DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Wyłącz w Święta telewizor!

Wyłącz w Święta telewizor!

Telewizyjna ramówka na święta zawiera szereg osobliwych propozycji. Na małym ekranie zagości zarówno bluźnierstwo jak i seksualne rozpasanie. Oczywiście znajdzie się miejsce także dla programów stawiających sobie za cel wywołać rechot mający niewiele wspólnego z prawdziwą radością. A może tak po prostu wyciągnąć wtyczkę z kontaktu…


Gdy rzesze katolików, już po zakończeniu wielkoczwartkowej Mszy Świętej będą adorować zamknięty w Ciemnicy Najświętszy Sakrament, adresowana do „wyrobionego” widza TVP Kultura zamierza nadać obraz w reżyserii Martin Scorsese. Mowa o „Ostatnim kuszeniu Chrystusa”, które znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu „Najbardziej antykatolickich filmów wszechczasów”, opublikowanego przez jedno z amerykańskich pism katolickich. Obraz ukazuje Jezusa jako osobę niepewną swej tożsamości, targaną rozmaitymi namiętnościami, w tym także erotycznymi. W filmie, będącym adaptacją filmową kontrowersyjnej powieści Nikosa Kazantzakisa, Jezus – pod wpływem kuszenia szatana – zgadza się na to, by nie umrzeć na krzyżu, lecz bierze ślub z Marią Magdaleną i żyje z nią jeszcze długo.


Widać wyraźnie, że władze TVP postanowiły by, „paląc Panu Bogu świeczkę” – poprzez nadawanie w tym okresie większej ilości programów religijnych – nie zapominać także o ofiarowaniu „ogarka” komu trzeba…


Ta ofiara składana jest, nie po raz pierwszy z resztą, w kanale przeznaczonym – przynajmniej w zamierzeniu – dla intelektualnych elit. Bez wątpienia treści, którymi karmiony (truty?) jest widz TVP Kultura zasługują na osobne omówienie i opisanie. Obecne tam przejawy homopropagandy i erotycznego rozpasania prezentowanego pod płaszczykiem „intelektualnie wymagających” propozycji, na stałe wpisały się w ramówkę tego finansowanego z naszych podatków tworu.


Z kolei stacja, która posiada w swoim logo słoneczko, nada w czwartek kontrowersyjny film „Galerianki”, opisujący losy prostytuujących się nastolatek.


Następnego dnia, gdy wspominać będziemy zbawczą mękę Pana naszego Jezusa Chrystusa, stację komercyjne będą zabawiać swoich odbiorców wesolutkimi komedyjkami, takimi jak „Shrek II”, czy „Bruce Wszechmogący”.


Równie zastanawiającą jest propozycja skierowana przez wspomniany już kanał TVP Kultura w Wielką Sobotę. Stacja nada wówczas film ukazujący Jezusa Chrystusa jako hipisa walczącego z „systemem”. Musical „Jesus Christ Superstar”, będącym peanem na cześć dzieci-kwiatów i rewolty 1968 roku, stanowi dość osobliwy kontrapunkt dla panującej w tym dniu ciszy nad Grobem Pańskim.


Do kościoła, nie przed ekran!

Dni, w których przeżywamy Święte Triduum, są niepowtarzalną okazją by „nadrobić” zaległości w życiu modlitewnym. Temu służyć może uczestnictwo w bogatych w symbolikę liturgiach związanych z kolejnymi dniami Triduum. Sposobność do pogłębienia życia modlitewnego stanowić będzie możliwość adorowania Najświętszego Sakramentu umieszczonego w Ciemnicy, a po zakończeniu liturgii wielkopiątkowej - w Grobie Pańskim.


Najważniejsze jednak, by intensyfikacja naszej modlitwy nie polegała wyłącznie na wzmożonym oddawaniu się oglądaniu transmisji z Mszy Świętej oraz różnego rodzaju pobożnościowych praktyk. Żadna transmisja Drogi Krzyżowej oglądana w najnowocześniejszym nawet, 50 calowym telewizorze o najwyższej rozdzielczości, nigdy nie zastąpi udziału w odprawianym kościele nabożeństwie.


Interesującą propozycją kultywowaną w wielu domach jest całkowita rezygnacja z włączania odbiorników telewizyjnych i radiowych w Wielki Piątek. Bez wątpienia warto zrobić to, także dlatego, by przekonać się jak niepostrzeżenie przedmioty te stały się naszymi ulubionymi domownikami, orgaznizującymi nasz plan dnia.


Czy jednak nie warto wyciągnąć wtyczki na dłużej? Nie pozostawiać satysfakcji medialnym baronom próbującym przykuć naszą uwagę coraz bardziej miałkimi i demoralizującymi propozycjami? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza jeśli odzyskanego w ten sposób czasu nie zmarnujemy, lecz ofiarujemy go Temu, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.Łukasz Karpiel
DATA: 2015-04-06 00:56
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja TRWAM na stanowisku aby oglądać telewizję w Święta. Sam mądrala Karpiel z pewnością też będzie oglądał, a maluczkim prawi morały.
ponad 4 lata temu / Ex
 
A TV Trwam? Szach...! ;-)
ponad 4 lata temu / sfistack
 
Modemiku, masz na imię Antek? A zresztą, nieważne. Jeżeli takie są Twoje "teorie" jak właśnie napisałeś, to już lepiej wierz w ufoludki :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
Mi natomiast chodzi o bezmyślną wiarę w bajeczki Antka i jego "niezależnych ekspertów" np. jak wyjaśnisz, że do wybuchu doszło w momencie uderzenia w brzozę skoro ścięto ją kilka dni wcześniej?
ponad 4 lata temu / TheModern
 
Panu Łukaszowi oddaję wszystkie plusy. Pozostają pytania ale, cóż, w świecie postmodernistycznym trzeba sobie radzić.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Do list dodam film "familijny" o psie, który jest reinkarnacją (!) człowieka. To o ile mnie pamięć nie myli była propozycja TVN7.
ponad 4 lata temu / widz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "34958"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.