16 listopada 2018

Wywiad USA zaniepokojony popytem na rosyjskie systemy obrony przeciwrakietowej

Co najmniej 13 krajów jest zainteresowanych zakupem rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej, zamiast „tarcz” firm amerykańskich i to mimo gróźb sankcji – alarmuje stacja CNBC.

 

Amerykańskie medium powołuje się na źródła, mające posiadać „wiedzę z pierwszej ręki na temat analizy amerykańskiego wywiadu”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Z doniesień wynika, że ​​Arabia Saudyjska, Katar, Algieria, Maroko, Egipt, Wietnam i Irak prowadzą rozmowy z Rosjanami na temat zakupu cieszącego się bardzo dobrą reputacją systemu rakietowego S-400. USA mają nadzieję, że kraje te zrezygnują z rosyjskiej oferty w obliczu presji dyplomatycznej.

 

System obrony rakietowej S-400, mobilny dalekosiężny system rakiet ziemia-powietrze, jest odpowiedzią Kremla na amerykańskie Patrioty i THAAD-y, które produkują Lockheed Martin i Raytheon.

 

CNBC wskazuje, że Ameryka może wprowadzić ewentualne sankcje gospodarcze lub polityczne wobec państw zainteresowanych rosyjskim uzbrojeniem, na mocy ustawy Counterig America’s Adversaries Trhrough Sanctions ACT (zwalczanie wrogów Ameryki poprzez sankcje), którą prezydent Donald Trump podpisał w sierpniu 2017 r. We wrześniu USA ostro skrytykowały Chiny za zakup od Rosji myśliwców i pocisków rakietowych. Ustawa przewiduje jednak stosowanie wyjątków i Waszyngton może udzielić pewnych zwolnień.

 

Na razie umowy z Rosjanami podpisały Chiny, Indie i Turcja. Pekin, uwikłany w wojnę handlową z Waszyngtonem, otrzymuje ostatnie  dostawy systemu S-400. Indie, czołowy nabywca rosyjskiej broni, podpisały w zeszłym miesiącu umowę z Moskwą na dostawę systemu S-400. Turcja, sojusznik z NATO, ma otrzymać S-400 w przyszłym roku. Tarcza miałaby być gotowa do użycia przed 2020 rokiem.

 

Źródło zapytane, dlaczego państwa preferują rosyjski system S-400 zamiast amerykańskiego systemu Patriot lub THAAD, wyjaśniło, że ​​zagraniczne siły zbrojne nie są skłonne trzymać się kłopotliwego procesu zakupu broni od rządu USA.

 

„Wiele z tych krajów nie chce czekać z powodu amerykańskich przeszkód regulacyjnych.  W przypadku systemu S-400 jest mniej restrykcji eksportowych, a Kreml jest gotów przyspieszyć sprzedaż, pomijając wszelkie przeszkody regulacyjne. To jak kupowanie z półki” – miała tłumaczyć jedna z osób zaznajomionych z raportem wywiadowczym.

   

Ponadto, chociaż nie jest jasne, ile kraje zapłacą za którykolwiek z tych systemów, rosyjskie uzbrojenie uważane jest za tańsze niż broń amerykańska i nie wymaga szerokiego wsparcia technicznego.

 

Inna osoba stwierdziła, że ​​Moskwa jest w stanie dostarczyć pierwsze elementy systemu w ciągu dwóch lat od podpisania umowy, co jest mało prawdopodobne w przypadku USA.

 

System S-400, następca systemów rakietowych S-200 i S-300, zadebiutował na światowej scenie w 2007 roku. W porównaniu z amerykańskimi systemami, rosyjski model S-400 jest w stanie uderzyć jednocześnie w większą ilość celów na dłuższych dystansach, reagując na wiele rodzajów zagrożeń.

 

Są opinie, że pod względem możliwości – chociaż nie ma idealnej broni – S-400 może być dużo lepszy niż THAAD,

 

S-400 może celować w obiekty na dużej wysokości i o dużej wartości prędkości, takie jak ukryte bombowce, samoloty, pociski samosterujące, amunicja precyzyjna i niektóre taktyczne pociski balistyczne – dodaje źródło. Rosyjski system może także bronić się przed atakiem dronów. 

 

Thomas Karako, dyrektor Projektu Obrony Przeciwrakietowej w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych podkreślił, że pomimo apetytu na rosyjski system, S-400, nie wiadomo, jak zachowa się on w obliczu prawdziwej walki, w przeciwieństwie do amerykańskiego systemu obrony rakietowej Patriot. – Rosja wydaje się wykorzystywać sprzedaż systemu obrony powietrznej w znacznie większych ramach politycznych i gospodarczych – komentował.

 

Źródło: cnbc.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram