DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Wymódlmy sobie świętych kapłanów

Wymódlmy sobie świętych kapłanów
Lukasz Zarzycki / Forum

- Dla mnie jednym z takich ludzkich, ale i bardzo konkretnych powodów, dla których ponad 30 lat temu zdecydowałem się, by zostać klerykiem, kiedy budziło się we mnie to pragnienie bycia księdzem, było to, że spotkałem na swojej drodze fantastycznych kapłanów, którzy zachwycili mnie swoją posługą, swoim człowieczeństwem. Wspominam o tym, by podkreślić, że ten element oddanego, świętego posługiwania kapłanów jest tu istotny i na pewno w kontekście Wielkiego Czwartku i przeżywania Dnia Kapłańskiego, jest to dla nas wielką zachętą do tego, by ta posługa była jak najbardziej zaangażowana, oddana i dotykająca istoty powołania kapłańskiego – podkreślił w rozmowie z PCh24.pl bp. Marek Solarczyk, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.


Mimo spadających statystyk powołań, na tle Europy Polska co roku umacnia się na pozycji lidera, jeśli chodzi o ilość kapłanów. Dość dodać, że obecnie w Europie już co siódmy kapłan jest Polakiem, a ten odsetek ciągle rośnie. Co więcej, od lat utrzymuje się trend, iż co czwarty alumn pochodzi z Polski. Czy zatem możemy mówić o kryzysie powołań? W ocenie bp. Marka Solarczyka, delegata Komisji Episkopatu Polski ds. powołań, jeśli spojrzeć na liczbę kandydatów do kapłaństwa, to w porównaniu ze stanem sprzed kilkunastu lat, rzeczywiście jest ich mniej. - Jesteśmy obecnie na poziomie, jaki notowaliśmy w Polsce w roku 1975. Porównując jednak ten stan z Europą, trzeba pamiętać, że jeszcze kilkanaście lat temu co dziesiąty kapłan w Europie był Polakiem, obecnie – już co siódmy - podkreślił.


Biskup Solarczyk zauważył, że na pewno w Polsce, jeśli idzie o liczbę kapłanów, jak i miejsca oraz możliwości pełnienia przez nich posługi kapłańskiej, nie może być mowy o jakimś zagrożeniu. Trzeba jednakże zatroszczyć się o dalsze powołania, by zapewnić tzw. wymienialność kadr. To jednak jest proces bardzo złożony. – Oczywiście nikt nie ma wątpliwości, że nie chodzi tu tylko o czysto zewnętrzną rekrutację i pewien sposób naboru, bo musimy uwzględnić tu ten element tajemnicy wiary, jeśli chodzi o boże powołanie i odpowiedź, jaka rodzi się w człowieku – zauważył bp. Solarczyk


Sprawy zewnętrzne, zauważalne mają tu swoje znaczenie, ale ważna jest też forma przeżywania swojego życia i religijność. Tu doświadczenie duszpasterzy pokazuje, że obecnie jest całkiem duże grono wiernych, którzy wyrośli z różnych grup i wspólnot, są dojrzałymi ludźmi, rodzicami, dziadkami i sami mocno angażują się w życie Kościoła i świadomie przeżywają swoją wiarę troszcząc się o to, by była ona przekazywana i realizowana w ich rodzinach. - Ludzie ci stają z niesamowitą otwartością i zaangażowaniem mówiąc, że Kościół to jest moje dzieło, moja rodzina, moja wspólnota i chcę się w nią zaangażować. Może nie mówimy tu o skali masowej, ale takie podejście jest mocno zauważalne – ocenił nasz rozmówca.


Nie sposób pominąć tu także roli tej cichej posługi setek tysięcy kapłanów, która zwykle nie jest zauważana w mediach. To chociażby dzieło wielkopostnych rekolekcji, posługa w konfesjonale, podczas adoracji, nabożeństw czy zaangażowanie w szkole. Postawa duszpasterzy może decydować o wyborach życiowych młodych. Ich bowiem porywają ludzie, którzy potrafią świadczyć swoim życiem. - Dla mnie jednym z takich ludzkich, ale i bardzo konkretnych powodów, dla których ponad 30 lat temu zdecydowałem się, by zostać klerykiem, kiedy budziło się we mnie to pragnienie bycia księdzem, było to, że spotkałem na swojej drodze fantastycznych kapłanów, którzy zachwycili mnie swoją posługą, swoim człowieczeństwem. Wspominam o tym, by podkreślić, że ten element oddanego, świętego posługiwania kapłanów jest tu istotny i na pewno w kontekście Wielkiego Czwartku i przeżywania Dnia Kapłańskiego, jest to dla nas wielką zachętą do tego, by ta posługa była jak najbardziej zaangażowana, oddana i dotykająca istoty powołania kapłańskiego – zaznaczył bp Solarczyk.


Nie można też zapominać, iż nieocenionym wsparciem dla kapłanów w ich posłudze jest modlitwa wiernych w ich intencji. Jest to również szczególny wymiar budowania więzi duchowej. To właśnie z naszej codziennej troski o kapłanów rodzi się ich siła. Uczyńmy zatem więc ile tylko zdołamy – i to nie tylko w Dniu Kapłanów – byśmy mieli kapłanów świętych. 

Marcin Austyn
DATA: 2016-03-24 10:04
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Leo NOM jest celebrowany w Kościołach parafialnych.Należy zabiegać o przybywanie miejsc celebracji NFRR czyli Klasyczny Ryt Rzymski.Powołanie to nie liczby.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Nie możemy też sobie pozwolić na kolejne pokolenie kapłanów mające w (nie)świętym obowiązku niszczenie resztek pobożności i szczerości ludowej. Nie możemy sobie pozwolić na kapłanów przeżywających traumę w po spotkaniu się z Tradycją. Możemy sobie pozwolić na luksus tradycyjnego seminarium duchownego. Pozdrawiam wszystkich kapłanów douczających się najdoskonalszego rytu rzymskiego. Pozdrawiam kapłanów którzy zrozumieli czym jest "nowus".Święci Piotrze i (szczególnie) Pawle, módlcie się za nich. W kwestii kapłańskiej procenty i liczby są na drugim miejscu.
ponad 4 lata temu / Leo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.