DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Wybory czy wyroby politycznopodobne? Oceniamy kampanię samorządową AD 2018

Wybory czy wyroby politycznopodobne? Oceniamy kampanię samorządową AD 2018
fot.Daniel Dmitriew / FORUM

Polska polityka w tegorocznej kampanii wyborczej ukazuje wyjątkowo prymitywne oblicze. Za fasadą tysięcy obietnic o budowaniu, inwestowaniu, rozdawaniu wszystkiego i wszystkim „za darmo” ukryte zostało rewolucyjne oblicze większości partii politycznych, które w demoliberalnej rzeczywistości III RP skaczą sobie do gardeł.

 

Kampania przed wyborami samorządowymi w zamyśle głównych architektów nadwiślańskiej polityki miała stać się batalią o umocnienie bądź naruszenie hegemonii „Prawa i Sprawiedliwości”. Przypomnijmy, iż po fatalnych politycznie i organizacyjnie wyborach z 2014 roku ogromne wpływy na różnych szczeblach polityki lokalnej utrzymuje Polskie Stronnictwo Ludowe. Tymczasem chętnych do partycypacji w pieniądzach podatników nie brakuje. Czy którykolwiek sztab wyborczy zaprezentował w tej kampanii wartościowy przekaz?

 

Pisowska kolorowa wydmuszka – za darmo dla każdego

Nudą wieje ze strony partii rządzącej. „Prawo i Sprawiedliwość”  w swoim programie wyborczym z jednej strony pokazuje, iż dopasowuje się do specyfiki poszczególnych województw, ale jednocześnie na każdym kroku odwołuje się do projektów szczebla rządowego, zasilanych bezpośrednio z budżetu państwa. Pośród zalewu postulatów dotyczących infrastruktury drogowej i kolejowej, centralnie planowanego budownictwa mieszkaniowego oraz wzmocnienia regulacji w rolnictwie, mnożą się określenia takie jak: „plus”, „dobry”, „centralny”, „bezpieczny”. Wszystko to oczywiście opakowania niewydolnego z natury etatyzmu, którym po 1989 roku stopniowo obrasta cała Polska.

 

O tym, że opakowanie produktu wyborczego stało się stokroć ważniejsze niż jego zawartość, przekonuje sam prezes rządzącego ugrupowania. „Nie uchybiliśmy demokracji – realizujemy to, co jest podstawą demokracji” – grzmiał Jarosław Kaczyński na głównej konwencji samorządowej PiS, a z pierwszego rzędu zagorzale przyklaskiwali mu Zbigniew Ziobro, Jarosław Gowin, Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i trzymający na rękach swoje dziecko z zespołem Downa Patryk Jaki. Konfiguracja krzeseł w blasku kamer także nie jest przypadkowa – przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej otrzymał duże wsparcie w walce o detronizację Platformy w Warszawie i w tym właśnie starciu obóz rządzący lokuje najwięcej zasobów.

 

Patryk Jaki to emanacja treści oferty ideowej PiS – ładnie pokolorowanej wydmuszki po jajku. To emanacja aprobaty dla zasiłków z programu „Za życiem”  i jednocześnie porzucenia dostępnej na wyciągnięcie ręki możliwości zagwarantowania pełnej ochrony ludzkiego życia. To obraz setek milionów złotych wydawanych co roku na partyjną propagandę za pośrednictwem m.in. mediów publicznych, zamiast propagowania w narodzie tradycyjnych wartości, dzięki którym ów naród nie jest jeszcze do końca zbiorem otumanionych tubylców.

 

Opozycja zamiata pod dywan

Skutecznymi konkurentami w walce o zwiedzenie i zarazem znudzenie wyborców stały się partie opozycyjne. Im większe miasto, tym większa licytacja na „darmowe” żłobki, przedszkola, służbę zdrowia, drogi i transport publiczny. Za takimi sloganami - zakłamanymi, ale skutecznymi w demokratycznej rywalizacji – ukryto cele jeszcze do niedawna formułowane otwarcie. W programie „Polska samorządna” z października 2017 roku, który w toku obecnej kampanii wyborczej… zniknął ze stron Platformy Obywatelskiej, napisano:

„Jesteśmy przekonani, że polskie miasta dojrzały do rewolucji transportowej. Będziemy dążyć do stopniowego ograniczenia ruchu samochodowego w centrach miast”.

 

W tym samym dokumencie zapowiedziano również utworzenie w całej sieci szkół samorządowych „Świetlic XXI wieku”, dzięki którym „rodzice łatwiej pogodzą pracę i opiekę nad dziećmi”. Przekładając to na język polski, rodzice otrzymali od PO ofertę jeszcze pełniejszego oddania własnego potomstwa na wychowanie omnipotentnemu państwu.

 

Jednak zamiast haseł o zrównoważonym rozwoju, ekologii, tolerancji dla mniejszości seksualnych i imigrantów, składających się na jednoznacznie rewolucyjny program, Platforma do spółki z Nowoczesną postanowiły przelicytować PiS w grze o kupienie wyborcy obietnicami gwałtownej rozbudowy etatyzmu od szczebla gminy aż po metropolię.

