DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Wszystka piękna, czyli o czym zapomnieliśmy jako katolicy


Strona główna   >   PCH

Wszystka piękna, czyli o czym zapomnieliśmy jako katolicy

O walce Dobra ze złem jeszcze się uczy dzieci w szkołach. Wielu z nas, mimo wszechobecnego chaosu informacyjnego, wciąż dostrzega batalię Prawdy z kłamstwem. A co z jeszcze jedną, komplementarną względem tych bitew, walką? Walką Piękna z brzydotą?

 

Pokolenia chodzące dziś po Ziemi, jakby rzadziej zdają sobie sprawę z tej odwiecznej wojny. Wrogowie Piękna, Prawdy i Dobra zdołali nas przekonać, że forma nie ma żadnego znaczenia, że liczy się wyłącznie treść. Jak gdyby forma nie stanowiła części treści. I odwrotnie.

 

W dobie brzydkich ludzi, ale i brzydkich budowli, brzydkich książek, brzydkich ubrań, brzydkich piosenek, brzydkich pociągów, brzydkich obrazów i innych brzydkich „dzieł sztuki” odrzucamy nie tylko Piękno, ale i – niejako w zestawie – Dobro i Prawdę. Piękno jest blaskiem prawdy, a prawda jest zawsze piękna – powiada Platon.

 

Natchniony autor Księgi Kronik pisze zaś, że Pan uczynił Niebiosa. Przed Nim kroczą majestat i piękno, potęga i jasność w Jego przybytku (1 Krn 16, 26–27).

 

W Księdze Mądrości z kolei czytamy, że głupi z natury są wszyscy ludzie, którzy nie poznali Boga: z dóbr widzialnych nie zdołali poznać Tego, który jest, patrząc na dzieła nie poznali Twórcy, lecz ogień, wiatr, powietrze chyże, gwiazdy dokoła, wodę burzliwą lub światła niebieskie uznali za bóstwa, które rządzą światem. Jeśli urzeczeni ich pięknem wzięli je za bóstwa – winni byli poznać, o ile wspanialszy jest ich Władca, stworzył je bowiem Twórca piękności (Mdr 13, 1–3).

 

Od Dionizego Areopagity dowiadujemy się, że Bóg pozwala uczestniczyć człowiekowi w swoim Pięknie. Od świętego Cyryla Aleksandryjskiego zaś, że właściwością Ducha jest być Duchem Piękna, formą form. Poprzez Ducha człowiek – obraz i podobieństwo Boga – uczestniczy w Pięknie Bożej natury.

 

My, chrześcijanie, wiemy to od wieków. Ale w ostatnich dziesięcioleciach jakby o tym zapomnieliśmy, gdyż zapragnęliśmy oddać się światowości, i pragniemy realizacji już wyłącznie naszej – koniecznie zupełnie innej niż przed wiekami – woli.

 

Inaczej niż Matka Boża, która miała odwagę powiedzieć Bogu: Niech mi się stanie według Słowa Twego. I z tego właśnie powodu opiewamy ją jako Piękną. Chociażby w naszych, polskich Godzinkach, gdy śpiewamy: wszystka piękna jesteś Przyjaciółko moja lub że Królowa Wyznawców jest piękna jak w pełni księżyc; że stanowi dla nas Dom poświęcony, siedmioma kolumnami pięknie ozdobiony, czy że oglądamy Ją jakoTęczę wszechmocną ręką, z pięknych farb złożoną.

 

Jeśli droga jest nam Prawda, jeśli chcemy Dobrem zwyciężać zło, nigdy nie wolno nam zapomnieć o Pięknie.

 

Przecież naszym celem jest naśladowanie Jezusa Chrystusa, którego Jan Paweł II nazwał kiedyś najpiękniejszym z synów ludzkich, zrodzonym z Tej, która tota pulchra est, cała jest piękna, bo jest Matką uosobionego piękna Boga.

 

Krystian Kratiuk

 


DATA: 2020-09-08 06:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warłam Szałamow był więźniem radzieckich obozów koncentracyjnych, czyli łagrów. Pisał o nich krótkie opowiadania. Jedne z recenzentów był zdumiony: jak to jest, że po przeczytaniu o tych strasznych rzeczach człowiek nie czuje się przytłoczony? Sam czytałem wydawnictwo NOWA, koniec lat 80tych i potwierdzam. Nawet o łagrach można pisać prawdziwie i ... pięknie.
24 dni temu / Solidarny
 
"prawda jest zawsze piękna" Platon. Tyle, że nikt nie lubi prawdy, a piękne rzeczy każdy lubi. Kto kopie w jabłoń to,spadają na niego jabłka. Kto kopie w drzewo prawdy to spadają na niego nienawiść i obelgi. Prawda jest jak gorzka mocna kawa. Nie jest dobra ale pokazuje całą esencję. Z kolei kłamstwo jest jak mleko i cukier. Nie pokazują prawdziwego smaku kawy. Prawda nie zawsze jest piękna. Jak np. prawda o obozach koncentracyjnych. @gosc O gustach się nie dyskutuje. Jak zmierzyć piękno. Po czym poznać? Piękno jest subiektywne. Co do sztuki. Tak może było w średniowieczu. Obecnie jest hasło sztuka dla sztuki.
1 miesiąc temu / trooper
 
Ta promocja brzydoty i glupoty pochodzi od szatana, on zawladnal duszami pseudo artystow bo on nienawidzi piekna. Dlatego dzis wizyta w galerii sztuki nowoczesnej przyprawia o torsje. Ochyda, beztalencie oblakanie pustka. Zamiast poruszac odrzuca. Kiedys JPII pisal ze arysstow misja jest przyblizac do Boga, a dzis sztuka oddala.
1 miesiąc temu / gosc
 
Mam w książeczce z 19 12 roku takie wezwanie do Matki Bożej: O Najśliczniejsza nad Aniołami, do Syna Swego módl się za nami.
1 miesiąc temu / Franciszek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.