DZIŚ JEST:   19   LUTY   2019 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Grzegorz Kucharczyk

Wykształceni czy Fachidioten?


Wszystkie stronnictwa polityczne tak zwanego mainstreamu jako jedno z największych osiągnięć Polski po roku 1989 zachwalają wzrost skolaryzacji na poziomie wyższym. W praktyce, niestety, oznacza to wzrost liczby osób nie tylko niewykształconych, ale zwyczajnie niedouczonych (nie tylko na poziomie licealnym, ale i gimnazjalnym, jeśli nie niżej), za to legitymujących się dyplomem magistra.
 

Scena pierwsza. Pytanie egzaminatora: Proszę pana, powstanie warszawskie – w jakim mieście się odbyło, w którym roku i kto z kim walczył? Odpowiedź studenta (po długim zastanowieniu): Na dzisiaj nie jestem przygotowany.

Scena druga. Egzaminator: Proszę pani, co się pani kojarzy z nazwą Westerplatte, gdy chodzi o historię Polski XX wieku? Studentka (także po długim namyśle): Westerplatte to takie wzgórze we Włoszech, które szturmowała polska armia w czasie II wojny światowej.

To tylko dwie scenki, których piszący te słowa był naocznym świadkiem w ostatnich latach podczas kolejnych sesji egzaminacyjnych (trzeba dodać, że przytoczone pytania były z rodzaju pytań „ostatniej szansy” podczas ostatniej poprawki). A tego typu przykładów mógłby podać przynajmniej kilkanaście. Oto anegdotyczny, ale prawdziwy wycinek z całościowego obrazu kondycji polskiego szkolnictwa wyższego.

 
„Wykształceni” – niedouczeni

Zazwyczaj bowiem droga jest prosta. Jeśli student nie natrafi na „stronniczego” profesora, który będzie odeń wymagać odpowiedzi na pytania o Westerplatte, Katyń (Niemcy w komorach gazowych mordowali tam Żydów) lub orlęta lwowskie (uwaga, uwaga: młodzi Litwini broniący Lwowa przed Niemcami), dalej działają zazwyczaj prawa wolnego rynku. To znaczy wolnego rynku w internecie (i nie tylko), gdzie można nabyć w drodze kupna pracę magisterską lub licencjacką, którą promotor – zatrudniony na trzech, czasem czterech uczelniach – zazwyczaj zaakceptuje. W ten sposób zwiększa się w Polsce odsetek „osób z wyższym wykształceniem”. Gdzie nie spojrzeć, wszystkie stronnictwa polityczne tak zwanego mainstreamu zachwalają jako jedno z największych osiągnięć Polski po roku 1989 wzrost skolaryzacji na poziomie wyższym. 
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 
 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.

 

Mimo, że Polska zabiegała o pogłębienie współpracy Chin z krajami Europy Środkowowschodniej w ramach formatu „16+1,” w obecnej sytuacji, gdy nie widać wyraźnych korzyści z zacieśniania relacji, rząd w Warszawie podjął decyzję o wycofaniu się z tej polityki – pisze Łukasz Sarek na stronie jamestown.org.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.