DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Wybory prezydenckie 2020: katolicy gotowi poprzeć Trumpa?

Wybory prezydenckie 2020: katolicy gotowi poprzeć Trumpa?
Fot. Reuters / Forum

Katolicy w Stanach Zjednoczonych są otwarci na ponowny wybór Donalda Trumpa na szefa państwa w wyborach prezydenckich 2020 roku. Wynika to z sondażu przeprowadzonego na zlecenie katolickiej telewizji EWTN.

 

John Della Volpe z instytutu badania opinii publicznej RealClear Opinion Research tłumaczy, że głosy katolików mają istotne znaczenie w budowaniu wyborczych koalicji. Według niego, przy okazji większości wyborów prezydenckich począwszy od lat 50. XX stulecia można było przewiedzieć ich wynik na podstawie tego, jak głosowali katolicy.

W nadchodzących wyborach prezydenckich w 2020 r. 53 proc. katolików nie wyklucza głosowania na Trumpa (34 proc. jest tego pewnych, 10 proc. zapewne tak zrobi, a 9 proc. – „być może”). Jednocześnie „nigdy” na niego nie zagłosuje 38 proc. katolików, a w przypadku 9 proc. jest to mało prawdopodobne.

Poparcie dla Trumpa wygląda nieco inaczej, gdy zestawi się go z pretendentami do Białego Domu z ramienia Partii Demokratycznej. W zależności od tego, który z nich stanąłby ostatecznie w wyborcze szranki z obecnym szefem państwa, reprezentującym Partię Republikańską, rozkład głosów (według obecnych deklaracji) przedstawiałby się następująco: Joe Biden 52 proc. – Trump 39 proc., Elizabeth Warren 49 proc. – Trump 41 proc., Bernie Sanders 54 proc. – Trump 39 proc., Pete Buttigieg 46 proc. – Trump 41 proc. Oznacza to, że Trump przegrałby wybory z każdym z czterech demokratycznych kandydatów.

Natomiast na pytanie, czy biskupi USA radzą sobie ze skandalem wykorzystywania seksualnego w Kościele, większość katolików (55 proc.) opowiedziała negatywnie (działania hierarchów bardzo się nie podobają 28 proc. respondentów, a 27 proc. – częściowo). Zdecydowanie popiera działania episkopatu w tej dziedzinie 7 proc. katolików, 23 proc. popiera częściowo, a 15 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Ankietowanych zapytano również o ich praktyki religijne. 93 proc. nominalnych katolików zadeklarowało, że modli się przynajmniej raz w tygodniu, 66 proc. – że wierzy w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii, 56 proc. – że przynajmniej raz w tygodniu uczestniczy w Mszy świętej, 52 proc. – że spowiada się przynajmniej raz w roku, a 51 proc. – że choć raz w miesiącu odmawia Różaniec.

 

 

Źródło: KAI/EWTN

RoM

 

 

 


DATA: 2019-12-10 20:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Second :D trochę szacunku dla byłego:D Barack Hussein Obama II z Honolulu.
8 miesięcy temu / szpulas11
 
Podczas ostaniej kampanii prezydenckiej występował trzymając wielką tęczową flagę, popierały go środowiska lgbtxyz. Przeszedł na judaizm i został członkiem chabadu. Katolicy w USA go popierają? Jakieś kompletne odmęty szaleństwa o ile to prawda.
8 miesięcy temu / toporek
 
Jak "katolicy" w USA mogą wciąż popierać skrajnie antychrześcijańskich demokratów jak bernie sanders, joe biden, elizabeth warren czy kamalę harris? Wszyscy z nich popierają aborcję do 9 miesiąca na życzenie, propagandę lgbt w najszerszym zakresie, eutanazję na życzenie, niekontrolowaną imigrację. Bernie sanders to skrajny komunista, wzorujący się na największych zbrodniarzach ludzkości mao, stalin, pol pot, che guevara ... Kiedyś nawet powiedział, że nie zamierza walczyć z isis i al-kaidą, bo nie stanowią zagrożenia.. ludzi którzy popierają demokratów nie nazwałbym katolikami
8 miesięcy temu / Rafał
 
Napisałeś prawdę, ale co do Franciszka, uważaj, nie sądź, nie będziesz sądzony
8 miesięcy temu / Do Second:
 
Obama był antychrzescijanski, wyśmiewal się z Biblii, zakrywal Krzyż. Clinton chciała aborcji do 9 miesiąca. Trump swoim dzialanie udowodnił, że jest chrześcijaninem. Nie jest idealny, ale najlepszy wybór również dla katolików. Franciszek wolał Hilary. Kiedy Trump wygrał Franciszek miał nietega minę kiedy się spotkali.
8 miesięcy temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.