DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Wyspy Brytyjskie podmywa recesja

Wyspy Brytyjskie podmywa recesja
fot. Vaughan Leiberum/commons/creative
#KRYZYS    #WIELKA BRYTANIA    #EURO    #BANK    #RECESJA    #PKB

Brytyjski produkt krajowy brutto nadal się zmniejsza, już drugi kwartał z rzędu. Mimo działań podejmowanych przez Bank Anglii, gospodarka ma się coraz gorzej.

 

Zważywszy na aktualną sytuację angielskiej gospodarki, nie można ukrywać, że Wielka Brytania wpadła w recesję. Wspomniany na początku PKB spadł w pierwszym kwartale 2012 roku o 0,2 proc. wobec poprzedzającego go, w którym, w okresie od października do grudnia spadł o 0,3 proc. Dynamika w ujęciu rocznym wyniosła 0 proc. wobec 0,5 proc. w poprzedzającym kwartale. Spadek PKB przez dwa kwartały z rzędu określa się mianem "technicznej recesji".

 

Stan angielskiej gospodarki budzi coraz więcej obaw. Recesja jest połączona z wysoką inflacją, która w marcu ponownie wzrosła i wynosi obecnie 3,5 proc. Równocześnie stopa bezrobocia jest na wysokości 8,3 proc. po spadku z 8,4 proc. Jest to poziom najwyższy od 1996 roku.

 

Brytyjska gospodarka wyraźnie słabnie, mimo skrajnie luźnej polityki pieniężnej prowadzonej przez Bank Anglii. Władze monetarne utrzymują główną stopę procentową na wysokości 0,5 proc., czyli najniższym poziomie w historii. Jednocześnie prowadzą program skupu aktywów o wartości 325 mld funtów. Wysiłki Banku Anglii nie przynoszą jednak spodziewanych rezultatów. Niewesoła sytuacja gospodarki angielskiej odbija się również na  funcie, który stracił nieco na wartości, o 0,5% w stosunku do euro oraz o 0,3% w porównaniu do dolara.

 

Żadna gospodarka nie może funkcjonować w sposób zdrowy i poprawny w sytuacji, gdy rozbudowany system zasiłków w sposób demoralizujący wpływa na chęć ludzi do pracy. Czy Wielką Brytanię czeka proces podobny do tego, który w latach 70. i 80. doprowadził do poważnego załamania gospodarczego? Czy będzie potrzebna kolejna Żelazna Dama, która mądrymi, odpowiedzialnymi, choć niepopularnymi decyzjami będzie musiała wyciągnąć kraj z kryzysu?

 

Ciekawe co by było, gdyby Wyspiarze przyjęli euro? Myślę, że ich sytuacja byłaby obecnie znacznie gorsza. W Wielkiej Brytanii można jednak zaobserwować zdrowy opór przeciwko europejskiej walucie. Głównie dlatego, że tamtejszy rząd widzi w euro narzędzie dominacji Europejskiego Banku Centralnego i postrzega, jak najbardziej słusznie, że jest to problem polityczny.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: www.money.pl


DATA: 2012-04-26 11:26
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.