DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

„Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy”. 30. rocznica pogrzebu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

„Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy”. 30. rocznica pogrzebu bł. ks. Jerzego Popiełuszki
fot.© Jarek Tuszynski / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 & GDFL, via Wikimedia Commons

Mimo przenikliwego zimna na trumnę ze zwłokami ks. Jerzego czekały przed kościołem tysiące osób z całej Polski. Ludzie gromadzili się już od wczesnych godzin porannych. Przy dźwięku dzwonów i pieśni „Ojczyzno ma” umieszczono trumnę na katafalku w świątyni.

Pierwotnym miejscem spoczynku bł. ks. Popiełuszki miał być cmentarz na Powązkach. Proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, ks. Teofil Bogucki, wierni i liczni przyjaciele zamordowanego kapłana uprosili jednak prymasa Józefa Glempa, by ksiądz mógł zostać pochowany przy kościele.  

 

Pogrzeb zgromadził wiele dziesiątek tysięcy wiernych. Niektóre źródła mówiły nawet o półmilionowej rzeszy uczestników. Przybyli rodzice ks. Jerzego i wielu działaczy opozycji. Uroczystości pogrzebowej przewodniczył prymas Józef Glemp, a uczestniczyło w nich 6 biskupów i ok. tysiąc kapłanów.

 

Ostatniej drodze zamordowanego kapłana towarzyszyły setki wywieszonych flag i transparentów z hasłami: „Prawda nas wyzwoli”, „On był jeden, lecz za nim stoją miliony”, „Wyrwano nam serce, lecz nie oddamy duszy - Solidarność Polkolor”.


Pomnik-grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki znajduje się na terenie kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Stanisława Hozjusza 2, na warszawskim Żoliborzu. Grób ma kształt kurhanu z leżącą na nim płytą granitową w kształcie krzyża. W ciągu 10 lat po śmierci księdza Popiełuszki miejsce to odwiedziło ok. 18 mln ludzi.


Wszyscy skazani w tzw. procesie toruńskim -  także dzięki interwencji szefa MSW Czesława Kiszczaka -  przebywają od dawna na wolności. Mocodawcy tej ohydnej zbrodni wciąż pozostają nieosądzeni.

 

 

Źródło: interia.pl

luk


DATA: 2014-11-03 17:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.