DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Wyrok w sprawie grudniowej masakry w 1970 r.

Wyrok w sprawie grudniowej masakry w 1970 r.
fot.Krystian Maj/FORUM

Warszawski Sąd Okręgowy wydał wyroki w sprawie Grudnia '70. Uniewinniony został były wicepremier PRL Stanisław Kociołek. Dowódcy wojskowi Mirosław W. i Bolesław F. zostali uznani winnymi zarzucanych im czynów. Skazani zostali na 4 lata pozbawienia wolności, jednakże sąd złagodził wymiar kar do 2 lat i zawiesił ich wykonanie.

 

Sąd uznał, że decyzja o użyciu broni na Wybrzeżu w 1970 r. była "bezprawna i przestępcza". Skazani zostali Bolesław F. (zastępca dowódcy jednostki ds. politycznych w Gdyni) i Mirosław W. (dowódca kompanii tłumiącej protesty 16 grudnia 1970 r. w Gdańsku), którzy wydawali rozkaz użycia broni wobec robotników. Wojskowi zostali skazani nie za zabójstwo, a za śmiertelne pobicie - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

 

Komunistyczny dygnitarz Stanisław Kociołek został uniewinniony od zarzutu polegającego na namawianiu w wystąpieniu telewizyjnym robotników do pójścia do pracy, w wyniku czego w Gdyni śmierć poniosło 13 osób, a wielu zostało rannych. Dwóch spośród pięciu sędziów orzekających złożyło zdania odrębne co do jego winy. Wyroki nie są prawomocne.


Śledztwo w tej sprawie toczyło się od początku lat 90. Gdy do sądu w Gdańsku wpłynął akt oskarżenia, prokuratura obciążyła odpowiedzialnością za tragedię 12 osób. Wśród nich byli m.in.: b. szef MON gen. Wojciech Jaruzelski, wiceszef tegoż resortu gen. Tadeusz Tuczapski i ówczesny szef MSW Kazimierz Świtała. Przeciągające się postępowanie dotyczyło coraz mniejszej ilości oskarżonych. Ich śmierć lub problemy zdrowotne stawały na drodze do wydania wyroku. W maju 2011 r. zmarł jeden z ławników, co spowodowało kolejną przerwę w procesie. Ponowny proces jest już prowadzony bez głównego oskarżonego – Wojciecha Jaruzelskiego. Jego sprawa została wyłączona i zawieszona z powodu złego stanu zdrowia komunistycznego dygnitarza.

 

W wyniku represji w grudniu 1970 r. zostało zabitych 45 osób. Ranne zostały 1165 osoby. Zatrzymano przeszło 3 tysiące osób.Źródło: Polsat News, Rp.pl

luk

 


DATA: 2013-04-19 13:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda, że sędziów nie było stać na przyzwoitość. Sprawiedliwe wyroki bowiem budują w społeczeństwie poczucie prawdy, struktury wzajemnej uczciwości i szacunku. Odwrotna sytuacja pokazuje bezkarność przestępców "z wyższej półki" i koniunkturalizm wielu sędziów.
ponad 6 lat temu / Zosia
 
To jest przykre i smutne.Prawo istnieje tylko dla niektórych.Jednym słowem działa tylko w jedną stronę.Tak właśnie działa "gruba kreska" - jest to niewybaczalne.Brak mi po prostu słów.
ponad 6 lat temu / Stara Baba
 
Czym się różni zabójstwo od pobicia ze śmiertelnymi skutkami? W życiu rezultat ten sam - ofiara nie żyje. W sądzie tylko nazywa się to inaczej w zależności od tego kto jest zabójcą i, żeby niektórym chronionym funkcjonariuszom dać wyroki w zawiasach.
ponad 6 lat temu / Pytanie
 
Wygląda na to, że ludzie na Wybrzeżu sami sobie winni, że podchodzili pod ogień z karabinów maszynowych !!! A tam na pewno trwały ćwiczenia "Tarcza 70" !!1 Nie rozumiem, jak nie można ustalić, kto wydał rozkaz do strzelania, przecież w wojsku od zawsze jest to uregulowane przepisami, rangami itd., tam nie ma miejsca na niesubordynację, na widzi mi się.
ponad 6 lat temu / janusz
 
45 zabitych to wersja oficjalna podana w 1971 przez Gierka. Z pewnością jest zaniżona. Walki na Wybrzeżu trwały kilka dni. W Poznaniu w 1956 powstanie trwało jeden dzień a zabitych było więcej, około setki.
ponad 6 lat temu / JAQ
 
Wyglada na to , ze dobrzy jestesmy w "grubych kreskach" - juz nie stac nas nawet na rozliczenie bandziorow. Taki dumny podobno narod ! ! !
ponad 6 lat temu / Robert 2
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.