DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Wybrała życie

Wybrała życie

Historia opisana w książce „Bóg liczy łzy kobiet” poraża. Nie można jej poznać „bezkarnie”. To bowiem nie tylko opowieść o wielkiej krzywdzie lecz nade wszystko o tryumfie dobra.

 

W dyskusji nad objęciem pełną ochroną życia nienarodzonych dzieci, których poczęcie jest skutkiem czynu zakazanego, najmłodsi stają niemal od początku na straconej pozycji. Są tak bardzo niechciane, że ich zabicie dla wielu stanowi przerażającą oczywistość. Na niewinnego małego człowieka wydaje się zaocznie wyrok śmierci, obarczając go odpowiedzialnością za zwyrodniałe zachowanie ojca. Dramat obdartej z godności kobiety chce się dopełnić śmiercią zadaną nienarodzonemu dziecku.


Kumulacja dokonującego się w ten sposób zła z pewnością sprawia rozkosz mieszkańcom czeluści piekielnych. Z pewnością kiedy na ziemie polskie wkraczali sowieccy „wyzwoliciele” skowyt ekstazy unoszący się pośród karmiącego się krzywdą i tragedią ludzką piekła był przerażający. Po latach wojennej tragedii znaczonej śmiercią i cierpieniem, nastąpiło instalowanie nad Wisłą bezbożnego komunizmu, który od samego początku ukazywał swe krwawe oblicze.

 

Tragedia, która spotkała bohaterkę powieści „Bóg liczy łzy kobiet” dotknęła wiele polskich kobiet. Najczęściej, jak przypomina w komentarzu historycznym do książki Joanna Wieliczka-Szarkowa, podawane są liczby od kilkudziesięciu do powyżej 100 tys. Nie będziemy prawdopodobnie nigdy wiedzieli ile z nich - pomimo aborcyjnej presji i groźby społecznej infamii – zdecydowało podobnie jak bohaterka książki wydanej przez Frondę urodzić. W przypadku Pani Pelagii trudno jednak mówić o „decyzji”. Pomimo niewyobrażalnego wręcz ciężaru doznanej krzywdy czuła w głębi duszy, że nie może tego zrobić. Że po prostu nie ma do tego prawa, choć prawo na to zezwalało.

 

Dramat sowieckiej przemocy nie był jedynym, który dotknął bohaterkę książki „Bóg liczy łzy kobiet”, czytając kolejne strony powieści, aż trudno uwierzyć, że człowiek może aż tyle wytrzymać. Na usta ciśnie się pytanie o źródło pochodzenia siły pozwalającej każdego dnia zmagać się z przeciwnościami. Pani Pelagia je z pewnością odkryła.

 

 

 

luk

 

 

Małgorzata Okrafka-Nędza, Bóg liczy łzy kobiet; Wyd. Fronda 2016, s. 180.

 


DATA: 2016-08-30 14:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.