DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Wyruszamy w Tatry! (cz.2)

Wyruszamy w Tatry! (cz.2)
Fogt. retrowiec/sxc.hu
#PORADY    #WAKACJE    #TATRY    #GÓRY    #WĘDRÓWKI    #PRZEWODNIK

Wycieczki tatrzańskie wymagają długiego (nawet wielogodzinnego) wysiłku, obycia z górskim terenem (niekiedy przepaścistym), przygotowania na nagłą zmianę pogody i warunków na szlaku oraz odpowiedniego ekwipunku. Dziś druga część tatrzańskiego poradnika.

 

Czas

 

Planując wycieczkę, trzeba wziąć pod uwagę porę roku. Sezon letni rozpoczyna się w maju, ale w wyższych partiach gór (zwłaszcza w żlebach i na północnych zboczach) leży jeszcze wtedy śnieg i wyprawy na szczyty mogą wymagać umiejętności poruszania się w warunkach zimowych (i sprzętu, np. czekana i raków). Jest to jednak czas sprzyjający wycieczkom, bo dni są długie. Miesiące letnie generalnie charakteryzują się dobrymi warunkami do uprawiania turystyki. Należy jednak pamiętać, że pogoda w Tatrach jest niestabilna; znakomite warunki poranne często po południu zmieniają się na niekorzystne, a nawet niebezpieczne. W lipcu w godzinach popołudniowych występują burze, podczas gdy właśnie wtedy większość turystów znajduje się w najwyższych partiach gór. Historia turystyki i taternictwa odnotowuje tragiczne wypadki spowodowane sierpniowymi, kilkudniowymi atakami zimy. Wrzesień jest doskonałym miesiącem na tatrzańskie wędrówki: nie ma piękniejszego czasu w Tatrach niż babie lato. Pierwsze utrudnienia na szlakach (oblodzenia) występują z reguły w październiku, natomiast w listopadzie może już występować pokrywa śnieżna. Jesienne miesiące mniej sprzyjają wędrówce, gdyż dni są krótkie. Opis ten ma charakter ogólny; trzeba pamiętać, że pogoda w Tatrach w każdej chwili może się załamać, zawsze może spaść ulewa, pojawić się oblodzenie, a nawet śnieg.

 

Ekwipunek

 

Obuwie jest kluczowym elementem wyposażenia turysty. Niewygodne, obcierające stopy, nie tylko powoduje dyskomfort, lecz może także poważnie utrudnić marsz i doprowadzić do bolesnych urazów. Dobre obuwie turystyczne jest lekkie, wodoodporne, ma wibramową podeszwę i zabezpiecza kostkę.

 

Ubranie zabezpiecza turystę przed warunkami pogodowymi: ulewą, zimnym wiatrem, nagłym śniegiem, a także upałem i intensywnym nasłonecznieniem. Można ubierać się „na cebulkę” (czyli zakładać lub zdejmować kolejne warstwy ubrań) albo zaopatrzyć się w ubrania oddychające, przeciwpotne, chroniące przed wiatrem i deszczem. Strój plażowy w Tatrach nie jest wskazany; grozi oparzeniami mimo stosowania kremów zabezpieczających. Warto pamiętać o czapce lub chustce chroniącej przed słońcem oraz o okularach. Jeśli wycieczka odbywa się wiosną lub jesienią albo prowadzi wysoko w góry, to nawet latem mogą przydać się rękawiczki i zimowa czapka.

 

Wielkość plecaka powinna być dostosowana do planowanej wycieczki i sposobu wędrowania. Na jednodniową wycieczkę wystarczy niewielki — 20-30 l. Nie musi być wodoodporny; rzeczy w środku można zabezpieczyć. Plecak na wielodniowe rajdy powinien być duży, by wszystko się w nim zmieściło. Wędrowanie z rzeczami porozwieszanymi na plecaku może być w Tatrach niebezpieczne, bo łatwo zaczepiają o występy skalne.

 

Latarka jest konieczna, zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek i jesienią. Sam doświadczyłem nieplanowanych noclegów na łonie przyrody z powodu braku latarki.

 

Apteczka rzadko znajduje się w plecaku tatrzańskich turystów. Tymczasem nawet jeśli nie nam, to innym może się przydać. Warto mieć w niej podstawowe środki medyczne, takie jak plastry i bandaż, a także leki przeciwbólowe i na typowe problemy żołądkowe. Uwaga: nie wolno innym osobom podawać żadnych leków, jeśli o to nie poproszą.

 

Przewodniki służą obecnie raczej wzbogacaniu wiedzy turysty niż prowadzeniu go po szlakach. Jednak z pewnością należy przeczytać opis wycieczki przed wyruszeniem w góry, by dobrze ją zaplanować i nie przegapić atrakcji czekających na szlaku. Warto pamiętać, że w przewodnikach podawane są czasy przejścia „netto”. Należy do nich doliczyć przerwy na odpoczynek, podziwianie widoków, jedzenie itp.

 

Mapa w Tatrach również pełni rolę pomocniczą — przy założeniu, że turysta do wycieczki przygotuje się wcześniej. Jednak wielu turystów korzysta z niej, by na bieżąco sprawdzać, gdzie się znajdują i jaką część drogi już pokonali, a także, by rozpoznawać panoramy. Z tego ostatniego powodu warto korzystać z map obejmujących całe Tatry. Kompas i GPS latem w Tatrach raczej się nie przydają, za to podczas wycieczek zimowych mogą uratować życie.

 

Kijki teleskopowe ułatwiają marsz — w zejściu odciążają kolana, a podczas podchodzenia przenoszą część ciężaru na ręce. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym terenie można ich używać. Podczas wędrówki po skałach powinny być złożone i przymocowane do plecaka. Z pewnością przydadzą się w marszu łatwym terenem z dużym i ciężkim plecakiem. Wtedy są nieocenione.

 

Inne wyposażenie w Tatrach nie jest potrzebne. Biwakować nie wolno, a w dobrych (letnich) warunkach nawet najtrudniejsze szlaki (np. Orla Perć) nie wymagają sprzętu taternickiego ani wyposażenia używanego na viaferratach. Warto pamiętać, że im więcej sprzętu, tym wolniejszy marsz, większe zmęczenie, dłuższy czas trwania wycieczki i w konsekwencji wyższe ryzyko, np. niespodziewanego zapadnięcia zmroku.

 

Prowiant

 

Przed wyjściem w góry należy zjeść porządne, kaloryczne śniadanie. Sama kawa nie wystarczy.

Ilość prowiantu powinna być dostosowana do planowanej wycieczki. Suchy prowiant powinien być lekkostrawny, wysokokaloryczny i smaczny. Kanapki (lub produkty do ich przygotowania) należy umieścić w lekkich i łatwych do otwarcia opakowaniach. Nie należy brać za dużo jedzenia, bo zbyt obfite posiłki obciążają organizm i utrudniają marsz. Warto mieć także produkty zawierające łatwo przyswajalne cukry (np. czekoladę, batony, orzechy, owoce).

 

Ważne jest posiadanie wystarczającej ilości napojów, by nie doprowadzić do odwodnienia. Dokładna ilość zależy od indywidualnych cech każdego organizmu, panującej temperatury i długości wycieczki. To, czy pijemy gorącą herbatę z termosu, czy też wolimy zimne napoje, latem ma mniejsze znaczenie. Niektórzy piją wodę ze strumieni i stawów, ale należy to odradzić ze względu na pasożyty.

 

Artur Krupiński, przewodnik tatrzański


DATA: 2013-06-27 18:33
AUTOR: ARTUR KRUPIŃSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Świeradów Zdrój, Śnieżka, Śnieżnik i Złote Góry (Zlate Hory) to Sudety, a nie Karpaty. Pozdrawiam.
ponad 6 lat temu / sudeckiedrogi
 
Dobre uwagi i propozycje dla niedzielnych turystów nie tylko w Tatrach. Przysposobienie takiej wiedzy pozwoli sprawnie wędrować po górach, czuć się pewnie. Wędrowałem po Tatrach i wiem jak chodzą turyści. Przeszedłem w jeden dzień od Toporowej Cyrhli - Psia Trawka - Niżnia Kopa - Wodogrzmoty Mickiewicza - Morskie Oko - Kępa - Dolina Pięciu Stawów - przeł. Krzyżne - Dolina Pańszczycy - schronisko Murowaniec - Dolina Jaworzynki - Kużnice do dworca PKP w Zakopanem. Drugie osiągnięcie to wędrówka całym karpackim czerwonym szlakiem od Świeradowa Zdroju - Śnieżka - Śnieżnik - Złote Góry - Cieszyn - Tuł - Barania Góra - Babia Gpora - Tatry - Beskid Niski - Bieszczady, Połonina Wetlińska, Caryńska - Tarnica - Wołosate do Ustrzyk Górnych. Coś wspaniałego wędrować po górach. Zwiedzać naprawdę jest co i dużo np.: była kopalnia uranu i Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Polecam dla wytrwałych turystów a lekcje Autora proszę sobie wziąść do serca na drogę i z Bogiem. Powodzenia.
ponad 6 lat temu / Tycjan ze Sparty
 
+
ponad 6 lat temu / Asia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.