4 czerwca 2013

Kard. G. Danneels kończy 80 lat – 112 kardynałów elektorów

(fot. Eddy Van 3000 / commons.wikimedia.org, licencja cc)

We wtorek 4 czerwca emerytowany arcybiskup Malines i Brukseli, prymas Belgii-senior kard. Godfried Danneels kończy 80 lat. Tym samym traci on prawo udziału w konklawe, a łączna liczba kardynałów, którym przysługuje ten przywilej, wynosi obecnie 112, podczas gdy liczba purpuratów powyżej 80. roku życia wzrosła do 93.

Przyszły kardynał urodził się 4 czerwca 1933 w miasteczku Kanegem na terenie diecezji Brugia w zachodniej (flamandzkiej) części Belgii jako najstarszy z sześciorga dzieci. Ukończył Uniwersytet Katolicki w Louvain (po flamandzku Leuuven) i Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 sierpnia 1957, po czym do 1959 kontynuował studia w Rzymie.

Wesprzyj nas już teraz!

Po powrocie do kraju przez 10 lat (do 1969) nauczał i był ojcem duchowym seminarium duchownego w Brugii, a w latach 1969-77 pracował w swej dawnej uczelni w Louvain. Jednocześnie był redaktorem-wydawcą flamandzkiego międzydiecezjalnego przeglądu teologicznego „Collationes” i odpowiadał za diakonat stały w swej rodzimej diecezji.

4 listopada 1977 Paweł VI mianował go biskupem Antwerpii; sakrę biskup-nominat przyjął 18 grudnia tegoż roku z rąk ówczesnego arcybiskupa Malines (Mechelen) i Brukseli kard. Leo-Jozefa Suenensa. W dwa lata później – 19 grudnia 1979 zastąpił go na tym stanowisku z nominacji Jana Pawła II. Abp G. Danneels stał się z urzędu prymasem Belgii, a z początkiem następnego roku również biskupem polowym i przewodniczącym episkopatu swego kraju. Na konsystorzu 2 lutego 1983 papież włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

18 stycznia 2010 kard. G. Danneels, mając ponad 76 lat, ustąpił ze wszystkich zajmowanych dotychczas stanowisk i tytułów: prymasa, arcybiskupa stolicy, biskupa polowego i przewodniczącego konferencji biskupiej, ale jeszcze ponad miesiąc – do 28 lutego tegoż roku – zarządzał swą archidiecezją jako jej administrator apostolski.

Jako biskup i kardynał prymas Belgii uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła w swym kraju i powszechnego, m.in. w 11 zgromadzeniach (zwyczajnych i specjalnych) Synod Biskupów, był kilkakrotnie wysłannikiem (legatem) papieskim na obchody różnych rocznic kościelnych we Francji, Luksemburgu i innych krajach. W latach 1990-99 był międzynarodowym przewodniczącym katolickiej organizacji pokojowej Pax Christi. Konsekrował 13 biskupów, a pięciokrotnie był jednym ze współkonsekratorów. Uczestniczył w obradach konklawe w latach 2005 i 2013, na których wybrano odpowiednio Benedykta XVI i Franciszka.

Emerytowany obecnie prymas Belgii uchodzi za b. postępowego teologa i nieformalnego przywódcę kościelnych liberałów.  Wielokrotnie opowiadał się za decentralizacją władzy kurialnej przez przekazanie większych uprawnień Kościołom lokalnym, za szerszym dopuszczeniem kobiet do niektórych urzędów i stanowisk kościelnych, w tym za ustanowieniem dla kobiet stałego diakonatu. W prezentowanych wypowiedziach dopuszczał możliwość stosowania prezerwatyw w zwalczaniu AIDS i uważał homoseksualizm za taką samą „naturalną skłonność” ludzką jak heteroseksualizm. Z tych też powodów był wskazywany przez liberalne media jako „papabili”.

W ostatnim czasie w jednej z prasowych wypowiedzi hierarcha odniósł się do projektów „małżeństw” osób tej samej płci, wywołujących gwałtowny sprzeciw opinii publicznej we Francji. Jak twierdził kard. Danneels, Kościół przecież uznaje „coś w rodzaju” małżeństwa między osobami tej samej płci (!) i jeśli ustanawiane w tym zakresie prawo spełnia kryterium legalności, nie należy przeciwko niemu protestować. Jego zdaniem, ma to być wyłączny problem państwa, które to prawo stanowi. Wypowiedź ta została odebrana jako publiczne poparcie homozwiązków.

Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 205 członków, z których 112 ma prawa wyborcze; w tym gronie jest 45 purpuratów mianowanych przez Jana Pawła II i 67 przez Benedykta XVI. Wśród 93 kardynałów, mających 80 i więcej lat (łącznie z kard. Danneelsem), 2 mianował jeszcze Paweł VI, 75 – Jan Paweł II i 16 – Benedykt XVI. Najstarszymi kardynałami są dwaj Włosi: Ersilio Tonini (ur. 20 VII 1914) i Fiorenzo Angelini (1 VIII 1916), najmłodszymi zaś: arcybiskup większy Kościoła syromalankarskiego z Indii – Baselios Cleemis Thottunkal (ur. 15 VI 1959) i Filipińczyk Luis Antonio Gokim Tagle (21 VI 1957). Natomiast najdłuższy staż w Kolegium Kardynalskim ma obecnie Brazylijczyk Paulo Evaristo Arns OFM (ur. 14 IX 1921), mianowany kardynałem 5 marca 1973.

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 100 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram