DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

„Wyborcza” zapłaci za kłamstwa. Dziennikarze oskarżali parafię o złe przeprowadzenie ekshumacji

„Wyborcza” zapłaci za kłamstwa. Dziennikarze oskarżali parafię o złe przeprowadzenie ekshumacji
FOT.Lukasz Dejnarowicz/FORUM

Rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem świętego Jana Pawła II w Ignatkach koło Białegostoku wygrała proces z wydawcą „Gazety Wyborczej” o naruszenie dobrego imienia i zamieszczanie nieprawdziwych informacji w tej gazecie oraz na jej portalach. Agora S.A. musi m.in. zapłacić piętnaście tysięcy złotych zadośćuczynienia i zwrot kosztów procesowych.

 

Wyrok zapadł przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku i jest już prawomocny. Werdykt ten całkowicie zmienił orzeczenie niższej instancji białostockiego sądu (Sąd Okręgowy w Białymstoku), który w całości oddalił oskarżenie skierowane przez parafię za nieprawdę podaną na łamach „Wyborczej”. Od tego werdyktu skutecznie odwołała się parafia. Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, Agora musi zapłacić piętnaście tysięcy złotych zadośćuczynienia, ponieść  koszty procesowe oraz zamieścić na łamach „Gazety Wyborczej” i na jej portalach internetowych Gazeta.pl oraz Wyborcza.pl przeprosin za podanie kłamliwych parafię informacji.

 

Informacje, które oczerniły i naruszyły dobre imię parafii zostały podane w artykułach „To barbarzyństwo, a nie ekshumacja. Archeolodzy oburzeni” oraz  „Kościół w Ignatakch powstanie, czy wierni tego chcą czy nie” opublikowanych w wyżej wymienionych mediach w grudniu 2014 i kwietniu 2015 roku. „Gazeta Wyborcza” bezpodstawnie oskarżyła w nich parafię o złe przeprowadzenie ekshumacji, dokonanej w miejscu gdzie wkrótce potem ruszyła budowa nowego kościoła w Ignatkach. Jak ustalił sąd, ekshumacje szczątek dawnych właścicieli ziemskich z Ignatek zostały przeprowadzone we wszystkich zakresach prawidłowo, łącznie z wydaniem wszystkich do tego potrzebnych pozwoleń. Szczątki te przed ekshumacją znajdowały się w zupełnie zapomnianych i zdewastowanych mogiłach na niewielkim wzgórzu, porośniętym drzewami, zwanym „Ostra górka”. Po ekshumacji pochowano je w oddzielnych mogiłach z krzyżami tuż przy kościele. Ostatecznie mają spocząć w kryptach świątyni, po ukończeniu jej budowy.

 

Nowy kościół, nowej parafii pw. Jana Pawła II  powstaje na terenie wyłączonym z parafii pw. św. Stanisława B.M. w Białymstoku i św. Józefa Rzemieślnika w Księżynie. To jedna z najmłodszych parafii w Archidiecezji Białostockiej. 29 czerwca 2014 roku erygował ją JE ks. abp. Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki jako wotum wdzięczności za kanonizację papieża Polaka. Było to w dzień świętych Piotra i Pawła. Kamień węgielny pod budowę kościoła wmurowano 15 października 2016 roku. Mury świątyni szybko pną się do góry. Pomimo surowego stanu obiektu, braku dachu, już odprawiane są w nim Msze św. z licznym udziałem parafian, którzy wiele lat czekali na swoją świątynię.

 

Adam Białous


DATA: 2016-11-07 13:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

GW powinna zapłacić 15 mln złotych.
ponad 4 lata temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.