DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Wystawa poświęcona rodzinie Ulmów trafiła do Parlamentu Europejskiego

Wystawa poświęcona rodzinie Ulmów trafiła do Parlamentu Europejskiego
Fot. ipn.gov.pl

„Dobrzy Samarytanie z Polski” – to tytuł wystawy poświęconej bohaterskiej rodzinie Ulmów. Ekspozycja otwarta została we wtorek w siedzibie Europarlamentu.Obowiązkiem każdego z nas jest przypominanie o osobach, które kilkadziesiąt lat temu, za cenę swojego życia, były w stanie pomagać swoim sąsiadom. Wydaje mi się, że w Parlament Europejski w Brukseli jest szczególnym miejscem, aby podkreślić w sposób szczególny wagę ich czynów – powiedział europoseł Tomasz Poręba, współinicjator wystawy. 

Przypomniał on, że Polakom – jako jedynemu narodowi na świecie –  w czasach niemieckiej okupacji groziła śmierć za udzielanie pomocy Żydom prześladowanym i mordowanym przez najeźdźcę.


Myślę, że to ważna rzecz dla historii rodziny Ulmów, dla mieszkańców Podkarpacia i całej Polski, aby ta prawdziwa rzeczywistość o relacjach polsko-żydowskich i ratowaniu Żydów przez Polaków mogła być tu opowiedziana. Nie możemy zapominać o swojej historii – stwierdził z kolei drugi spośród pomysłodawców ekspozycji, Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki. Poinformował on, że w ciągu roku Muzeum Ulmów w Markowej odwiedziło ponad 50 tysięcy gości.


– Józef i Wiktoria Ulmowie (…) nie tylko pomagali żydowskim rodzinom ukryć się przed nazistowskimi oprawcami, ale też zapłacili za to najwyższą cenę – własnym życiem i życiem własnych dzieci. Stali się symbolem, światłem przewodnim, wskazującym drogę nam wszystkim, dającym nadzieję, że ludzkość potrafi odnaleźć dobro i moralność, nawet w czasach wojny i cierpienia. Byli jak gwiazdy świecące w najczarniejszej godzinie historii ludzkości – mówiła podczas wtorkowego otwarcia ekspozycji Shuli Davidovich, wiceambasador Izraela przy Unii Europejskiej.

 

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali w Markowej koło Łańcuta. Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Mieli sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – pięciu mężczyzn z Łańcuta o nazwisku Szall oraz Laykę i Gołdę Goldman wraz z córką jednej z nich. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali Niemcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

 

 

Źródło: tvp.parlament.pl, PCh24.pl

RoM

DATA: 2017-06-27 21:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Liczą na wstrząśnienie sumień? Zły adres. Une potraktują to jako zaproszenie i uległość. Tak jak mycie nóg muzułmance przez Franciszka.
ponad 2 lata temu / wp
 
Godna naśladowania postawa. Szkoda, że współczesny świat chętniej zorganizje wystawę niż zainwestuje w Chrześcijaństwo które daje takie owoce. Z drugiej strony współcześni Ulmowie pewnie zastanawiali by się dłużej w kontekście tego jak pomagają syryjskim uchodźcom i palestyńskim sąsiadom współcześni izraelscy współplemieńcy Szallów i Goldmanów. To jest najbardziej smutne.
ponad 2 lata temu / Hmmm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.