DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Wyrok TK „haniebną decyzją”? O. Paweł Gużyński aborcyjny kompromis uznaje za „dobrostan społeczny”

Wyrok TK „haniebną decyzją”? O. Paweł Gużyński aborcyjny kompromis uznaje za „dobrostan społeczny”
Źródło: tvn24.pl
#ABORCJA    #PRO LIFE    #OBRONA ŻYCIA    #TK    #ORZECZENIE    #WYROK

Na ulicach odbywają się słuszne protesty, bo naruszony został pewien dobrostan społeczny. I tylko nie naruszajcie bezpieczeństwa innych – takie oto stanowisko, w pewnym skrócie – na antenie tvn24 zaprezentował dominikanin, o Paweł Gużyński. Temat chętnie i bezkrytycznie podjął deon.pl.

 

Od czasu ogłoszenia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej na łamach jezuickiego i katolickiego portalu deon.pl regularnie publikowane są opinie krytyczne wobec tego kroku – zaznaczmy to jasno – poprawiającego prawną ochronę życia nienarodzonych w Polsce. Opinie te wskazują a to na błędy polityków, to znów Kościoła, hierarchów, czy organizacji pro-life.

 

Wystąpienia te łączy wspólny mianownik – umiłowanie do polityki „świętego spokoju” w imię „kompromisu aborcyjnego”. To dobrze znany styl tzw. otwartych katolików: „jestem za życiem, ale…”. Styl – dodajemy – idący często wbrew temu co głoszą hierarchowie i sam Kościół w zakresie ochrony życia.

 

Tym razem do grona wyznawców kompromisu aborcyjnego dołączył o. Paweł Gużyński, który wyczekiwaną od ponad 20 lat decyzję o formalnym uznaniu aborcyjnej przesłanki eugenicznej za niekonstytucyjną uznał za „haniebną decyzję”. Usprawiedliwieniem takiej oceny, jak się wydaje, miałby być czas wydania orzeczenia.

 

„Mój Kościół zrobił błędy i ja za to was przepraszam. Biskupi nie mają w tej chwili wystarczającej odwagi, by skrytykować rządzących za haniebną decyzję, która wywołała protesty w środku pandemii” – powiedział dominikanin na antenie tvn24. Narrację chętnie podchwycił deon.pl.

 

Dominikanin ocenił też, że protesty [dodajmy zwolenników aborcji, bo na marszach głównym postulatem obok dymisji rządu jest dostęp do aborcji na życzenie – red.] są słuszne, a Kościół poprzez swoje błędy „sprowokował pośrednio sytuację”, bo jak czytamy – „naruszono pewien dobrostan społeczny”. Ów dobrostan, co warto wyjaśnić, to tzw. kompromis aborcyjny!

 

O. Gużyński dodał też, że słuszny gniew nie upoważnia do naruszania bezpieczeństwa i zdrowia innych. Bo protesty, prócz zwiększenia zagrożenia epidemicznego, mogą „pobudzić drugiego niebezpiecznego wirusa, który zagraża Polsce, a którym jest wirus nienawiści i rządzy odwetu”. „Wasz gniew jest słuszny, ale nie może się przeradzać w akty nienawiści – dodał duchowny.

 

 

 

MA


DATA: 2020-11-03 11:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ów zakonnik to klasyczny przykład osoby u której nastapiło wyparcie rozumu i wiary przez celebrytyzm.
9 godzin temu / hanys
 
Chłopie dostałeś dar od Boga , zostałeś księdzem . Nie spartacz tego .
1 dzień temu / Bob
 
Przecież to ewidentny "kret" w Kościele. Obserwując aktywność, wypowiedzi i postawę tego nieszczęśnika podejrzewam u niego zaburzenia osobowości. Według mnie, to osobnik trapiony jakimś problem z obszaru psychopatologii. Jego nie obchodzi Magisterium Kościoła, ma swoje, jemu tylko znane, ideefix, które postanowił zrealizować nie na drodze np. politycznej czy akademickiej ale akurat na terenie Kościoła Katolickiego. Przecież nawet nie ukrywa specjalnie faktu, że jest wilkiem, który wlazł do owczarni. Bez habitu byłby kolejnym zwariowanym domorosłym doktrynerem, kolejnym utopistą chorym na "zbawianie świata". Obecnie ma na to czas i możliwości, nie musi pracować na swoje utrzymanie więc ma sprzyjające możliwości do dystrybucji swojego jadu w duszach ludzi, którzy mieli go nieszczęście spotkać i posłuchać tego modernistycznego bełkotu.
2 dni temu / Krzysztof Łusz
 
Wypowiedz o.Pawla obrazuje manowce ekumenizmu propagowanego w polskim Kosciele z pominieciem przyczyn potepienia Reformacji, ktore wydaly zatruty owoc synkretyzmu religijnego katolicko protestanckiego,wyrazonego w wypowiedzi pani Joanny Uchanskiej /prawdopodobnie katoliczki/ bedacej zona protestanta nazywającej sie podwojna mama? podchwyconego entuzjastycznie przez o.Pawla
3 dni temu / stan
 
To taki wyrodny "ojciec " dla dzieci .
3 dni temu / kali
 
Gdyby Ojciec Paweł przeczytał Konstytucję, to zrozumiałby mówiąc oględnie niestosowność swoich wypowiedzi, które to świadczą o jego wrażliwości społecznej z jednej strony i braku rozumienia Ewangelii z drugiej o Konstytucji nie wspomnę. W art. 38 Konstytucji zapisano -"Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". A zatem każda ustawa aborcyjna będzie sprzeczna z konstytucją i każdy trybunał w miarę profesjonalny wyda podobny werdykt. Gdyby w Konstytucji w art 38 zmienić słowo "człowiek" na "obywatel" to wtedy ochrona życia byłaby kwestią moralną a nie prawną, i Trybunał wydałby pewnie inny wyrok a przynajmniej miałby pole do interpretacji. Przyznaję, myślałem, że Dominikanie to nie tylko kapłani i zakonnicy ale też ludzi inteligentni i wykształceni, ale widocznie się myliłem.
3 dni temu / Krzysztof
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.