DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 67  >   BEZPIECZEŃSTWO

Wybór Węgier a nasze wybory

Wybór Węgier a nasze wybory
fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Jedynym z nielicznych warunków naszego akcesu do świata atlantyckiego był wymóg wprowadzenia liberalnej demokracji. I choć w uszach nielicznych teoretyków brzmiało to groźnie, dla większości świadomych nawet katolików był to warunek akceptowalny. Taka gwarancja małej stabilizacji i bezkonfliktowego współżycia Kościoła walczącego ze światem. Myślą przewodnią tego rozejmu miało być założenie, że może nie odbudujemy w Polsce katolickiej monarchii, za to uda się nam zbudować katolicką republikę. I choć teza trzeszczała w szwach już w latach dziewięćdziesiątych, dopiero czas rządów „dobrej zmiany” wykazał, jak bardzo jest błędna.

Nacisk nieformalny z zagranicy jest już tajemnicą poliszynela. I to nie tylko w kwestii światopoglądowej czy kierunku polityki zagranicznej lub gospodarczej. Teraz już publicznie ambasady wskazują, które media muszą mieć warunki lepsze od innych; teraz już rząd publicznie przyznaje się do negocjowania polskiego prawa wewnętrznego z obcymi państwami. Naruszone zostały zatem podstawy konsensusu polityki polskiej, istniejącego od początku lat dziewięćdziesiątych w zakresie moralności (aborcja), gospodarki (zablokowanie umów z Chinami i Persją), autonomii wewnętrznej (ustawa o IPN), rzekomej równości mediów (obrona TVN przez ambasadę na Pięknej).

 

Obronność iluzoryczna

 

Całe szczęście jeden filar został nienaruszony, mianowicie: obronność. Tak przynajmniej zdają się mówić wspólnym głosem politycy wszystkich opcji parlamentarnych i mediów. Czy jednak rzeczywiście? Przyjrzyjmy się nieco dokładniej, jak wygląda świat atlantycki w Europie Środkowej? Według nadal obowiązującej tezy, Stany Zjednoczone zapewniają nam wystarczający parasol obronny w tym zakresie, wszyscy w naszym regionie czują się bezpieczni, a konflikt zbrojny już nie jest możliwy. Owszem, prawdą jest, że wojny już od dawna „u nas” nie było, jednak prawdą jest też, że doświadczenie uczy, iż zawsze umiera ktoś inny… Czy więc pokój w naszym obszarze świata jest pewny? Jakie mamy podstawy, by żywić taką nadzieję?

 

Przedstawia się następujące argumenty w tej kwestii. Po pierwsze, świat się zmienił i wojna już się nie opłaca gospodarczo, ponieważ obecnie zdobywa się władzę innymi metodami. Ta teza, niestety, była równie jak dziś popularna przed pierwszą wojną światową. Czy komuś w Europie opłacała się pierwsza wojna światowa? Kolejna teza to pogląd, jakoby postęp był nie tylko techniczny, ale również moralny. Oglądając Sodomę już nie tylko w telewizji, ale i na ulicach naszych miast, tego złudzenia powinniśmy być pozbawieni. Są też argumenty techniczne – te wydają się bardziej rzeczowe. Jak one wyglądają? Wskazuje się na przewagę techniczną amerykańskiej armii nad potencjalnymi przeciwnikami, która czyni próbę podważenia status quo militarnie nieracjonalną. Problem w tym, że jest to nieprawdą od blisko już dekady. Również solidność gwarancji mocarstw (w tym USA) runęła po roku 2014. Ukraina pozbyła się broni atomowej za nic nieznaczący świstek papieru. A według samych Amerykanów, by mogli wygrać potencjalną wojnę z Rosją, potrzebują w naszym regionie nie jednej brygady, jak przysłali, a piętnastu!

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 

 

Arcybiskupowi Monachium przyszło kierować Episkopatem Niemiec w czasach rewolucyjnego pontyfikatu, który progresistom otworzył ogromne możliwości. Marx zrobił wiele, by maksymalnie wykorzystać to „okno” i doprowadzić niemiecki katolicyzm do punktu, w którym coraz trudniej odróżnić Kościół za Odrą od wspólnot protestanckich.

 
 

W ocenie Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty, Konwencja Stambulska jest zagrożeniem i powinna być wycofana jak najszybciej z obiegu publicznego w Polsce. - To, co zrobiła Słowacja jest czymś, co powinniśmy naśladować – powiedziała w rozmowie z Radiem Maryja.

 

Pełny skład orzekający pracuje nad poselskim wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej - dowiedziała się KAI w biurze prasowym Trybunału Konstytucyjnego. Wciąż nie wiadomo jednak, czy i kiedy zapadnie w tej sprawie orzeczenie.

 

Zgodnie z zaleceniem arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie Mszy Świętych oraz nabożeństw: Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej mają zostać odśpiewane Suplikacje, jako odpowiedź na klimat moralny naszych czasów, wyzwania cywilizacyjne oraz w związku z zagrożeniami na granicy życia i śmierci, spowodowanymi także epidemią „koronawirusa”.

 

Zapraszamy do udziału w Rekolekcjach Wielkopostnych. Przez ten wyjątkowy okres liturgiczny przeprowadzi nas ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Nauki publikowane będą na kanale PCh24 TV oraz na PCh24.pl w kolejne niedziele Wielkiego Postu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.