DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Wysoki grant dla specjalisty od „polskiego antysemityzmu”? Prof. Cenckiewicz alarmuje!

Wysoki grant dla specjalisty od „polskiego antysemityzmu”? Prof. Cenckiewicz alarmuje!
fot.lusi/sxc.hu

Poznaliśmy laureatów organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki konkursu OPUS 14. Jedną z nich jest prof. Barbara Engelking. Otrzyma z budżetu państwa na kolejne „badania” 500 tysięcy złotych. Jej ostatnia książka pt. „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” oskarża Polaków o udział w Holokauście. Czy ekipa „dobrej zmiany” wie, jakie „badania” finansuje?

 

Konkurs OPUS skierowany jest do szerokiego grona naukowców niezależnie od stażu i stopnia lub tytułu naukowego. Dofinansowanie otrzymane w ramach tego konkursu można przeznaczyć na stworzenie zespołu badawczego oraz zakup aparatury niezbędnej do realizacji badań.

 

O sprawie, jako jeden z pierwszych, poinformował na Twitterze dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego.

 

„Władze RP dały właśnie pół miliona złotych na kolejne badania prof. B. Engelking - dziękuję za taką obronę polskiego imienia! Polska i jej instytucje stają się pośmiewiskiem, bo sami finansujemy antypolonizm i swoich osobistych wrogów. Cudownie!” – napisał historyk.

  

  

  

 

W swoim kolejnym wpisie prof. Cenckiewicz poinformował, że wśród laureatów konkursu jest dr hab. Piotr Perkowski, autor m.in. „Gender i seksualność w komunistycznej Polsce: perspektywy podejścia historycznego”. Otrzymał on na swoje „badania” z pieniędzy publicznych 200 tys. zł.

  

 

Sprawę tak komentowała prof. Engelking: „Mam nadzieję, że to, co się teraz dzieje, przyczyni się kolejny raz do debaty na temat naszej odpowiedzialności za to, co się działo na ziemiach polskich z Żydami za okupacji niemieckiej”. Odniósł się do tego prof. Cenckiewicz.

 

 

Na Twitterze rozgorzała ostra dyskusja w sprawie przyznanych grantów. Internauci w mocnych słowach skrytykowali wicepremiera Jarosława Gowina i prowadzony przez niego resort nauki i szkolnictwa wyższego, który jest odpowiedzialny za sfinansowanie naukowych dotacji. Pojawiły się również wpisy broniące polityka, jego resortu oraz obozu rządzącego. Zwrócono uwagę m.in. na fakt, że władze Narodowego Centrum Nauki „nie są z nadania PiS, np. dyrektor NCN, Zbigniew Błocki pochodzi z nadania Leny Kolarskiej-Bobińskiej, ówczesnej Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, i będzie nim do 2019 roku”.

  

  

  

 

Inni użytkownicy podkreślili, że to nie władze odpowiadają za wyniki konkursu, ale przedstawiciele środowiska akademickiego i polscy oraz zagraniczni recenzenci składanych wniosków.

 

  

  

 

 

Źródło: Twitter

TK

 

 


DATA: 2018-05-17 15:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gowin to kukułcze jajo Platformy Oszustów
8 miesięcy temu / aVox
 
Tu nie ma żadnego usprawiedliwienia! Nie daje się w normalnym państwie pieniędzy na badania naukowe ludziom, którzy w swoich naukowych publikacjach opracowanych za pieniądze na działalność naukową mijają się z obiektywną - udokumentowaną prawdą. NCN nie ma prawa wyrzucać pieniędzy podatników. To tak, jakby wydał pieniądze na gaże dla aktorów porno. Znamy taki "naganny"przykład prawda?
11 miesięcy temu / Przemo
 
Jestem ciekaw czy inne kraje europejskie pozwoliły by sobie na takie "postępowe" procedury?... Dla ministra Gowina mam sympatię ale to działanie przypomina sytuacje jakby miał w jednej ręce granat i przez nieopatrzność "niechcący" wyciągnął sobie zawleczkę...
ponad 1 rok temu / Dejf
 
Pan minister ma swój sposób na rozdzielanie dofinansowania. Wystarczy zobaczyć jak to było przy konkursach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Morał taki rozdzielnik znajomych jest najważniejszy.
ponad 2 lata temu / Ludwik
 
Gowin zmienił szaty ale myślenie platformerskie i decyzje daje owoce -misja,wizja,wsparcie, stardardy, procedury, mierniki , wskaźniki i in. Gliński mógł kiedyś nazywać się Glina wyników zmian na lepsze nie widać Klata nadal jest dyrektorem Teatru Starego ?
ponad 2 lata temu / unger
 
Pan Gliński, Minister Kultury, był na kolacji szabasowej w mycce, a potem dał 100 mln zł na cmentarz żydowski czym sam się pochwalił w TVP, a teraz 0,5 mln dla p. Engelking-Boni. Więc niczemu się nie dziwię.
ponad 2 lata temu / R
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.