DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Wybory prezydenckie w Czechach. Zeman bliski drugiej kadencji

Wybory prezydenckie w Czechach. Zeman bliski drugiej kadencji
Fot. Reuters/Forum
#CZECHY    #WYBORY    #GŁOSOWANIE    #WYBORY PREZYDENCKIE    #HRAD    #HRADCZANY    #PREZYDENT    #ZEMAN    #MILOŠ ZEMAN    #WYNIKI    #SONDAŻE    #PROGNOZY    #LOKAL WYBORCZY    #INCYDENT    #FEMEN

W piątek i sobotę w Czechach odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. O fotel głowy państwa rywalizuje dziewięciu kandydatów, w tym urzędujący na Hradzie (na zamku Hradczany) Milosz Zeman. Według pierwszych, wstępnych wyników właśnie on zwyciężył uzyskując około 42 procent głosów). Drugie miejsce zajął Jiří Drahoš, którego poparł co czwarty głosujący. Obaj zmierzą się w II turze wyborów, która odbędzie się za dwa tygodnie – 26 i 27 stycznia. Frekwencja wyniosła blisko 60 procent.

 

 

Wstępne wyniki odzwierciedlają wskazania ostatnich sondaży. Przewidywały one, że pierwszej turze Zeman wyprzedzi wszystkich rywali, a w decydującej najprawdopodobniej stanie naprzeciw niego były prezes Czeskiej Akademii Nauk, 68-letni chemik i nauczyciel akademicki, urodzony w Czeskim Cieszynie Jiří Drahoš. Jego hasło wyborcze „Na Hrad s čistým štítem“ („Na Zamek z czystą kartą“) pokazuje, że rywal Zemana stawia na elektorat ceniący kandydata bez politycznego bagażu.

 

Drahoš pod wieloma względami stanowi przeciwieństwo Zemana. Jest za wyraźnym otwarciem Czech na Zachód, opowiada się za wprowadzeniem euro. Starszy od niego o pięć lat Zeman to polityk nie zawsze przewidywalny, eurosceptyczny, deklarujący się jako „tolerancyjny ateista”. Miewa słabość do Rosji, dobre kontakty z Chinami, a w sprawie wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty nie ma jasno sprecyzowanego zdania. Zeman cieszy się poparciem w małych miasteczkach i wsiach, Drahoš – w Pradze, Brnie i kilku innych większych miastach.

 

Zeman ma spośród dziewiątki kandydatów największe polityczne doświadczenie. Był szefem partii socjaldemokratycznej, która w odróżnieniu od wielu innych w Europie Środkowo-Wschodniej, nie powstała z partii komunistycznej.

 

W I turze nie obyło się bez incydentów. W lokalu wyborczym w praskiej dzielnicy Lužine półnaga aktywistka Femenu próbowała rzucić się na wchodzącego do lokalu wyborczego prezydenta Zemana. Skutecznie, choć chyba nieco zbyt późno, interweniowała ochrona. Okazało się, że do lokalu wtargnęła 27-letnia Ukrainka, która ma za sobą wiele tego typu prowokacji we własnym kraju, na Białorusi i w Rosji.

 

Od roku 1989 funkcję prezydenta Czechosłowacji, a potem Republiki Czeskiej dwukrotnie pełnił Václav Havel, również dwukrotnie Vaclav Klaus, a jedną, 5-letnią kadencję ma już za sobą Miloš Zeman. W piątek i sobotę Czesi dopiero po raz drugi w historii wybierali prezydenta w wyborach bezpośrednich. Wcześniej o obsadzie najważniejszego fotela w państwie decydował parlament.

Od kilku tygodni czeskie miasta, drogi i autostrady zdobią billboardy z uśmiechniętym Milošem Zemanem i napisem po czesku „Zeman znovu 2018”. Prostym, zrozumiałym i wydaje się skutecznym hasłem nowego-starego prezydenta na kolejnych pięć lat?

 

Chrystian Ślusarczyk

 

 

 


DATA: 2018-01-13 16:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.