DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Wybitni kanoniści zdecydowanie przeciwko interkomunii!

Wybitni kanoniści zdecydowanie przeciwko interkomunii!
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Kanoniści dołączają do krytyków pomysłów liberalizacji dostępu protestanckich małżonków katolików do Komunii. Sprzeciwiają się zarówno propozycji przyjętej przez większość niemieckiego episkopatu, jak i niejasnemu ich zdaniem stanowisku papieża Franciszka.

 

Papieskie poglądy w sprawie Komunii dla protestanckich małżonków katolików skrytykował między innymi profesor prawa kanonicznego Thomas Schüller. Jego zdaniem są one dwuznaczne i częściowo niejasne.

 

W czerwcu podczas lotu z Genewy do Rzymu papież częściowo pochwalił liberalne wytyczne Konferencji Episkopatu Niemiec w sprawie interkomunii. Zdaniem papieża błędem okazało się ogłoszenie dokumentu przez konferencję episkopatu. Jego zdaniem decyzje w sprawie Komunii dla protestanckich małżonków katolików powinni podejmować osobno poszczególni biskupi.

 

Profesor Schüller określił papieskie słowa jako dwuznaczne i częściowo niejasne. Jego zdaniem papież dąży do zażegnania sporu w niemieckim episkopacie przez zezwolenie poszczególnym biskupom na podejmowanie odrębnych decyzji. To jednak doprowadziłoby do chaosu. Nie ma powodu, dla którego przepisy odnośnie do dopuszczenia protestanckich małżonków katolików do Komunii miałyby się różnić w zależności od diecezji. 

 

Z kolei inny prawnik kanoniczny, ksiądz profesor Christoph Ohly powiedział w rozmowie z "Die Tagespost" (21.05), że kwestia ewentualnego udzielenia Komunii protestantom to sprawa Kościoła powszechnego, a nie konferencji episkopatu. Co więcej, nawet papież jest ograniczony prawem Bożym i nie może go zmieniać. Duchowny podkreślił, że protestantom można udzielić Komunii Świętej wyłącznie w przypadku sytuacji nadzwyczajnych, takich jak ryzyko śmierci. Taką sytuacją nie jest zaś trwanie w małżeństwie z katolikiem we współczesnych Niemczech.

 

Z kolei Marianne Schlosser wykładowca teologii na Uniwersytecie w austriackim Wiedniu i członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej przestrzega przed relatywizmem. W rozmowie z Domradio.de stwierdziła, że liberalizacja dostępu do Komunii dla protestantów może doprowadzić do innych negatywnych konsekwencji. Niewykluczone, że wywierana będzie presja na katolików, by przyjmowali protestancką „wieczerzę Pańską”. Teolog zauważa także, że pragnienie Komunii u protestantów powinno iść w parze z pragnieniem spowiedzi.

 

Jak zauważa portal One Peter Five, sprzeciw wobec popartych przez większość niemieckiego episkopatu propozycji liberalizacji prawa w sprawie interkomunii wyrazili także inni ludzie Kościoła. Znajdują się wśród nich wysocy hierarchowie, tacy jak: kardynał Willem Eijk, kardynał Walter Brandmüller, kardynał Gerhard Müller, Paul Josef Cordes, arcybiskup Charles Chaput czy też biskup Athanasius Schneider.

 

Źródło: onepeterfive.com

 

mjend

 


DATA: 2018-06-29 08:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.