DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Wybory w USA: jak zagłosują osoby deklarujące się jako katolicy? Niepokojące wyniki badania

Wybory w USA: jak zagłosują osoby deklarujące się jako katolicy? Niepokojące wyniki badania
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Prawny+heblo)

Katolicy z obu głównych partii politycznych w USA potwierdzili w ankiecie opublikowanej w II połowie października, że chcą, aby kandydaci na prezydenta wspierali wolność religijną i sprzeciwiali się finansowaniu aborcji przez podatników.

 

Sondaż wykazał, że większość katolików popiera kandydata Partii Demokratycznej Joe Bidena, chociaż ta przewaga zmniejszyła się w kilku wahających się stanach wśród katolików praktykujących swoją wiarę i regularnie uczestniczących we Mszy św.

 

78 proc. ankietowanych stwierdziło, że jest bardziej skłonna wesprzeć kandydatów chroniących wolność religijną ludzi wierzących. Badanie przeprowadzone w dniach 5-11 października przez RealClear Opinion Research we współpracy z EWTN News objęło 1490 prawdopodobnych wyborców, którzy określają się jako katolicy.

 

Respondenci ogólnie faworyzowali Bidena. 52 proc. pytanych jest skłonnych poprzeć kandydata Demokratów, a 40 proc. opowiada się za prezydentem Trumpem.

 

90 proc. republikańskich respondentów opowiedziało się za Donaldem Trumpem, a 92 proc. demokratycznych – za Bidenem. Niezależni także wybierali Bidena (stosunek głosów 44 proc. do 34 proc., a aż 23 proc. pytanych twierdziło, że są niezdecydowani).

 

Różnica między kandydatami zmniejszyła się w wahających się stanach Arizony, Florydy, Michigan, Północnej Karoliny, Pensylwanii i Wisconsin. Tam Biden prowadzi około 4 punktami, ale jest to też margines błędu.

 

Ankieta wykazała, że katoliccy wyborcy, którzy twierdzą, że akceptują wszystko, czego naucza Kościół, są bardziej skłonni głosować na Trumpa niż na Bidena (56 proc. do 38 proc.).

 

Katolicy, którzy twierdzą, że akceptują całe nauczanie Kościoła również wolą politykę Trumpa (55 proc. do 39 proc.), jednak wśród wszystkich katolickich wyborców Biden wyprzedza obecnego prezydenta ubiegającego się o reelekcję.

 

Problemami, które najbardziej niepokoją elektorat katolicki są: stan gospodarki i opieka zdrowotna. 89 proc. stwierdziło, że niepokoi ich pandemia koronawirusa, zamieszki społeczne, nominacja do Sądu Najwyższego, zamieszki rasowe. 66 proc. respondentów wymieniło aborcję i wolność wyznania jako poważne problemy.

 

Aż 28 proc. nominalnych katolików zadeklarowało, że poprze tego kandydata, który zezwoli na późną aborcję. 34 proc. pytanych zadeklarowało, że poprze kandydata, który wspiera finansowanie aborcji zagranicą przez podatników amerykańskich.

 

Respondenci byli bardziej podzieleni w kwestii imigracji, przy czym 47  proc. stwierdziło, że wolałoby kandydata, który popiera rozszerzenie imigracji, a 41 twierdzi, że rzadziej poprze kandydata, który zajmuje takie stanowisko.

 

Młodsi katolicy są bardziej skłonni faworyzować kandydatów, którzy chcą rozszerzyć imigrację, niż starsi katolicy.

 

38 proc. pytanych zadeklarowało, że poprze kandydatka, który wspiera finansowanie aborcji i antykoncepcji z ubezpieczenia zdrowotnego, a 42 proc. stwierdziło, że jest to mniej prawdopodobne. 20 proc. mówiło, że nie ma pewności.

 

Aż 45 proc. opowiedziało się za utrzymaniem orzeczenia Roe przeciwko Wade, które zalegalizowało proceder uśmiercania dzieci poczętych w USA w 1973 roku. 25 proc. stwierdziło, że należy to zmienić i uznać aborcję za niezgodną z konstytucją. 18 proc. jest zdania, że kwestię tę powinny regulować władze stanowe,  a 12 proc. nie ma na ten temat zdania.

 

Mężczyźni i kobiety odpowiadali niemal identycznie w swoich opiniach na temat Roe przeciwko Wade. Czarnoskórzy respondenci około dwa razy częściej twierdzili, że aborcja powinna zostać uznana za niezgodną z konstytucją, niż biali i Latynosi.

 

 

Źródło: catholicworldreport.com

AS

 

 


DATA: 2020-10-22 07:42
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Czarnoskórzy respondenci około dwa razy częściej twierdzili, że aborcja powinna zostać uznana za niezgodną z konstytucją, niż biali i Latynosi." JAKIEJ DEGENERACJI ULEGŁA BIAŁA RASA.
2 miesiące temu / Ryś
 
gdyby w praktyce stosowano ekskomunikę zgodnie z katolickim prawem, to myślę, że uniknęlibyśmy sytuacji, że ktoś kto de facto katolikiem nie jest przypina sobie tę wizytówkę. Problem w tym , że trzeba by zacząć od samej góry.
2 miesiące temu / tak tylko
 
Biden reprezentuje tzw. katolicyzm bezobjawowy
2 miesiące temu / rrr
 
I to jest niestety dzisiejszy katolicyzm. Prawdziwi chrześcijanie to może 1 procent.
2 miesiące temu / Pit
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.