DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Wszystko na Chwałę Bożą. Kościelne dzwony pod zastaw mieszkania proboszcza

Wszystko na Chwałę Bożą. Kościelne dzwony pod zastaw mieszkania proboszcza
Źródło: pixabay.com

Proboszcz parafii św. Szymona i Heleny w Mińsku, stolicy Białorusi, zastawił swoje mieszkanie, aby móc zamówić trzy spiżowe dzwony na kościelne wieże. Kapłan twierdzi, że nawet jakby stracił mieszkanie, to będzie warto, bo dzwony, które mają głosić Chwałę Boga są ważniejsze.

 

Ksiądz Władysław Zawalniuk, proboszcz „Czerwonego Kościoła”, jak mieszkańcy Mińska nazywają kościół św. Szymona i Heleny, zastawił swoje mieszkanie w Mińsku, gdyż świątyni potrzebne są dzwony. Zbiórkę na ten cel parafia prowadzi od jakiegoś czasu, nazbierano już nawet 20 tys. euro, ale całkowity koszt trzech dzwonów wynosi 70 tys. euro. Wykonanie dzwonów trwa długo, więc nie można było czekać ze złożeniem na nie zamówienia. Aby jednak złożyć zamówienie, trzeba było przedstawić zabezpieczenie finansowe. 

 

Dlatego ksiądz proboszcz Władysław Zawalniuk zastawił swoje mieszkanie w Mińsku. Kapłan jest przygotowany na każdą ewentualność.  – Jeżeli nie uda się parafii zebrać całej sumy  potrzebnej na zakup dzwonów, to sprzedam swoje mieszkanie i pieniądze jakie za nie otrzymam,  przeznaczę na ten szczytny cel. Sam mogę przecież zamieszkać w Domu Parafialnym – mówi proboszcz Władysław Zawalniuk. Innego wyjścia nie będzie, bo parafia nie posiada jeszcze plebani.

 

Dzwony mają już swoje imiona i określoną wagę. Największy - Świętego Michała Archanioła ważyć będzie 1200 kg. Drugim jest 700 kilogramowy dzwon Sługi Bożego Edwarda Woyniłłowicza - imię fundatora kościoła św. Szymona i Heleny. Trzeci to spiżowy Święty Szymon o wadze 500 kg. Dzwony najpewniej wykona słynna pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla.

 

Kościół pw. świętych Szymona i Heleny w Mińsku, z fundacji Edwarda Woyniłłowicza, zbudowano, z czerwonej cegły sprowadzonej spod Częstochowy, w latach 1905 –10. Świątynia posiada styl neoromański. Za czasów sowieckich kościół zamieniono na teatr, a później kino. Katolikom został on zwrócony w roku 1990.  Kościół pw. świętych Szymona i Heleny jest obecnie, jedną z najbardziej znanych świątyń katolickich w stolicy Białorusi. Obecnie jest on centrum życia kulturalnego, społecznego i religijnego mińskich katolików, w tym mniejszości polskiej. Przy kościele działają - biblioteka polska, chór, teatr młodzieżowy i, nieuznawany przez władze Białorusi, miński oddział Związku Polaków.

 

Adam Białous


DATA: 2018-02-19 07:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Białoruś ma takie same prawa do historii I Rzeczpospolitej jak Polska. Pamiętajcie o tym! Nasza Litwa o której pisze Mickiewicz to Białoruś. Dzisiejsza Litwa narodowa to zupełnie inne Państwo, które nie jest z Polską związane w żaden sposób, jest wręcz wrogie Polsce i z I Rzeczpospolitą nic wspólnego nie ma. Co starają się jak mogą ukryć i zakłamać obecni "nasi wielcy dygnitarze" w gumofilcach. Gdyby Łukaszenka nie był komuchem i był człowiekiem wierzącym, zdecydowanie lepiej nadawał by się na Prezydenta Polski.
3 miesiące temu / agricola
 
Niesamowita historia...niedzisiejszy człowiek...
4 miesiące temu / kwiatek77
 
brawo!
4 miesiące temu / pytanie
 
Bo na Wschodzie jest teraz prawdziwa wiara. W Polsce jest już ero-bełkot.
4 miesiące temu / Jagna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.