stanowi udzielenie im pełnej rekompensaty.

 

Wskutek rządowych planów wywłaszczeń i oddolnej przemocy i mordów część farmerów zdecydowała się na migrację. Media podają, że nawet kilkanaście tysięcy z nich planuje osiedlić się w Rosji. 

 

Źródła: enca.com / biznews.com / news24.com / bloomberg.com / nczas.com

mjend


DATA: 2018-07-26 10:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale dlaczego do Rosji? Jak już rząd chce obcokrajowców to farmerzy z RPA zdają się najlepszym materiałem.
11 miesięcy temu / One
 
@Anaja Przyjdzie czas że ci murzyni będą prosić białych aby wrócili...
11 miesięcy temu / max
 
Warto posłuchać w internecie Stefana Tompsona (pół Polak, pół RPA). Włos się jeży! 90% z odebranych już farm, które są teraz w rękach czarnych, nie przynosi wcale dochodu obecnym właścicielom (głodują na własnych farmach, bo nie potrafią prowadzić farm)! Wg organizacji feministycznych (lewicowych) w RPA, co dwadzieścia kilka sekund pada gwałtem dziewczynka/kobieta!! Wynika to z wiary czarnych w to, że seks z dziewicą leczy z AIDS!
11 miesięcy temu / Anaja
 
Sowieci też wywłaszczali Polaków. Ale skończyło się, bo twój ukochany komunizm nie może trwać wiecznie :)
11 miesięcy temu / do ale kwik
 
A za kilka lat 1 rand będzie wart 0,5 dolara Zimbabwe. Co może zrobić rasistowski socjalizm z pięknym, bardzo bogatym i zasobnym, rozwiniętym i cywilizowanym krajem... RPA idzie dokładnie tą samą drogą, co Zimbabwe i Wenezuela. Te ostatnie albo już się poddały w budowie socjalizmu (Zimbabwe), albo jeszcze "walczą", choć już zaczynają dostawać stanu przedzawałowego (Wenezuela). Władze RPA jak zresztą każdy debil, uważają, że jak zrobią dokładnie to samo, co dwaj poprzedni, to dostaną rezultat dokładnie przeciwny... No, cóż, RPA jest daleko od Polski. Możemy spokojnie sobie pooglądać tę bajkę po raz kolejny.
11 miesięcy temu / Pokręć
 
W Polsce w 1918 roku też wywłaszczano Niemców, Rosjan i Austriaków? Co w tym dziwnego? Kolonializm nie może trwać wiecznie.
11 miesięcy temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.