DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Wszystkich Świętych wypada w piątek. Czy 1 listopada wolno jeść mięso?

Wszystkich Świętych wypada w piątek. Czy 1 listopada wolno jeść mięso?
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (RitaE)

W każdy piątek obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych co oznacza, że w dzień wspomnienia zbawiennej dla nas Męki i Śmierci Pana Jezusa takich potraw jeść nie wolno. Ta forma umartwienia w wyjątkowych sytuacjach jednak nie obowiązuje.

 

Sprawę jasno opisuje kanon 1251 Kodeksu prawa kanonicznego. Czytamy w nim, że „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa” [czyli w Wielki Piątek-red.].

 

Natomiast w kanonie 1252 wyjaśniono zasady piątkowej rezygnacji ze spożywania mięsa: „Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty”.

 

Wstrzemięźliwość – zgodnie z kanonem 1251 – zostaje zniesiona przez uroczystość. Taką rangę ma dzień Wszystkich Świętych, który w roku 2019 przypada w piątek. Dlatego też 1 listopada tego roku – mimo piątku – wolno spożywać potrawy mięsne.

 

 

Źródło: Kodeks prawa kanonicznego / KAI / msze.info

MWł

 

  


DATA: 2019-10-31 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Post dotyczy wyznawców Kościoła Chrystusowego. Nawet takich podstaw nie rozumiesz? Jesteś świetnym dowodem do jakiej degeneracji umysłu doprowadziło cię życie w bajach i wymysłach.
ponad 1 rok temu / @Ang
 
Mięsa należy jesc kiedy ma się ochotę a ni patrzeć na baje i wymysły innych ludzi
ponad 1 rok temu / Ang
 
@Nikodem - wydaje mi się dosyć oczywiste ze struktury zdania że w cytowanym fragmencie katechizmu Gasparriego, autor odnosił się do WIGILII wszystkich wymienionych świąt, nie zaś samych świąt jako takich.
ponad 1 rok temu / Jakub Majewski
 
Katechizm Katolicki Piotr kard. Gasparri "P.254 ...b przykazanie wstrzymania się od mięsa i zarazem postu obowiązuje w środę popielcową, w piątki i soboty Wielkiego Postu, w Suche dni, w wigilię Zielonych Świąt, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH i Bożego Narodzenia." "P.252 Co przepisuje przykazanie samego tylko postu? O. Przykazanie samego tylko postu przepisuje, żeby odbywał się tylko jeden posiłek na dzień, nie zabrania ono jednak nieco jedzenia i napoju rano i wieczór, przy zachowaniu przyjętego w danych miejscowościach zwyczaju co do ilości i jakości potraw."
ponad 1 rok temu / Nikodem
 
@Izydor Oracz mięso OK, ale czemu zakaz alkoholu? Kilka miesięcy temu pod jednym z artykułów o tematyce wielkopostnej napisałeś: "Osobiście zarówno w środę jak i w Wielki Piątek czekam na śledzika z pieczonymi ziemniakami. Do tego ćwiarteczka dobrze zmrożonej czystej. Taka wieloletnia tradycja."
ponad 1 rok temu / rndm1234
 
Europejczyk światłych czy hedonistów? To nie to samo.
ponad 1 rok temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.