DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Wybitny prawnik zdumiony skazaniem kardynała Pella

Wybitny prawnik zdumiony skazaniem kardynała Pella

Nie tylko Kościół niepokoi się o los kardynała George’a Pella, który od lutego znajduje się w więzieniu w Melbourne, skazany na sześć lat pozbawienia wolności wyłącznie na podstawie zeznań domniemanej ofiary nadużyć i wbrew silnym dowodom obrony, przemawiającym za jego niewinnością. Coraz donośniejsze głosy niepokoju dochodzą także ze środowiska prawniczego.

 

Ostatnio – jak informuje dziennik „Il Foglio” – głos w tej sprawie zabrał znamienity filozof prawa, prof. John Finnis z Uniwersytetu Notre Dame w Stanach Zjednoczonych, a w przeszłości (1989-2010) profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego. Na łamach czasopisma „Quadrant” przeprowadził on dokładną analizę wyroku sądu w Melbourne. Odwołując się do argumentów czysto prawnych stwierdził, że skazanie kardynała Pella jest szokiem dla wszystkich, którym leży na sercu praworządność, sprawiedliwy proces i domniemanie niewinności.

Prof. Finnis odwołuje się między innymi do zeznań świadków obrony, którzy potwierdzają, że biorąc pod uwagę okoliczności, krótki czas i niestosowne miejsce, dokonanie przestępstwa było mało prawdopodobne, a w zasadzie niemożliwe. Argumenty te w sposób arbitralny nie zostały wzięte pod uwagę. Niedopuszczalne jest również to, że sąd a priori uznał prawdziwość zeznań domniemanej ofiary, zanim skonfrontował je z argumentami przemawiającymi za niewinnością oskarżonego. Tym samym to nie oskarżonemu dowodzono winę, lecz przeciwnie, postawiono go w sytuacji, gdy to on musiał dowodzić swej niewinności – dodaje brytyjski uczony.

Prof. Finnis przytacza też świadectwo ceremoniarza, który zeznał przed sądem, że w chwili gdy miało zostać popełnione przestępstwo znajdował się z kard. Pellem w innym miejscu katedry. Wydanie wyroku pomimo takich zeznań jest sprzeczne z kodeksem prawa karnego – pisze prof. Finnis.

Przypomnijmy, że 21 sierpnia sąd najwyższy australijskiego stanu Victoria odrzucił apelację kardynała Pella. Byłemu prefektowi watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki przysługuje prawo do jeszcze jednego odwołania.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 


DATA: 2019-09-10 18:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jedyna "wina" Kardynała to jest, że jest "zbyt konserwatywny".
5 miesięcy temu / jwk
 
A co na to Timmermans - WIELKI obońca praworządności?
5 miesięcy temu / kanonista
 
Kardynał jest niewinny. To te szuje są winne.
5 miesięcy temu / a
 
stalinowskie metody tzw.wymiaru sprawiedliwości upowszechniły się w całym świecie/w Polsce obowiązują nieprzerwanie od '45 roku;polegają na tym,że wniesienie oskarżenia automatycznie skutkuje wyrokiem;sądy nie stosują zasady in dubio pro reo oraz konieczności udowodnienia winy oskarżonemu.Uprawiany jest po prostu bandytyzm sądowy,tyle,że takim określeniem nazywa się wyłącznie wyroki stalinowskich sądów,chociaż z bandytyzmem mamy i dziś do czynienia,dowodem jest sprawa Tomasza Komendy-niewinnie skazanego za morderstwo,którego nie popełnił i w więziennym piekle spędził 18 lat;nikt za tę zbrodnie nie został ukarany:ani funkcjonariusze organów ścigania ani sędziowie wszystkich instancji z tzw.najwyższym włącznie.Minister Ziobro albo nie umie albo nie chce reformować sądów i nie widzi,że wielu w swym sercu obmyśla nieprawość i a ich ręce wymierzają ucisk zob.Ps 58,3.
5 miesięcy temu / marek
 
@Olek, dumać tzn myśleć. Zdumiony to nagle pogrążony w myślach, z zewnątrz jakby nieprzytomny.
5 miesięcy temu / czloax
 
Hitler też w majestacie prawa miał swoich usłużnych sedziów....i dzisisj w majestacie " demokratycznego" prawa morduje sie dzieci i chorych
5 miesięcy temu / Lit
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.