DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Wybory korespondencyjne dla wszystkich. PiS złożyło w Sejmie propozycje nowych rozwiązań

Wybory korespondencyjne dla wszystkich. PiS złożyło w Sejmie propozycje nowych rozwiązań
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Piotr Guzik/FORUM
#KORONAWIRUS    #WYBORY    #PIS    #SEJM    #PREZYDENT    #KONSTYTUCJA

Nie tylko osoby starsze, jak przewidują to ostatnio wprowadzone zmiany w prawie, ale wszyscy polscy obywatele, będą mogli skorzystać z opcji głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 rok. Rozwiązanie ma pomóc przeprowadzić wybory w zaplanowanym terminie, w kraju – najprawdopodobniej – kończącym w tym czasie walkę z koronawirusem.

 

Złożony przez posłów PiS projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku zakłada, że każdy wyborca uprawniony do głosowania będzie mógł skorzystać z głosowania korespondencyjnego.

 

Rozwiązanie zostało zaproponowane w związku z pandemią koronawirusa. Jak czytamy, „w obecnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, należy mieć na względzie, utrzymujący się stan epidemii, a co za tym idzie ograniczeń zgromadzeń i przemieszczania się. Ponieważ nadrzędnym obowiązkiem państwa jest umożliwienie uprawnionym obywatelom udziału w wyborach powszechnych, niezbędne jest stworzenie odpowiedniego mechanizmu uwzględniającego panujące warunki pandemii” – podkreślono.

 

Projekt zobowiązuje, by minister ds. aktywów państwowych w porozumieniu z ministrem zdrowia oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, wydał rozporządzenie, w którym określi tryb odbierania kopert zwrotnych od wszystkich wyborców oraz dostarczania ich do odwodowych komisji wyborczych, a także tryb przekazania pakietów wyborczych właściwemu dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Minister spraw zagranicznych z kolei miałby wydać rozporządzanie dotyczące przesyłek zagranicznych. Ponadto projekt zobowiązuje PKW do ustalenia sposobu postępowania z dostarczonymi do komisji kopertami. Ponadto projekt zakłada, że PKW w przypadku wyborów prezydenckich będzie mogła określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej niż określone w Kodeksie wyborczym.

 

Ustawa miałaby wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Wybory zaplanowane są na 10 maja 2020 roku. Z dotychczasowych wypowiedzi polityków PiS wynika, że ich przełożenie aktualnie nie jest rozważane, Marszałem Sejmu RP Elżbieta Witek w swoim orędziu wskazywała, że w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, wprowadzanie stanu wyjątkowego czy stanu klęski żywiołowej jedynie, którego celem byłoby tylko przesunięcie terminu wyborów stanowiłoby delikt konstytucyjny.

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-01 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I tak wiadomo kto został namaszczony i kto wygra więc właściwie to po co te "wybory"? Byłoby taniej ogłosić zwycięzcę po prostu przez aklamację bez tego całego cyrku.
2 miesiące temu / abc
 
Jeśli chodzi o samą procedurę wyborów korespondencyjnych to jest ona dość bezpieczna chyba ze wśród domowników zaglosuje nie ten co trzeba ale przygotowanie takiego glosowania jest bardziej skomplikowane. Wszystko dało się załatwić jak w okręgu w ten sposób głosowało kilka osób, ale jak setki lub tysiące zgłoszą taką chęć trzeba będzie do obsługi zatrudnić kilkadziesiąt osób w każdym okręgu, bo kilkuosobowa komisja nie da rady... W tej chwili jest to po prostu niewykonalne!!!
2 miesiące temu / ja
 
Nie ma szans na przeprowadzenie tych wyborów jeśli epidemia się nie skończy. A pewnie do 10 maja się nie skończy. Nie będzie miał kto ich przeprowadzić. Urzędnicy wyborczy składają masowo rezygnacje, chętnych do komisji prawdopodobnie nie będzie bo kto chciałby ryzykować zdrowie dla 300zł... a cześć gmin jest zamknięta, ponieważ pracownicy są na kwarantannie. Wybory z powszechnym głosowaniem korespondencyjnym nie mają szans na powodzenie, po prostu nie będzie skąd wziąć sztabu ludzi do przeprowadzenia wyborów w takiej formie
2 miesiące temu / Polka
 
@aha Jeszcze trzeba znalexc kogoś do rozkoszenia to 30 000 000 listów do rozdania zebrania i.... otworzenia
2 miesiące temu / Poprawność
 
Fałszerstwa się szykują. Nie ma sensu uczestniczenia w tej farsie.
2 miesiące temu / LN11
 
A po wyborach to może jeszcze te 200 miliardów dolarów wiadomo na co.
2 miesiące temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.