23 stycznia 2014

Biskup-senior słowackiej Nitry, kard. Ján Chryzostom Korec SJ, skończył 22 stycznia 90 lat. Jest on jedną z najwybitniejszych postaci życia kościelnego i publicznego Słowacji drugiej połowy XX wieku. Był potajemnie wyświęcony na biskupa, przez wiele lat wykonywał swą posługę w podziemiu i spędził 8 lat w więzieniu. Doczekał się pełnej rehabilitacji i mógł jawnie pełnić swą posługę.

23 stycznia w katedrze w Liverpoolu w Anglii, jubilat otrzyma doktorat honoris causa miejscowego Uniwersytetu Hope. Tytuł przyjmie w jego imieniu ambasador Słowacji w Wielkiej Brytanii Miroslav Wlachovský.

Wesprzyj nas już teraz!

Urodzony 22 stycznia 1924 w miejscowości Bošany, na terenie diecezji nitrzańskiej, przyszły kardynał przyjął potajemnie święcenia kapłańskie w Towarzystwie Jezusowym 1 października 1950 sakrę, a już w niespełna rok później – 24 sierpnia 1951 jego zakonny współbrat bp Pavol Hnilica (1921-2006) udzielił mu sakry, również potajemnie. Mając 27 lat Korec był wówczas prawdopodobnie najmłodszym biskupem na świecie.

Nowo konsekrowany hierarcha nie mógł jednak wykonywać swej posługi kapłańskiej i biskupiej legalnie i pracował w różnych zawodach, m.in. w przemyśle ciężkim i służbie zdrowia w Nitrze i Bratysławie. Po godzinach pracy starał się prowadzić potajemnie działalność duszpasterską i katechetyczną. Mimo ukrywania się został 11 marca 1960 aresztowany i wkrótce potem skazany na 12 lat więzienia za „zdradę socjalistycznej ojczyzny i współpracę z imperialistycznym Watykanem”. Po 8 latach odbywania wyroku w ciężkich warunkach w różnych więzieniach odzyskał wolność w czasie „Praskiej Wiosny”, a 1969 r. doczekał się pełnej rehabilitacji, nadal jednak jeszcze przez 20 lat nie mógł pracować duszpastersko.

Mimo wszystko zdołał wyświęcić potajemnie prawie 120 księży zakonnych i jednego biskupa. Był jednym z filarów tzw. Kościoła podziemnego w ówczesnej Czechosłowacji. W trudnych warunkach napisał ponad sto książek z różnych dziedzin teologii i historii Kościoła, tworzących tzw. „Bibliotekę Wiary”. Brał udział w tzw. manifestacji ze świecami w obronie wolności religijnej w 1988 r.

Po upadku komunizmu w Czechosłowacji w listopadzie 1989 już 2 stycznia następnego roku Jan Paweł II oficjalnie mianował bp. Korca rektorem zreorganizowanego seminarium duchownego w Bratysławie, a 6 lutego tegoż roku potwierdził jego tajne biskupstwo, powołując go na biskupa Nitry. Na konsystorzu 28 czerwca 1991 włączył 67-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego.

Jako biskup nitrzański J. Korec odnowił seminarium duchowne w Nitrze i wyświęcił ok. 200 księży dla swej diecezji; troszczył się też o odrodzenie w niej życia religijnego. W czasie wizyty papieża na Słowacji na przełomie czerwca i lipca 1995 podejmował go 30 czerwca w Nitrze. Witając go, w pewnej chwili ze wzruszenia rozpłakał się i przez chwilę nie był w stanie przemawiać. W dniach 1-7 marca 1998 na życzenia Jana Pawła II głosił rekolekcje wielkopostne dla niego i Kurii Rzymskiej. W styczniu 2004, skończywszy 80 lat, kardynał Korec utracił prawo udziału w konklawe a 9 czerwca 2005 ustąpił z urzędu biskupa Nitry. W czerwcu 2012 trafił do szpitala w związku z poważnymi kłopotami zdrowotnymi.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram