DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 67  >   BEZPIECZEŃSTWO

Wybór Węgier a nasze wybory

Wybór Węgier a nasze wybory
fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Jedynym z nielicznych warunków naszego akcesu do świata atlantyckiego był wymóg wprowadzenia liberalnej demokracji. I choć w uszach nielicznych teoretyków brzmiało to groźnie, dla większości świadomych nawet katolików był to warunek akceptowalny. Taka gwarancja małej stabilizacji i bezkonfliktowego współżycia Kościoła walczącego ze światem. Myślą przewodnią tego rozejmu miało być założenie, że może nie odbudujemy w Polsce katolickiej monarchii, za to uda się nam zbudować katolicką republikę. I choć teza trzeszczała w szwach już w latach dziewięćdziesiątych, dopiero czas rządów „dobrej zmiany” wykazał, jak bardzo jest błędna.

Nacisk nieformalny z zagranicy jest już tajemnicą poliszynela. I to nie tylko w kwestii światopoglądowej czy kierunku polityki zagranicznej lub gospodarczej. Teraz już publicznie ambasady wskazują, które media muszą mieć warunki lepsze od innych; teraz już rząd publicznie przyznaje się do negocjowania polskiego prawa wewnętrznego z obcymi państwami. Naruszone zostały zatem podstawy konsensusu polityki polskiej, istniejącego od początku lat dziewięćdziesiątych w zakresie moralności (aborcja), gospodarki (zablokowanie umów z Chinami i Persją), autonomii wewnętrznej (ustawa o IPN), rzekomej równości mediów (obrona TVN przez ambasadę na Pięknej).

 

Obronność iluzoryczna

 

Całe szczęście jeden filar został nienaruszony, mianowicie: obronność. Tak przynajmniej zdają się mówić wspólnym głosem politycy wszystkich opcji parlamentarnych i mediów. Czy jednak rzeczywiście? Przyjrzyjmy się nieco dokładniej, jak wygląda świat atlantycki w Europie Środkowej? Według nadal obowiązującej tezy, Stany Zjednoczone zapewniają nam wystarczający parasol obronny w tym zakresie, wszyscy w naszym regionie czują się bezpieczni, a konflikt zbrojny już nie jest możliwy. Owszem, prawdą jest, że wojny już od dawna „u nas” nie było, jednak prawdą jest też, że doświadczenie uczy, iż zawsze umiera ktoś inny… Czy więc pokój w naszym obszarze świata jest pewny? Jakie mamy podstawy, by żywić taką nadzieję?

 

Przedstawia się następujące argumenty w tej kwestii. Po pierwsze, świat się zmienił i wojna już się nie opłaca gospodarczo, ponieważ obecnie zdobywa się władzę innymi metodami. Ta teza, niestety, była równie jak dziś popularna przed pierwszą wojną światową. Czy komuś w Europie opłacała się pierwsza wojna światowa? Kolejna teza to pogląd, jakoby postęp był nie tylko techniczny, ale również moralny. Oglądając Sodomę już nie tylko w telewizji, ale i na ulicach naszych miast, tego złudzenia powinniśmy być pozbawieni. Są też argumenty techniczne – te wydają się bardziej rzeczowe. Jak one wyglądają? Wskazuje się na przewagę techniczną amerykańskiej armii nad potencjalnymi przeciwnikami, która czyni próbę podważenia status quo militarnie nieracjonalną. Problem w tym, że jest to nieprawdą od blisko już dekady. Również solidność gwarancji mocarstw (w tym USA) runęła po roku 2014. Ukraina pozbyła się broni atomowej za nic nieznaczący świstek papieru. A według samych Amerykanów, by mogli wygrać potencjalną wojnę z Rosją, potrzebują w naszym regionie nie jednej brygady, jak przysłali, a piętnastu!

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Amerykańska Polonia organizuje protest przeciwko ustawie S.447, która ma stanowić wsparcie dla środowisk żydowskich w sprawie roszczeń majątkowych wobec Polski.

 
 

Ponad 250 rodziców oraz dzieci po raz kolejny protestowało w piątek, w brytyjskim Birmingham przeciwko lekcjom wychowania seksualnego, w którym jest mowa również o związkach osób tej samej płci.

 

Znana restauratorka, Magda Gessler postanowiła zabrać głos w sprawie pomysłów warszawskiego ratusza, dotyczących deprawacji dzieci w szkołach. W związku z tym opublikowała obsceniczne zdjęcie.  

 

Bardzo rzadko – niestety – zdarza się, aby oglądając współczesne polskie filmy, recenzent mógł wyjść z kina bez żadnych zastrzeżeń. Toteż mam nadzieję, iż szanowni czytelnicy wybaczą mi, jeżeli niniejszy tekst zacznę od puenty. Tak, Kurier jest naprawdę wart obejrzenia.

 

Brytyjski historyk David Irving, autor słynnej biografii niemieckiego przywódcy „Wojna Hitlera”, najpewniej nie zostanie wpuszczony do Polski. Szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz ocenił, iż poglądy Irvinga… nie są zgodne z polskim prawem.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.