DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2021 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 35  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Jerzy Wolak

Wydmuszka z pretensjami


Wielkoformatowe bilbordy ukazujące barwną, dynamiczną scenę z walki na barykadzie – jeden w hełmie z opaską pruje ze stena, drugi ostrzeliwuje się z parabelki – wydawały się zapowiadać zapierające dech w piersiach widowisko. Otrzymaliśmy zaś kameralną opowiastkę – ni to impresję, ni to etiudę – rodzaj wprawki studenta trzeciego roku reżyserii. Czyli – jak by na to nie spojrzeć – wydmuszkę.

Jerzy Wolak


Już sam zwiastun dawał do myślenia: przez połowę jego trwania jakiś współczesny młodzian miotał się w otoczeniu postindustrialnym, połowę zaś drugiej połowy zajmowały zdjęcia archiwalne i tak naprawdę to zaledwie w jednej czwartej owego dwuminutowego klipu mogliśmy dostrzec migawki faktycznego materiału filmowego. Czyli w istocie nic – uprawnione zatem wydawało się podejrzenie, że w tym obrazie nie ma pięciu dobrych scen, z których dałoby się zrobić porządnego trailera…

I owszem, scen zwalających z nóg w filmie Ireneusza Dobrowolskiego nie uświadczymy, przeto pomysł zareklamowania go skoczną piosenką w wykonaniu grupy o kojarzącej się z niewydolnością układu pokarmowego nazwie Hemp Gru wygląda na świadomą decyzję – podjętą zapewne w nadziei, iż w ten sposób da się przyciągnąć do kina młodzież, zarazem jednak ujawniającą totalną nieznajomość młodzieżowych gustów.

Szeregowiec Ryan po polsku

Polska młodzież wolałaby wreszcie obejrzeć dobry polski obraz wojenny – z jasną fabułą, dynamiczną akcją, wyrazistymi bohaterami i mocnymi scenami batalistycznymi. Młodzież nieporównanie chętniej obejałaby porządną jatkę na barykadzie, w wyniku której wróg podkuliwszy ogon, czmychnąłby poza zasięg naszych stenów, visów i filipinek.

Widzę to – jak Szekspir – przed oczyma duszy mojej: dirlewangerowcy popędzani oszczędnymi seriami jedynego na tej barykadzie brena (uratowanego poprzedniej nocy w śmiałym wypadzie na terytorium wroga, gdzie wylądował aliancki zrzut) wieją, aż się kurzy, zostawiając na ziemi niczyjej tygrysa, który na zerwanej gąsienicy kręci się w kółko – zaraz też z okien górujących nad barykadą kamienic spada na jego pancerz grad butelek z benzyną, od których zapala się silnik. Załoga pryska przez otwarte włazy, ale trzech pierwszych natychmiast dosięgają kule wystrzelone przez żółtodziobów (dowódca odcinka pozwala im strzelać wyłącznie w sytuacjach gwarantujących trafienie – szkoda nabojów, ale przecież jakoś muszą się nauczyć). Łączniczka Basia nie ma żadnej broni, a przecież ona też pragnie walczyć. Porywa więc jeszcze jedną butelkę i z zamachem rzuca w kierunku unieruchomionego potwora, wprost pod nogi dwóch pozostałych czołgistów. I w jednej chwili ulicą pędzą z opętańczym wrzaskiem dwie ludzkie pochodnie.

– Nie strzelać! – woła dowódca. – Niech się usmażą, gady!

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Świat po pandemii będzie zmierzał to zniszczenia niezależności, jaką cieszy się klasa średnia. Czeka nas coś na kształt "nowego komunizmu". Nadzieja jednak pozostaje: to Boża Opatrzność. Roman Kluska w rozmowie z Pawłem Chmielewski. Zobacz program "Jaka jest prawda?"

 
 

5 tysięcy kościołów i 650 chrześcijańskich klasztorów na terenie obecnej Turcji wymaga pilnego ratunku. Wiele z nich jest świadectwem głoszenia Ewangelii jeszcze w czasach biblijnych, gdy tereny te były miejscem misji świętego Pawła.

 

Na temat losów Polaka, któremu w Wielkiej Brytanii odmówiono leczenia, pojawiło się wiele kłamstw i półprawd. Sprawę wyjaśnia Tymoteusz Zych w programie "Ordo Iuris. W imię zasad".

 

Prezydent Chin Xi Jinping otworzył w poniedziałek wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne, którego panele dyskusyjne mają skoncentrować się na odbudowie gospodarki po kryzysie koronawirusa. Przywódca komunistycznych Chin jest jednym z najważniejszych mówców obok szefowej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde oraz ministrów gospodarki Francji i Niemiec: Bruno Le Maire i Petera Altmaiera.

 

 

Śląscy liderzy ruchu Szymona Hołowni nagrali obszerny film, w którym wyjaśniają motywy odejścia z Polski 2050. Wskazują na patologię w sposobie zarządzania stowarzyszeniem; ignorowanie i brak szacunku dla pracy wolontariuszy, problemy z komunikacją z centralą oraz decyzje na najwyższych szczeblach odbiegające od statusu i idei organizacji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.