 

W konsekwencji, pomiędzy przekazem głównych kandydatów na prezydentów Krakowa, Łodzi, Wrocławia, czy też Gdańska trudno doszukać się istotnych różnic. Owszem, jest całkiem możliwe, że Kacper Płażyński w Gdańsku nie pozwoliłby na taki rozkwit wpływów lobby LGBT, jaki ma miejsce za obecnej prezydentury Pawła Adamowicza. Być może Mirosława Stachowiak-Różecka we Wrocławiu nie skompromitowałaby się publicznym sięganiem po „autorytet” emerytowanego majora Urzędu Bezpieczeństwa i zarazem prześladowaniem młodych patriotów za to, że tego „autorytetu” uznać nie chcieli. Problem w tym, że te sprawy z ust kandydatów nie padają.

 

Tę ideową jałowość, mylnie sugerującą, iż rewolucyjny atak kulturowy na podstawy naszej cywilizacji przykryty został sporami o liczbę nowych linii tramwajowych, można było przewidzieć. Prawdopodobnie jest to stan przejściowy, utrzymywany do czasu zakończenia wyborów samorządowych. Z rzadka jedynie przerywają go doniesienia takie jak to z Lublina, gdzie związany z PO prezydent Krzysztof Żuk blokuje organizację parady zwolenników homoseksualizmu i szeregu innych wynaturzeń. Z kolei wspomnianemu Patrykowi Jakiemu zdarzyło się poprzeć postulat zmuszania polskiego podatnika do płacenia za cudze zabiegi in vitro. Zaskoczenie? Nie dla kogoś, kto od lat obserwuje polską scenę polityczną.

 

Czy jednak w tej kampanii do wyborów samorządowych A.D. 2018 nie ma naprawdę niczego wartościowego i zasługującego na choć odrobinę poważnej refleksji? Poszukiwanie treści nienasiąkniętych populistyczną retoryką jest trudne, ale i takie wyjątki odnajdują się gdzieś na niskim szczeblu władzy, czasem nawet pod partyjnymi szyldami, ale jednak na medialno-politycznym marginesie. Warto szukać.

 

Zabawniej już było

Trzeba jednak wspomnieć także o pojawiającej się wyjątkowo incydentalnie, humorystycznej stronie tegorocznej kampanii. Oto w Wadowicach kandydujący na Burmistrza Mateusz Linowski pisze na ogromnym transparencie: „pozyskane 3 mln zł – 0 zadłużenia”, nie wyjaśniając, skąd i dla kogo je pozyskał. Ubiegający się o mandat radnego sejmiku województwa małopolskiego Bartłomiej Kocurek na plakatach dumnie prezentuje się z kotem. W Toruniu kandydujący do rady miasta Piotr Malinowski na plakacie zamiast swojej głowy prezentuje wielką malinę. Jeszcze mocniej „błyszczy” Kazimierz Nowotniak, który obiecuje, iż jako przyszły burmistrz Sokołowa Podlaskiego sprowadzi do niego restaurację McDonald’s.

 

A jeśli Nowotniak te wybory wygra? Potwierdzi on wówczas tezę o jałowości i słabości polskiej polityki, która dopasowała swój przekaz do najniższych ludzkich instynktów. Tegoroczna kampania to nie tylko festiwal nudy, hipokryzji i populizmu. To także czas ukrycia rewolucyjnego oblicza znakomitej większości partii, które w demoliberalnym nieładzie III RP skaczą sobie do gardeł.

 

 

Benedykt Witkowski

 


DATA: 2018-10-17 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Autor: Nie głosuję bo...? Im gorzej tym lepiej?
5 miesięcy temu / RW
 
Pragnę mając na uwadze dobro ojczyzny zwrócić państwa uwagę na dwa istotne ugrupowania PO i PIS.. Nieszczęście 2010r bylo wspólnie wypracowane przez POPIS.Brak pozytywnej współpracy między prezydentem i premierem. Mamy ciuciubabkę o nazwie Amber Gold,trwa już dwa lata służy odwracaniu uwagi, jednocześnie osądzenie Hosa / metoda na wnuczka/ jest nadal niewykonalne.Ukryta pozostaje przyczyna upadłości banku skok Wołomin zapracował i pis i po.Stać nas dalej na kontynuację dzieła prof Kuleszy - starostwa, które skuteczne są aż w 30 procentach.i stanowią jedynie maskotkę polityków.Wspierając PO i PIS ,wspieramy morderstwa polityczne oraz przekładanie spraw ważnych na pozorny spór obu ugrupowań. Wyjątkowo niebezpieczne sformułowania Prezesa PIS w sejmie 2017r zarejestrowano na yt. Być może mamy jeszcze inne rozsądniejsze możliwości i oby tak było. Pozdrawiam CK.
5 miesięcy temu / Czesław Kosiński
 
#R
5 miesięcy temu / Adam
 
A czy chociaż jeden zapowiedział,że niespełnienie obietnic zakończy "SEPUKU"!? Groteska "wyborów"osiąga himalaje absurdów. Masz prawo wybrać swojego, osobistego, upragnionego - KAPO!
5 miesięcy temu / Andrzej BR
 
W Szczecinie RuchNarodowy nie ma listy. Jest 'Koalicja Antysytemowa' - ma w programie strefy parkowania, ścieżki rowerowe, jakość dróg... Nikt ani słowa o wartościach, tylko zaspokajanie wymyślonych zachcianek (jak ten mcdonald gdzieśtam).
5 miesięcy temu / Wojtek
 
@mark, nie głosuję.
5 miesięcy temu / Autor
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.