15 stycznia 2014

Gruzja: kult królowej zamordowanej przez muzułmanów

(By Genadi Yakovlev [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

Odnalezione kilka lat temu w Indiach, w ruinach katolickiego kościoła w Goa, relikwie należą do gruzińskiej królowej Ketewan, okrutnie zamordowanej za wiarę na początku XVII wieku. Wykazały to badania DNA. Dla Gruzinów, którzy wraz z Ormianami mimo wielowiekowej przemocy muzułmańskiej wytrwali przy religii chrześcijańskiej, przyjętej już w czasach starożytnych, postać wielkomęczennicy Ketewan odgrywa istotne znaczenie religijne i narodowe.

Ketewan była królową wschodniogruzińskiego królestwa Kacheti, pochodziła z królewskiego rodu Bagrationi. Wyszła za mąż za królewicza Dawida, następcę Aleksandra II, króla Kacheti. Po śmierci męża poświęciła się budowaniu kościołów, klasztorów i szpitali. Na początku XVII wieku królestwo Kacheti wraz z większą częścią pozostałych terytoriów gruzińskich zostało zdobyte przez Persów. Za odmowę przejścia na islam Ketewan spędziła dziesięć lat w ciężkim więzieniu. Szach perski Abbas I obiecywał jej, że zostanie królową Persji, jeśli tylko zmieni religię. Jednak ani tortury, ani przekupstwo nie nakłoniły jej do porzucenia wiary chrześcijańskiej. 13 września 1624 r. po torturach została spalona żywcem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Następnej nocy pozostałe jej szczątki zostały zebrane przez portugalskich misjonarzy — augustianów. W 1627 r. umieścili je oni w katolickim kościele św. Augustyna w indyjskim mieście Goa. Fragmenty relikwii przekazali także bazylice św. Piotra w Rzymie oraz synowi królowej Ketewan, królowi Tejmurazowi I. Ten ostatni umieścił je pod ołtarzem katedry w Alawerdi. W tym samym czasie gruzińska cerkiew kanonizowała Ketewan, przyznając jej istniejący w Kościołach tradycji wschodniej tytuł wielkomęczennicy.

 

Indyjscy archeolodzy odkryli relikwie królowej — męczennicy, w tym kości rąk, w starej części kościoła w Goa w 2006 r. Leżały one pod gruzami kamiennego sarkofagu. Pierwotnie znajdował się on w specjalnej niszy, ale uległ zniszczeniu po trzęsieniu ziemi i zawaleniu się części kościoła.

 

Rząd Indii przekazał relikwie Gruzji, a badanie DNA pozwoliło potwierdzić, że odnalezione szczątki faktycznie należą do królowej, która nie chciała się wyrzec wiary. Poinformowało o tym gruzińskie ministerstwo kultury i ochrony zabytków.

 

Źródło: Nowosti Gruzja

dom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 160 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram