DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Wybory do europarlamentu – koniec letniości w europejskiej polityce?

Wybory do europarlamentu – koniec letniości w europejskiej polityce?
fot. REUTERS/Yves Herman/forum

Polaryzacja społeczeństw europejskich stała się faktem. Duopol dominujących w europarlamencie partii centroprawicowej i centrolewicowej został przełamany. Europejska Partia Ludowa straciła około 40 miejsc w europarlamencie, podobnie jak socjaliści i demokraci. W siłę urośli natomiast zieloni i gdzieniegdzie narodowcy.

 

W ostatnich wyborach do europarlamentu dwa główne bloki – centroprawicowy i centrolewicowy – utraciły wspólną większość w Parlamencie Europejskim. Europejska Partia Ludowa obejmie 24 proc. miejsc w parlamencie (180 mandatów), a Socjaliści i Demokraci – 19, 3 proc, (145 mandatów). Na trzecim miejscu znaleźli się liberałowie – ALDE razem z Odrodzeniem Emmanuela Macrona i USR-Plus z Rumunii. Na czwartej pozycji uplasowali się Zieloni z wynikiem ponad 9 proc. Z kolei Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy spadli na 5 miejsce i będą dysponować 7,9 proc. miejsc w parlamencie.

 

Niezłe wyniki konserwatystów i narodowców

W Wielkiej Brytanii zatryumfowała Partia Brexitu, zagarniając 29 mandatów na 73 możliwe. Partie prawicowo-narodowe osiągnęły także wysokie wyniki we Francji i Włoszech. Nad Sekwaną zwyciężyło Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Jednak i tak osiągnęło wynik niższy niż przed 4 laty. We Włoszech zaś zatriumfowała Liga Północna Matteo Salviniego. Polityk ten wzbudził oburzenie postępowego świata, gdy w połowie maja pokazał się na wiecu wyborczym z różańcem.

Z czego wynikają niezłe wyniki partii narodowych? Z pewnością stanowią żółtą kartkę pokazaną europejskiej polityce migracyjnej. Masowe sprowadzanie imigrantów przyczyniło się do znużenia, a wręcz wściekłości skierowanej przeciwko europejskim elitom. Wielu Europejczyków pokazało, że ma już dość politycznej poprawności, bezmyślnej otwartości i kultu „różnorodności”. Dostrzegli oni, że często prowadzą one do naruszania narodowej tożsamości, poczucia bezpieczeństwa i zwiększonego zagrożenia terrorystycznego.

 

Zielona rewolucja

Prawdziwą rewolucją jest jednak zwycięstwo zielonych. Odnieśli ogromny sukces w Niemczech, Finlandii, Francji i Portugalii. Jak zauważa BBC, w obecnych wyborach do europarlamentu doszło do prawdziwej zielonej fali. Na przykład w Niemczech Zieloni otrzymali aż 20,7 procent głosów. Oznacza to podwojenie wyniku w porównaniu do poprzednich głosowań. Poparł ich co trzeci wyborca w wieku poniżej 30 lat. Świadczy to o popularności problematyki ekologicznej w młodych pokoleniu, nakręcanej jeszcze na YouTubie. Ludzie z nim związani dają się najwyraźniej omotać bajaniom o zagrożeniu czyhającym na ziemię.

 

We Francji natomiast ekologiści z grupy Europe Écologie Les Verts osiągnęli trzecią pozycję z wynikiem 13,2 procent. Z kolei w Finlandii zieloni zajęli drugie miejsce. Natomiast w Portugalii partia „Ludzie-Zwierzęta-Natura” prawdopodobnie po raz pierwszy uzyska jedno lub 2 miejsca w europarlamencie. W Irlandii partia Zielonych ma według exit polls 15 procent. Wyjątkowa sytuacja nastąpiła jednak w Szwecji – zieloni zdobyli tam 11,4 procent głosów, a więc o niemal 8 punktów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach.

 

W sukces ogólnoeuropejskich zielonych wpisuje się także wysoki wynik partii „Wiosna” w Polsce. Wszak jej przedstawiciele również nader często posługiwali się ekologiczną retoryką. Co najmniej równie istotny mógł być jednak antyklerykalizm tej partii.

 

Wysoka frekwencja i co dalej

W eurowyborach udział wzięło ponad 50 procent uprawnionych do głosowania. Może to świadczyć o wzroście euroentuzjazmu lub o wzroście niepokojów. Prawica obawia się inwazji imigrantów, dewastacji rodzinnych kultur i zniszczenia własnej tożsamości. Z kolei liberałowie i lewica boją się prawicy i zniszczenia UE w dotychczasowym kształcie. Nic zaś tak nie motywuje do działania, jak strach.

 

Ponadto warto zauważyć, że  z polaryzacją wiąże się – jak się wydaje – wzrost zainteresowania polityką. Osoby o poglądach umiarkowanych często żywią je z powodu braku zainteresowania sprawami publicznymi. Wydaje się (choć należałoby to zweryfikować), że bardziej skrajne i wyraziste przekonania, tym częściej ludzie decydują się głosować.

 

Jedno jest jednak pewne – czasy letniości w polityce europejskiej powoli mijają.

 

 

Źródła: bbc.com / onet.pl/politico / gosc.pl / pch24.pl

Dane dotyczące liczby mandatów w momencie pisania tekstu. Ostateczne wyniki mogą się nieco różnić.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2019-05-28 08:40
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Prawica obawia się inwazji imigrantów, dewastacji rodzinnych kultur i zniszczenia własnej tożsamości". Teza śmiała, ale gdzie w nowym europarlamenice ta prawica? Zjednoczenie Narodowe Le Pen czy Liga Północna Salviniego? Czy deklarują np. konieczność delaicyzacji Francji i Włoch? Wolne żarty, żadne z tych ugrupowań w swej krytyce istniejącego "status quo" nawet nie muska faktycznych przyczyn obecnych problemów Europy a szerzej: całej zachodniej cywilizacji, a tylko reaguje na pojawiające się problemy. Wbrew życzeniowym bajdurzeniom siły eurosceptyczne typy Le Pen czy Salvini mają oblicze narodowosocjalistyczne,czyli lewicowe. i właśnie dlatego są tak zajadle atakowane przez internacjonalistyczną lewicę głownego ścieku. Ale to już całkiem inna historia...
4 miesiące temu / Tomasz Orzyszek
 
Niestety, banka medialna pękła i okazało się, że konserwatyści, reformatorzy i szeroko rozumiani narodowcy, spadli na piąte miejsce w wyborach do europarlamentu. Jak to się ma "bajdurzenia" - przed wyborami - że idzie "nowe" ? Chyba że za "nowe", uważano skołowanych przez globalny biznes tak zwanych zielonych, których zdolność percepcji świata jest na poziomie nierozgarniętych dzieci. Po podanych wynikach, można sądzić, że wybory niczego nie zmienią na scenie politycznej "Zjednoczonej Europy". Czyli nadal będą równi i równiejsi, a Polska, jako że rządzona jest przez zacofanych "nacjonalistów", nadal będzie na cenzurowanym i sekowana na wszelkie sposoby. Zobaczymy jaki "kurs" będzie nadany Unii Europejskiej, ale należy się obawiać, że nie będzie on dla Polski inny niż dotychczasowy. Jestem przekonany, że społeczeństwa Europy są tak zmanipulowane i ogłupione przez możnych tego świata, że raczej zmierzch cywilizacji chrześcijańskiej w Europie, jest przesądzony.
4 miesiące temu / Druh Ryszard
 
@Robert A propos żon Korwinowych chcę dodać, że nie chodzi o jakichś posłów, tylko o twarz, twarzą konfederacji jest Korwin. Pasuje do portalu Polonia Christiana : Sprawa z holokaust industry jest kompletnie przegrana, jeżeli na nas się uwzięli. Jeśli przedstawiciele pewnej nacji wywołali bolszewicką rewolucję i zniszczyli Rosję, podpuścili hitlera, by rozpoczął wojnę, to Polska dla nich jest pestką. I żadna twoja konfederacja nic nie wskóra, albo wskóra tyle, ile Korwin, gdy był w PE. Tu jedynie można liczyć na Opatrzność Bożą i opiekę Maryi. Za PO była bieda i to wielka w małych miejscowościach i na wsi, nie masz pojęcia jak tam się żyje. Korwin był w PE, co zdziałał przeciw którejś dyrektywie? Daleki jestem od wiary w propagandę PISu, nie oglądam TV. Ale wiem, że lepiej oni, niż powrót PO=KE=LGBT. I nadal wydaje mi się, że konfederacja to takie coś jak Giertych za poprzedniego PISu, teraz naczelny adwokat tusków.
4 miesiące temu / PS
 
@Arch A kogo mieli atakować jak to PiS rządzi? I to wyjątkowo szkodliwie dla Polski. Atakowanie PO w takiej sytuacji było by kompletnie idiotycznie i taki sam jest zarzut wobec Konfederacji, że tego nie robiła. Czy to PO aktualnie prowadzi tajne negocjacje z Żydami w sprawie zapłaty im biliona złotych? Czy to PO teraz rządzi i wprowadza każda unijną dyrektywę? Ale dla wyznawców Kaczyńskiego PiS jest święty nieważne jakie szkody wyrządza i nie wolno go atakować, bo to bluźnierstwo.
4 miesiące temu / Robert
 
Do Robert: Na dyżurze? Klasyczni profesorowie mówili nie tylko do studentów " ile czasu tu potrzeba by wyrównać poziom".
4 miesiące temu / Wolan
 
@Robert Innym wytykasz, że operują niczym nie popartymi danymi a sam to robisz. Jakie tajne negocjacje z Żydami? Gdzie tak napisali? Masz jakikolwiek na to dowód, prócz jakichś artykułów ze stron dla wariatów? Czołowi politycy partii rządzącej jasno zadeklarowali - co poszło na cały świat - że Polska nikomu nic płacić nie będzie. Nadal mało? Na szczęście o tym co jest idiotyczne nie decydujesz Ty, a zdecydował o tym wynik wyborów, więc tak - bicie w PiS i gadanie andronów o izraelskiej agenturze jak najbardziej było idiotyczne.
4 miesiące temu / Arch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.