DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

Wyjście Grecji ze strefy euro - powtórka z rozrywki

Wyjście Grecji ze strefy euro - powtórka z rozrywki
Narodowy Bank Grecji, fot. Giorgis 2011 / commons.wikimedia.org, licencja cc
#KRYZYS    #GRECJA    #UNIA    #UE    #STREFA EURO    #SCENARIUSZ DOMINA

Jak pisze New York Times, Grecja już opuściła jedną unię walutową. Sto lat temu, dokładnie w 1908 r., gdy przez spadek wiarygodności, oszustwa finansowe i słabą kondycję gospodarki Grecy wyszli z Łacińskiej Unii Monetarnej, której członkami były również Francja, Belgia, Włochy i Szwajcaria.


Borykająca się ze wspomnianymi problemami Grecja stulecie później, AD 2012, powinna być świadoma, że polityka zastrzyków finansowych może ją doprowadzić do podobnej sytuacji, w jakiej znalazły się Niemcy Wschodnie, dofinansowywane przez Zachodnie bilionami marek w ramach tzw. podatku solidarnościowego. Po zjednoczeniu Niemiec, na ich wschodnim obszarze panowało rekordowe bezrobocie, tysiące firm upadło. Według sondaży, nie tak dawno przeprowadzonych, tylko około połowa Niemców jest zadowolona ze zjednoczenia swojego kraju. Lekcja, której udzieliła historia, jeśli chodzi o Niemcy, powinna być również ostrzeżeniem dla „frontu drukarzy”, który uformował się w Europie w osobach francuskiego prezydenta oraz premierów Włoch i Hiszpanii, zwolenników zwiększania deficytu i dodruku pieniądza.

 

Wyjście Grecji z eurostrefy może przypominać, zdaniem New York Timesa, rozpad Austro-Węgier. Po rozwiązaniu unii walutowej, rządy nowopowstałych państw emitowały własny pieniądz, to znaczy stare, austro-węgierskie korony ze swoimi stemplami. Granice państwowe były zaś strzeżone przed tymi, którzy chcieli uzyskać na posiadanych koronach stempel tego państwa, gdzie, według nich, waluta była najsilniejsza.

 

Rzecz jasna, w dzisiejszych czasach elektronicznego pieniądza, w obieg nie zostaną puszczone banknoty euro z pieczęcią Banku Grecji, ani nie zostanie dodana litera „g” jako prefiks do nazwy europejskiej waluty. Grecki scenariusz może być podobny do argentyńskiego: systemy bankowe zostałyby zamrożone na krótki czas, wprowadzono by walutę narodową oraz ogłoszono całkowitą lub częściową niewypłacalność, z zamianą zobowiązań w euro na drachmy, tak, jak stało się w Argentynie.

 

Casus Grecji może być jednak o tyle bardziej niebezpieczny, że jej system finansowy jest w znacznej mierze powiązany z całą Europą. Nie ma jednak co zwlekać, bo, zdaniem Simona Johnsona, profesora ekonomii z USA, z czasem koszty oszczędności rosną, niszcząc przedsiębiorstwa i powodując negatywne skutki polityczne.

 

Tomasz Tokarski


DATA: 2012-05-24 13:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.