DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Grzegorz Kucharczyk

Wykształceni czy Fachidioten?


Wszystkie stronnictwa polityczne tak zwanego mainstreamu jako jedno z największych osiągnięć Polski po roku 1989 zachwalają wzrost skolaryzacji na poziomie wyższym. W praktyce, niestety, oznacza to wzrost liczby osób nie tylko niewykształconych, ale zwyczajnie niedouczonych (nie tylko na poziomie licealnym, ale i gimnazjalnym, jeśli nie niżej), za to legitymujących się dyplomem magistra.
 

Scena pierwsza. Pytanie egzaminatora: Proszę pana, powstanie warszawskie – w jakim mieście się odbyło, w którym roku i kto z kim walczył? Odpowiedź studenta (po długim zastanowieniu): Na dzisiaj nie jestem przygotowany.

Scena druga. Egzaminator: Proszę pani, co się pani kojarzy z nazwą Westerplatte, gdy chodzi o historię Polski XX wieku? Studentka (także po długim namyśle): Westerplatte to takie wzgórze we Włoszech, które szturmowała polska armia w czasie II wojny światowej.

To tylko dwie scenki, których piszący te słowa był naocznym świadkiem w ostatnich latach podczas kolejnych sesji egzaminacyjnych (trzeba dodać, że przytoczone pytania były z rodzaju pytań „ostatniej szansy” podczas ostatniej poprawki). A tego typu przykładów mógłby podać przynajmniej kilkanaście. Oto anegdotyczny, ale prawdziwy wycinek z całościowego obrazu kondycji polskiego szkolnictwa wyższego.

 
„Wykształceni” – niedouczeni

Zazwyczaj bowiem droga jest prosta. Jeśli student nie natrafi na „stronniczego” profesora, który będzie odeń wymagać odpowiedzi na pytania o Westerplatte, Katyń (Niemcy w komorach gazowych mordowali tam Żydów) lub orlęta lwowskie (uwaga, uwaga: młodzi Litwini broniący Lwowa przed Niemcami), dalej działają zazwyczaj prawa wolnego rynku. To znaczy wolnego rynku w internecie (i nie tylko), gdzie można nabyć w drodze kupna pracę magisterską lub licencjacką, którą promotor – zatrudniony na trzech, czasem czterech uczelniach – zazwyczaj zaakceptuje. W ten sposób zwiększa się w Polsce odsetek „osób z wyższym wykształceniem”. Gdzie nie spojrzeć, wszystkie stronnictwa polityczne tak zwanego mainstreamu zachwalają jako jedno z największych osiągnięć Polski po roku 1989 wzrost skolaryzacji na poziomie wyższym. 
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 
 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

W specjalnym wywiadzie dla PCh24.pl, arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii, naturze Islamu oraz dlaczego tzw. arabska wiosna przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych.

 

Bez ochrony życia nie ma ochrony ani pracy, ani polityki, ani bezpieczeństwa, ani wzrostu gospodarki – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Klęska urzędującego prezydenta Poroszenki wobec sukcesu nowicjusza Zełenskiego to odbicie nastrojów Ukraińców, zmęczonych permanentnymi „reformami bez reform”. Pierwsze dyskusje po ogłoszeniu wyników exit poll nie pozostawiają złudzeń – u naszego wschodniego sąsiada nadal nie będzie spokoju i atmosfery do przyspieszenia zmian ekonomicznych, a zachodnia Ukraina coraz bardziej oddala się od wschodniej części kraju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.