DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Wybory w USA: trwa zażarta batalia o głosy chrześcijan. Szczerość czy obłuda kandydatów?

Wybory w USA: trwa zażarta batalia o głosy chrześcijan. Szczerość czy obłuda kandydatów?
FOT.REUTERS/David Becker/Nancy Wiechec/Files/FORUM

Walka między Hilary Clinton i Donaldem Trumpem o głosy Amerykanów staje się coraz bardziej zażarta. Batalia toczy się między innymi o poparcie wyborców religijnych. Jak zauważają komentatorzy, obydwoje budzą w środowiskach religijnych kontrowersje, choć z różnych powodów. Magnat nieruchomości krytykowany jest za swój styl. Z kolei Hilary Clinton zniechęca chrześcijan swoimi poglądami w sprawach moralnych.

 

Atutem Donalda Trumpa w walce o głosy wyznawców Chrystusa są stosunkowo konserwatywne poglądy w sprawach moralnych. Kandydat GOP zapowiedział nawet mianowanie sędziego Sądu Najwyższego popierającego odwrócenie wyroku z 2015 r. Wówczas to naczelny organ sądowniczy w USA uznał tzw. „małżeństwa” homoseksualne za zgodne z Konstytucją i nakazał ich legalizację.

 

W ramach walki o głosy chrześcijan sztab wyborczy Donalda Trumpa opublikował ponadto video chwalące św. Matkę Teresę z Kalkuty, a sam kandydat odwiedził miejsce kultu religijnego w Detroit i krytykował wyśmiewanie chrześcijan.

 

W nagraniu z 3 września Donald Trump chwali „niezwykłe życie miłosierdzia i świętości” Matki Teresy. Podkreśla, że karmiła ona głodnych, odziewała bezdomnych i umożliwiała naukę biednym. – Jestem naprawdę szczęśliwy, gdy widzę, że katolicy z całego świata zbierają się razem, by uczcić wyjątkowo skromne i pobożne życie Matki Teresy – powiedział kandydat Republikanów. – Nie było drugiej takiej jak ona – dodał.

 

Jednak jak na razie wśród katolików poparcie dla kandydata GOP jest nadal stosunkowo niewielkie. Według lipcowego badania Pew Research Forum, Donald Trump przegrywa w tym przypadku różnicą około 20 punktów procentowych. Może to być efekt lewicowego skrętu Kościoła w USA, reprezentującego mniejszość w tym kraju. Największą sympatią magnat nieruchomości cieszy się u białych ewangelików. Zgodnie z sondażem Pew Research Forum może liczyć na 78 procent głosów w tej grupie.

 

Donald Trump stara się także o wzrost swojego poparcia u czarnoskórych wyznawców Chrystusa. To obecnie jest śladowe, co wynika z upowszechnianego przez Demokratów przekonania o rasizmie miliardera. Podczas spotkania w Detroit, kandydat Republikanów w ciepłych słowach mówił do zgromadzonych tam czarnoskórych chrześcijan. Stwierdził, że afro-amerykańska wspólnota wiary to szczególny dar Stwórcy dla Stanów Zjednoczonych. Podkreślił także, że chrześcijaństwo nie jest religią przeszłości, lecz pozostaje propozycją na teraźniejszość i przyszłość.

 

Walki o głosy religijnych wyborców nie zaniedbuje także Hilary Clinton. W jej przypadku jest to jednak trudniejsze, gdyż popierają ją głównie wyborcy zlaicyzowani i postępowi. Powszechnie wiadomo także, że żona Billa Clintona popiera aborcję i antykoncepcję. Deklaruje obronę wolności religijnej jednak – jak twierdzi Brian Fraga – oznacza to głównie wąsko rozumianą wolność kultu. Sprzyja to spychaniu wiary do sfery czysto prywatnej. Jednak także Hilary Clinton 5 września podczas pikniku na święto pracy w stanie Illinois pozytywnie wyrażała się o Matce Teresie.

 

Była Sekretarz Stanu nie jest ateistką, lecz należy do postępowego „Kościoła Metodystycznego” założonego przez Johna Wesley'a. Sztab wyborczy Demokratki często wykorzystuje jego motto „Czyń całe dobro, jakie potrafisz”. Zdaniem prof. Ryana Barrileaux z Uniwersytetu w Miami, była Sekretarz Stanu skupia się na walce o sprawiedliwość społeczną. Uważa, że walka o nią to element wcielania w życie wskazań religijnych.

 

Choć walka o głosy wyborców chrześcijańskich sama w sobie jest czymś godnym aprobaty, to czas pokaże, na ile jest ona szczera. Niestety obydwoje czołowi kandydaci odbiegają od katolickiego ideału. Sytuacja jest oczywista w przypadku Hilary Clinton – jej przekonania stanowią w wielu aspektach całkowite jego zaprzeczenie. Miłe słowa w kierunku św. Matki Teresy nic tu nie zmienią. Mniej klarowny jest przypadek kandydata Republikanów. Nie wiadomo jednak na ile ukłony kandydata Republikanów do chrześcijan są wyrazem czystej kalkulacji, która może mieć niewiele wspólnego z postępowaniem po ewentualnym objęciu urzędu prezydenta. Wątpliwości budzą także kompromisowe (choć nie skrajnie liberalne) poglądy Donalda Trumpa w kwestii aborcji.

 

 

Źródło: ncregister.com

mjend
  


DATA: 2016-09-20 08:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trump ma przecież silnego chrześcijańskiego ortodoksa Pence\'a na swojego zastępcę ! Więc o czym my mówimy ?! Po stronie Clinton są sami lewacy i aborcjoniści !
ponad 3 lata temu / Pence to silny chrześcijańin !
 
Nie należy szukać katolickiego punktu widzenia w NC Register. Co do Trumpa, to jest on o tyle wyjątkowym kandydatem, "outsiderem", że sami Republikanie właściwie go nie chcieli. Wypromował się za własne pieniądze. Republikanie to neokonserwatyści, czyli neo-marksiści, w rzeczywistości niewiele się różnią od Demokratów. Trump to zagadka. Np. "The Remnant" (tradycyjni katolicy) uważają, że warto na niego zagłosować, aby powstrzymać budowę satanistycznego totalitaryzmu, do którego dąży Clinton.
ponad 3 lata temu / cristero
 
Wojciech Cejrowski powiedział przed wyborami prezydenckimi w Polsce, że gdyby przeciw Komorowskiemu startowałoby żelazko, to zagłosowałby na nie, bo byłoby lepszym od niego kandydatem. Podobnie jest w tym przypadku, żelazko byłoby bardziej ludzkie, od tej fanatycznej feministki i aborcjonistki propagującej NWO.
ponad 3 lata temu / stoLica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.