DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Wszystkich nas zamknijcie

Wszystkich nas zamknijcie
Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via ZUMA Press

Przyzwoity antypisowski opozycjonista, jak każdy czekista, wie, że logika zdobywania władzy polega na karaniu poprzedników. Boi się, że posadzą go w więzieniu? Owszem, wszak sam chętnie posadziłby za kratkami tego czy tamtego.


Guru piewców III RP – a przy tym jej wielki budowniczy – Jacek Kuroń, opisał w autobiografii znamienną dla początków współczesnej Polski scenkę. Oto „hałastra” młodzieży spod znaku KPN czy innej organizacji z wpisanym w program jaskiniowym antykomunizmem, okupuje siedzibę KC PZPR w Warszawie. Impulsywny Kuroń, wówczas już minister w rządzie Mazowieckiego, uznaje to, rzecz jasna, za przejaw anarchii i smarkaterii. Chwyta więc za telefon i, jak na weterana walki z komuną przystało, wykręca numer do Czesława Kiszczaka, ówczesnego szefa MSW w tym samym, niekomunistycznym przecież, rządzie. Zażądał od niego, by ten posłał policję na miejsce i wyrzucił oszołomów z budynku. Kiszczak jednak odmówił, tłumacząc się bólem gardła lub czymś w tym rodzaju. W istocie jednak, nauczony gangsterskich wojenek podjazdowych z czasów świetności PZPR, obawiał się po prostu, że Kuroń chce go wystawić. „Ja naślę policję na tych chłopaków, a oni później obwieszczą moją dymisję lub wsadzą mnie do więzienia” – myślał zapewne.


Jaki z tej historii jest morał? Zapewne jest ich wiele, lecz jeden najprostszy: kiedy ktoś zjadł zęby na wsadzaniu ludzi do więzienia, będzie na koniec drżał, że i jego wsadzą. Pełni podobnych fobii byli bolszewicy, którzy denuncjowali się wzajemnie na potęgę, pisali listy ze skargami, co śmielsi i ważniejsi zaglądali do samego Stalina, by to i owo powiedzieć o jednym lub drugim towarzyszu, a na koniec dnia i tak zasypiali drżąc jak galareta, czy aby do drzwi ich mieszkania nie załomoczą czekiści.


Przykłady te stanowią kwintesencję rewolucyjnej logiki: albo ja wsadzę ciebie, albo ty mnie. Kompromisów nie uznajemy, jeńców nie bierzemy. W ostatnich miesiącach podobny schemat myślenia eksplodował wśród polityków, publicystów, profesorów i innych osobistości, którzy od półtora roku drżą o przyszłość polskiej demokracji. Można sobie z tej grupy dworować do woli, zarzucać kulawe wywody, czy zgoła prymitywne skojarzenia z okresem PRL, ale nie można odmówić jednego: konsekwentnego obrazu polityki, rozumianego na bolszewicką modłę – wróg dorwał się do władzy, a więc będą czystki, kajdany, pokazowe procesy, łamanie ludzkich sumień i wreszcie rozstrzeliwania, albo przynajmniej zsyłki na zimny Sybir. Ewentualnie, jak kto woli, na chłodne Podlasie.


Takim obawom dała wyraz chociażby Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przerażona aferami reprywatyzacyjnymi we własnymi ratuszu, jęła gardłować, że pisowska władza zacznie lada moment wsadzać do więzień w świetle kamer. Podobny pogląd wyraził pewien poseł PO – spuśćmy zasłonę milczenia na jego nazwisko – wieszcząc, iż nowa władza na pewno zacznie wsadzać za kraty. Gotowość na przeżycie prześladowań, których po prostu nie ma i na horyzoncie nie widać, to także znak firmowy KOD. Ileż to protestów obrońców demokracji, zdaniem ich organizatorów, władza miała zamiar rozbijać, iluż uczestników podobnych zbiegowisk układało już w głowach dramatyczne mowy obronne, które miały być wygłaszane przed partyjnymi sądami, obawiając się zapewne, czy aby zdołają je wygłosić czy też zawczasu złamani, będą musieli seplenić bezzębna buzią własne akty oskarżenia. Jeden nawet – to już słynny przypadek – zdołał podczas jednej z demonstracji położyć się na ulicy, uznając pewnie, że oto nadchodzi rychła pacyfikacja, a wówczas lepiej udawać martwego, bo takich, jak wiadomo z wojennych filmów, wróg nie rusza, a co najwyżej trąci niemrawo bagnetem.


O dziwo jednak nic z tragedii wieszczonych przez polityków, publicystów i wszelkiej maści mądre autorytety, dotąd się nie wydarzyło. Trudno im zapewne pojąć czemu. Przecież zmiana u władzy wymaga rozprawienia z wrogami. To takie oczywiste. Pytanie o ową rozprawę zawiesił nawet niedawno w powietrzu pewien publicysta „Gazety Wyborczej”, pytając nieśmiało na łamach czy wszystkie zamachy na demokrację, jakich rzekomo dopuszcza się PiS, usprawiedliwią solenne wymierzenie mu kary, gdy nadejdzie nowa, postępowa i rządząca zgodnie z unijnymi wytycznymi, władza. No bo też który naiwniak nie wsadziłby do więzienia wroga? Wiedział o tym Czesław Kiszczak, wiedzą o tym wszyscy zawiedzeni współczesną Polską – uwstecznioną, jaskiniową i pełną mroku. A jakże!

 

 

Tomasz Figura

DATA: 2017-05-08 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

chcielibyscie patafiany cirpiec...no to cierpcie w czasie waszych "gremialnych " marszow....tylko idioci moga sie nabrac na wasza schizofrenie..
ponad 2 lata temu / hahahaha
 
moja opinia jest taka niech oni sobie demonstruja ile tylko chca wiadomo o co chodzi bo to jest dziadostwo nie powinno sie o nich pisac i ich pokazywac gdziekolwiek w internecie czy w telewizji
ponad 2 lata temu / dewz
 
Zyli na koszt Polaków, dlatego jest tak ogromne zadłużenie. Teraz chcą więcej opierunek i wikt- Kodomici my wiemy, łatwiej być niewolnikiem niż człowiekiem wolnym.
ponad 2 lata temu / Sza
 
Mądrzy ludzie mówili,że Kukiz i PiS nie powinien podejmować się władzy, bo rozkład Polski pod każdym względem jest ogromny. Długi, wieloletnie umowy,rozgrabiony majątek, ustawy, mentalność, nawyki pozostały - jest łatwo zmienić??? Każdy jest "żołnierzem", jezeli chce by dzieci, wnuki mogły bez znajomości dostac pracę bez układów, przedsiębiorca Polski nie miał postawionego zakładu obok jego firmy, sklepu hipermarketu jak za czasów PO ..
ponad 2 lata temu / Viktor
 
Czy rozliczenie wrogów narodu i państwa jest złem? Złem jest niewykonanie tego obowiązku. Złem jest też wykorzystywanie tej władzy przeciw narodowi. Jest nim kolaboracja z wrogiem, oszustwa medialne, tchórzostwo.
ponad 2 lata temu / desa
 
@Anna "PIS jeszcze nikomu niczego złego nie zrobił." Poczekajmy aż przyjdzie czas spłaty zaciągniętych pożyczek na swoje "populistyczne" rozgrywki. Teraz karmią i głaszczą tych głosujących a następne pokolenia będą wyć i szukać jak tu wyjechać by zarobić i zatrzymać przy sobie jak najwięcej.
ponad 2 lata temu / Krzysiek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.