DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Wystrój się na Mszę!

Wystrój się na Mszę!
fot. Łukasz Korzeniowski

Społeczeństwo staje się coraz bardziej niedbałe. Widziałem już ludzi idących do warzywniaka w pidżamie i futrzanych papciach. Na koncertach muzyki klasycznej w wykonaniu światowej sławy muzyków oglądałem publiczność ubraną w dżinsy i hawajskie koszule. Trudno mi w sumie wyobrazić sobie okazję, na którą współczesny człowiek ubierałby się jakoś specjalnie. Nawet na śluby i pogrzeby ludzie przychodzą ubrani w codzienne ciuszki.

 

Martwi mnie to, ponieważ sposób ubrania jest znakiem tego, ile szacunku mamy dla samych siebie i innych ludzi. Jeśli nie ubieramy się elegancko dla nikogo ani dla niczego, jest to oczywisty znak, że nikogo i niczego już nie szanujemy.

 

Eleganckie ubranie jako ofiara

 

Ubranie adekwatne do okazji wymaga wysiłku. Założenie porządnie wyprasowanej koszuli i krawata zamiast wymiętolonej koszulki zabiera czas. Ogolenie się zamiast straszenia szczeciną także wymaga zadania sobie odrobiny trudu. Zaczesanie sterczących włosów to kolejne drobne staranie. Właśnie te małe ofiary z czasu i wysiłku mówią innym, że są tego warci.

 

Wierzcie mi, wiem, że to niełatwe dla mężczyzny. Naturalnie nie chce nam się podejmować tych starań. Gwarantuję jednak, że jeśli to zrobicie, poczujecie się jak milion dolarów. Poczujecie się bardziej męscy i pewni siebie.

 

Wystrój się na Mszę!

 

Nawet jeśli uważasz, że eleganckie ubranie nie jest potrzebne na co dzień, jest jedno miejsce w którym zawsze powinieneś być elegancki. Jest to Msza święta.

 

Jezus, Król królów zawitał do Twojej parafii. Anioły się Go lękają, demony przed Nim uciekają, a On pojawia się na ołtarzu, podczas każdej Mszy świętej. Naprawdę, chcesz Go spotkać w japonkach i spodenkach gimnastycznych? Naprawdę chcesz powiedzieć Jezusowi: "Dla Ciebie nie warto się porządnie ubrać"?

 

Jako społeczeństwo zmagamy się z wyzwaniem zrozumienia królewskości. Mamy wypaczone poczucie równości, które mówi nam, że nikt, niezależnie od tego kim jest, nie jest wart szacunku i oddania mu honorów. To jest zwyczajnie złe. Św. Paweł mówi nam, by oddać honor temu, komu należy. Jeśli ktokolwiek jest godny szacunku, to Jezus Chrystus, nasz Kapłan i Król.

 

Wiem, wiem. Wszyscy inni też to „olewają”. W rzeczywistości Msza św. w twojej parafii może być odprawiana byle jak, wobec byle jak ubranych ludzi. Jednak nie jest to usprawiedliwieniem. Częścią bycia mężczyzną jest robienie rzeczy właściwych, nawet jeśli nie jest to popularne.  Bądź silny, płyń pod prąd!

 

Księża, może warto wziąć na siebie trud wyjaśnienia realnej obecności Chrystusa w Eucharystii i zachęcić wiernych, by to uszanowali sposobem ubrania?

 

Legalizm nie jest odpowiedzią

 

Choć jestem zdania, że każdy powinien się porządnie na Mszę ubrać, nie mam zamiaru dyktować konkretnego kodeksu ubraniowego. Nie moim zadaniem jest rekomendowanie trzyczęściowego garnituru, konkretnego koloru spodni czy noszenia brogsów. Wyjaśniwszy to, proponuję trzy podstawowe zasady eleganckiego ubrania:

 

1. Ubranie się powinno wymagać wysiłku. Gdy wybierasz ubranie na Mszę, nie bierz tego, co się nosi łatwo i wygodnie. W sumie, nawet lepiej, by nie było to nadmiernie wygodne. Na przykład, jeśli zwykle nosiłeś na Mszę japonki czy adidasy, załóż eleganckie, skórzane buty. Jeśli nosiłeś koszulkę polo, załóż koszulę. Jeśli nosiłeś koszulę z krawatem, dołóż marynarkę. Jednym słowem - włóż w to odrobinę więcej wysiłku, małe wyrzeczenie.


2. Twój strój powinien być ponad przeciętną. Mieszkamy w różnych miejscach a nasza kultura mówi wiele na temat tego, co jest eleganckim ubraniem. Inaczej ubierze się góral, inaczej mieszkaniec wielkiego miasta. Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy "niedzielne ubranie" jest czymś o wyższym standardzie od codziennego. Jeśli tak samo ubierasz się na Mszę i do kina, masz problem.


