DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 22  >   TEMAT NUMERU: PRODUKTY MASOWEJ EDUKACJI

Grzegorz Kucharczyk

Wykształceni czy Fachidioten?


Wszystkie stronnictwa polityczne tak zwanego mainstreamu jako jedno z największych osiągnięć Polski po roku 1989 zachwalają wzrost skolaryzacji na poziomie wyższym. W praktyce, niestety, oznacza to wzrost liczby osób nie tylko niewykształconych, ale zwyczajnie niedouczonych (nie tylko na poziomie licealnym, ale i gimnazjalnym, jeśli nie niżej), za to legitymujących się dyplomem magistra.
 

Scena pierwsza. Pytanie egzaminatora: Proszę pana, powstanie warszawskie – w jakim mieście się odbyło, w którym roku i kto z kim walczył? Odpowiedź studenta (po długim zastanowieniu): Na dzisiaj nie jestem przygotowany.

Scena druga. Egzaminator: Proszę pani, co się pani kojarzy z nazwą Westerplatte, gdy chodzi o historię Polski XX wieku? Studentka (także po długim namyśle): Westerplatte to takie wzgórze we Włoszech, które szturmowała polska armia w czasie II wojny światowej.

To tylko dwie scenki, których piszący te słowa był naocznym świadkiem w ostatnich latach podczas kolejnych sesji egzaminacyjnych (trzeba dodać, że przytoczone pytania były z rodzaju pytań „ostatniej szansy” podczas ostatniej poprawki). A tego typu przykładów mógłby podać przynajmniej kilkanaście. Oto anegdotyczny, ale prawdziwy wycinek z całościowego obrazu kondycji polskiego szkolnictwa wyższego.

 
„Wykształceni” – niedouczeni

Zazwyczaj bowiem droga jest prosta. Jeśli student nie natrafi na „stronniczego” profesora, który będzie odeń wymagać odpowiedzi na pytania o Westerplatte, Katyń (Niemcy w komorach gazowych mordowali tam Żydów) lub orlęta lwowskie (uwaga, uwaga: młodzi Litwini broniący Lwowa przed Niemcami), dalej działają zazwyczaj prawa wolnego rynku. To znaczy wolnego rynku w internecie (i nie tylko), gdzie można nabyć w drodze kupna pracę magisterską lub licencjacką, którą promotor – zatrudniony na trzech, czasem czterech uczelniach – zazwyczaj zaakceptuje. W ten sposób zwiększa się w Polsce odsetek „osób z wyższym wykształceniem”. Gdzie nie spojrzeć, wszystkie stronnictwa polityczne tak zwanego mainstreamu zachwalają jako jedno z największych osiągnięć Polski po roku 1989 wzrost skolaryzacji na poziomie wyższym. 
(...)

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1871 – komunardzi zamordowali arcybiskupa Paryża Jerzego Darboy. Ciało złożono w masowej mogile na cmentarzu Père la Chaise. Już po upadku Komuny Paryskiej odbył się pogrzeb arcybiskupa w paryskiej katedrze Notre-Dame (ur. 1813).

 
 

Policja rozwiązała ostatecznie we wtorek jedną z najstarszych pielgrzymek na Jasną Górę. Grupa łowiczan kontynuujących od rana rozpoczęty w poniedziałek marsz, została zmuszona do jego zakończenia.

 

Gubernator Minnesoty, wbrew wcześniejszym wytycznym, zgodził się na wznowienie publicznych zgromadzeń religijnych. Ogłosił to kilka dni po tym, gdy biskupi zdecydowali się przywrócić odprawianie Mszy z udziałem wiernych wbrew zarządzeniom władz stanowych, które uznali za krzywdzące.

 

Prawne uznanie surogacji uderzy w ludzkie prawa – przestrzegają obrońcy życia wobec nasilenia w ostatnim czasie prób zalegalizowania tej praktyki na skalę światową. Zwolennicy tak zwanego macierzyństwa zastępczego zupełnie przemilczają fakt, że jest to nowa forma handlu dziećmi i wyzyskiwania kobiet będących w potrzebie. Coraz chętniej z tego procederu korzystają pary homoseksualne.

 

COVID-19 ma w Unii Europejskiej przyspieszyć cyfryzację sektora rolno-spożywczego. To ważny aspekt nowej wspólnotowej polityki żywnościowej i strategii Farm to Fork („od pola do stołu”), która podkreśla, że ​​wszystkie podmioty w łańcuchu żywnościowym powinny wykorzystywać rozwiązania technologiczne i cyfrowe, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.