DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Wybory prezydenckie: Andrzej Duda zwycięzcą I tury [EXIT POLL]

Wybory prezydenckie: Andrzej Duda zwycięzcą I tury [EXIT POLL]
Andrzej Duda, fot. Adam Chełstowski/FORUM

Andrzej Duda zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich osiągając poparcie 41,8 proc. obywateli. Zgodnie z przewidywaniami, drugie miejsce na podium zajął Rafał Trzaskowski, który otrzymał 30,4 proc. głosów. Obaj kandydaci zmierzą się w II turze wyborów, którą zaplanowano na 12 lipca. Podane wyniki pochodzą z sondażu exit poll, prowadzonego przed lokalami wyborczymi.

 

Jak wynika z sondaży exit poll przeprowadzanych przed lokalami wyborczymi, pierwszą turę wyborów prezydenckich w 2020 roku zdecydowanie wygrał Andrzej Duda. Aktualny prezydent i kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość otrzymał 41,8 proc. głosów wyborców. Jego przewaga nad drugim w wyścigu Rafałem Trzaskowskim jest znacząca, ale mimo wszystko nie pozwoliła na zwycięstwo w pierwszej turze. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zgromadził 30,4 proc. głosów, a co za tym idzie, wciąż utrzymał duże szanse na zwycięstwo w II turze wyborów.

 

Na podium znalazło się miejsce także dla byłego dziennikarza TVN i celebryty Szymona Hołowni. Otrzymał on zaskakująco dobry wynik, ponieważ wedle sondaży exit poll, tego niezależnego kandydata poparło 13,3 proc. biorących udział w głosowaniu. Ten wynik może pozwolić Hołowni na przedłużenie swojej aktywności w świecie polityki. Pięć lat temu wyborczy sukces niezależnego kandydata Pawła Kukiza zaowocował stworzeniem formacji Kukiz’15. Czy Szymon Hołownia podąży tą samą drogą?

 

Czwarty w zestawieniu okazał się Krzysztof Bosak. Kandydat Konfederacji zdobył 7,4 proc. głosów Polaków, którzy w dniu dzisiejszym udali się do urn wyborczych lub zagłosowali korespondencyjnie.

 

Na piątym miejscu uplasował się kandydat Lewicy – Robert Biedroń. Były szef Kampanii Przeciw Homofobii zdobył zaledwie 2,9 proc. głosów, co jest niewiele wyższym wynikiem niż osiągnięcie Magdaleny Ogórek sprzed 5 lat. Jeśli wyniki exit poll potwierdzą się, będzie to jeden z największych przegranych tegorocznych wyborów. Przedwyborcze zapowiedzi Lewicy wskazywały na to, że Biedroń liczył na poparcie dwucyfrowe.

 

Jednak niezaprzeczalnie największym przegranym wyborów prezydenckich w 2020 roku jest kandydat PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider Ludowców zdobył poparcie zaledwie 2,6 proc. Polaków co sprawiło, że zajął dopiero szóste miejsce. Fatalny wynik to prawdopodobnie konsekwencja startu w wyborach Rafała Trzaskowskiego. Pamiętajmy, że jeszcze kwietniu, gdy kandydatem Koalicji Obywatelskiej była Małgorzata Kidawa-Błońska, to właśnie szef PSL notował wynik, który pozwalał mu marzyć o drugiej turze wyborów.

 

Pozostali kandydaci osiągnęli poparcie poniżej 1 proc. Wg exit poll Marek Jakubiak zdobył 0,5 proc. głosów, a Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski oraz Stanisław Żółtek otrzymali poparcie 0,3 proc. Polaków. Najsłabszy w wyścigu wyborczym był Mirosław Piotrowski, który osiągnął poparcie 0,2 proc.

 

Warto odnotować, że frekwencja wyborcza była zaskakująco wysoka, która osiągnęła rekordowy poziom 62,9 proc.

 

 

Źródło: TVP Info

WMa

 


DATA: 2020-06-28 23:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@wierny Komu?
17 dni temu / Ryś
 
@M. Warto pamiętać jednak, że najważniejszy sojusznik pana prezydenta A.D. ma na swojej amabasadzie w Warszawie sztandar sodomitów.
17 dni temu / Ryś
 
@PiS = PO: No nie bardzo. Duda wypowiadał się przeciwko LGBT, Trzaskowski jest za. Również PiS daje większe szanse na ochronę życia nienarodzonego niż PO, które będzie zapewne dążyć do liberalizacji ustawy do aborcji. Przy całej antypatii jaką mam do Dudy i do PiS, to jednak Duda jest mniejszym złem.
17 dni temu / M.
 
Pan prezydent Andrzej Duda do znudzenia odtwarza przebrzmiały przebój ze starej. trzeszczącej już płyty. Dzielnie mu w tym asystują: Jacek Kurski z "Nocnej Zmiany" i pani redaktor Holecka. Ludzie, czas na nowy szlagier, bo reelekcja wisi na włosku!!! I jeszcze jedno, szanowna TVP: gdzie w waszych programach byli pozostali kandydaci? Dzisiaj już dostrzegacie, ale nie konkretne osoby, ale procenty ich poparcia. Tak się nie robi, panie Kurski i pani Holecka, wyborcy to widzieli i słyszeli. Wy nie pomagacie prezydentowi Dudzie, wy do niego zrażacie.
17 dni temu / W-Sawa
 
BRAWO DUDA!
17 dni temu / ALAJ
 
Wyborcy Bosaka, w II turze nie głosujemy w ogóle! Dosyć okrągłego stołu. Duda = Trzaskowki.
17 dni temu / PiS = PO
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres ko[email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.