3. Rób to z miłości. Najważniejsza jest Twoja motywacja. Jeśli robisz cokolwiek mając inną motywację niż miłość, tracisz czas. Często słyszę: "Bóg widzi moje serce. Widzi, że go kocham, nie muszę się stroić". Źle! Miłość wyraża się przez akty samopoświęcenia, dary serca. Miłość nie jest uczuciem, jest wyborem by poświęcić siebie lub coś, co cenisz dla drugiej osoby. Jak powiedziałem wcześniej, eleganckie ubranie jest małym wyrzeczeniem. Powiedz Jezusowi, że Go kochasz i wyraź szacunek, podejmując wyrzeczenie - wkładając wysiłek w wybór ubrania na Mszę. Im bardziej nie masz ochoty ubierać się elegancko, tym bardziej wartościowe jest twoje poświęcenie czasu, wysiłku i wygody dla Jezusa.

 

Konkluzja

 

Świat może nam mówić, że nie warto ubierać się dla nikogo. Nie powinno być to jednak  wyznacznikiem zachowania katolickiego mężczyzny. Powinniśmy okazywać szacunek - sobie i innym, podejmując wysiłek - szczególnie gdy chodzi o Mszę świętą. Musimy być kontrkulturowo odważni w ubiorze, nawet jeśli będą na nas patrzeć z niechęcią.

 

Jaki jest "kodeks ubraniowy" Twojej parafii? Jak w prosty sposób możesz ubrać się nieco bardziej elegancko, ponad przeciętną, na Mszę?

 

Sam Guzman
thecatholicgentleman.wordpress.com/

  

Tłumaczenie:

Bogna Białecka


DATA: 2017-03-10 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mnie wychowano ze na msze św masz się elegancko ubrać Górale dawniej ciężko pracowali na stroje aby w nich przedewszyskim być na mszy św w kościele Byle jak nie wolno było chodzić do kościoła i zmieszać wyglądem Najświętszy Sakrament ????
8 miesięcy temu / Rysia
 
Kiedy wystawiony jest Pan Jezus to kapłani odchodzą na plebanię zamiast z ludem Go adorować?To jak się to ma do uczczenia i szacunku
ponad 2 lata temu / Ojciec
 
Czytam komentarze nadużywające określenia 'wystrojenie się' w pogardliwy sposób i wydaje mi się, że nawet taka prosta sprawa jak okazanie szacunku strojem nie dla wszystkich jest zrozumiała. Nie, nikt nie każe zakładać 'bisioru'. Ale destrukcyjne ideologie XXI w. zamachnęły się nawet na tak prozaiczną rzecz jak elegancja. Elegancja to styl i skromność, ale przede wszystkim estetyka. Czy mężczyzna w krawacie wygląda lepiej niż w krótkich spodenkach? Cóź, gdybym patrzyła relatywistycznie nie miałabym nawet prawa zadać takiego pytania. A bieda także nie wyklucza elegancji, którą zdradza po prostu dbałość. Z artykułem zgadzam się, jak zwykle, w 100%. W końcu the catholic gentleman chyba zna się na rzeczy ;)
ponad 2 lata temu / Nocna Mara
 
Pola323 "Kościół nie jest wybiegiem mody." Ano właśnie. Jak mówi List Jakuba 2,2n "gdyby przyszedł na wasze zgromadzenie człowiek przystrojony w złote pierścienie i bogatą szatę i przybył także człowiek ubogi w zabrudzonej szacie, a wy spojrzycie na bogato odzianego i powiecie: ?Usiądź na zaszczytnym miejscu!?, do ubogiego zaś powiecie: ?Stań sobie tam albo usiądź u podnóżka mojego!?, to czy nie czynicie różnic między sobą i nie stajecie się sędziami przewrotnymi?"
ponad 4 lata temu / WAWA
 
Kościół nie jest wybiegiem mody. Liczy się to co nosimy w sobie a nie na sobie. To nie jest miejsce do pozywania sie a miejsce modlitwy nie ważne jak człowiek jest ubrany ważne co ma w sercu i głowie . Kolejny wymysł który zaprzecza Pismu Świętemu
ponad 5 lat temu / Pola323
 
Rozumiem intencje autora tego tekstu. Mają one sens i zdecydowanie można się z nimi zgadzać lub nie. Ja np staram się ubrać na mszę zawsze skromnie i czysto. Prosta bluzka zakrywająca całe ciało, spodnie i buty. Tak by się nie wyróżniać, by inni którzy są obok nie skupiali się na tym w jakim ja jestem stroju. Może ktoś poczuje że nie stać go na taki garnitur albo buty albo pozazdrości ? Po co. Jestem za oddaniem Bogu ofiary. Dlatego idę do kościoła. I chce podkreślić swoją skromność. Dlatego nawet się zastanawiałem że kościół mógłby wprowadzić jakiś model stroju dla wiernych. Tak jak jest strój zarezerwowany dla kapłanów. Może prosta sutanna bez koloradki ? Albo coś na kształt odzienia zakonnego ? To byłoby i piękne i skromne.
ponad 5 lat temu / lisztek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.