DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Wysokie podatki przeganiają pieniądze z Europy

Wysokie podatki przeganiają pieniądze z Europy
fot.djshaw/sxc.hu

Państwa próbujące ratować swoje finanse podnosząc podatki mogą wkrótce odczuć poważne skutki dla własnych gospodarek. Niestety będą to raczej skutki odwrotne od zamierzonych. Inwestorzy i klienci banków nie zamierzają bowiem brać na swoje barki łatania budżetów, nadwyrężonych przez nieodpowiedzialną politykę finansową rządów.

 

Państwami, z których wypływa najwięcej kapitału są Grecja, Włochy, Hiszpania i oczywiście Francja. W tym ostatnim przypadku rząd planuje bowiem łatać finanse publiczne właściwie tylko przy pomocy podatków. Jedynym argumentem jakiego użył francuski minister spraw zagranicznych, próbując nakłonić firmy do pozostania w kraju i płacenia ogromnego 75% haraczu, było odwołanie się do patriotyzmu ich szefów.

 

Niestety francuscy przedsiębiorcy wykazali się niezwykle małą dozą miłości do ojczyzny (czyt. rodzimego fiskusa) i uciekają do Wielkiej Brytanii, Belgii czy Szwajcarii. Według EPFR Global dziennie wypływa z tego kraju 8 – 10 mld euro. W drugiej połowie ubiegłego roku przedsiębiorcy wywieźli w sumie 140 mld euro, przez trzy miesiące 2012 ubyło 59,4 mld euro.

 

Z Grecji już od trzech lat w ciągu każdego miesiąca wypływa średnio 4 mld euro. We wrześniu i w październiku ubiegłego roku kwoty te wzrosły do 13 – 14 mld euro. Przyczyniła się do tego fatalna sytuacja na rynku bankowym. Wbrew ogromnemu zapotrzebowaniu banków na gotówkę nagle zaczął się masowy odpływ pieniędzy z tamtejszych kont. Tuż przed drugą turą czerwcowych wyborów prezydent Karolos Papoulias ujawnił, że dziennie znika z kraju 700 mln euro.

 

Panikę wśród klientów banków wywołała perspektywa wyjścia Grecji ze strefy euro, oraz zamrożenia pieniędzy na kontach. Wymiana euro na drachmę oznaczałaby bowiem spadek wartości zdeponowanych pieniędzy. Greckie oszczędności zasilały więc w ogromnych ilościach szwajcarskie banki. Wygrana koalicji „prooszczędnościowej” nie zmieniła tego trendu. Od początku kryzysu do ubiegłego roku, z ponad 400 mld. euro na kontach pozostało 170 mld. W tym roku spora część z nich już opuściła kraj. Do samej tylko Szwajcarii „uciekło” z Grecji blisko 600 mld. euro. Popularne kierunki to także Niemcy i Lichtenstein.

 

Jeśli chodzi o Włochy to z tego kraju tylko w ubiegłym roku wybyło od 118 mld. euro (według Credit Suisse) do nawet 220 mld. euro (według Citigroup). W przypadku Hiszpanii było to 48 mld. euro. W tym roku będzie jeszcze gorzej. Tylko w I kwartale 2012 roku z kraju wypłynęło 100 mld. euro. Do połowy roku kwota ta niemalże się podwoiła i wynosi 181 mld. Największe straty mają lokalne banki. Zyskuje natomiast Santander.

 

Z Włoch tymczasem ubyło w I kwartale 160 mld euro. I w Niemczech wysokie podatki sprawiły, że z kraju odpłynęło 103 mld. euro. Duży ubytek kapitału notuje także Rosja. W ubiegłym roku 84,5 mld dolarów przepłynęło z kraju na Cypr, do Holandii, do St. Lucia i Federacji St. Kitts i Nevis oraz na Wyspy Dziewicze. Do maja 2012 roku zniknęło z Rosji kolejne 42 mld. dolarów. Według prognoz Banku Rosji w dalszej części roku ubędzie 10,7 mld dol., jednak analitycy Trojka Dialog twierdzą, że będzie to kwota sięgająca nawet 70 mld. dolarów.

 

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.ekonomia24.pl

 

 


DATA: 2012-07-12 11:19
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.