DZIŚ JEST:   18   MARCA   2019 r.

Św. Edwarda, króla
Św. Cyryla Jerozolimskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Wszyscy mówią: Oman. Wśród zainteresowanych Izrael i USA oraz Wielka Brytania

Wszyscy mówią: Oman. Wśród zainteresowanych Izrael i USA oraz Wielka Brytania
By U.S. Department of State [Public domain], via Wikimedia Commons

Brytyjczycy i Izraelczycy maja wyjątkowe plany wobec sułtanatu Omanu, położonego w Zatoce Perskiej nad ważną dla światowego handlu cieśniną Ormuz. Brytyjczycy w przyszłym roku otworzą tam nową bazę wojskową. Izrael z kolei chce wybudować kolej, łączącą Zatokę z Morzem Śródziemnym z ominięciem cieśniny kontrolowanej przez Irańczyków.

 

Wielka Brytania i Oman otworzą nową wspólną bazę szkoleniową w sułtanacie na początku przyszłego roku – poinformował brytyjski sekretarz obrony Gavin Williamson, który uczestniczył we wspólnych manewrach Saif Sareea 3 w Omanie. Były to największe ćwiczenia wojskowe Wielkiej Brytanii od 17 lat. Wzięło w nich udział ponad 5 tys. brytyjskich żołnierzy.

 

„Nasze stosunki z Omanem opierają się na wielowiekowej współpracy i ugruntujemy  te długie relacje, otwierając naszą nową wspólną bazę” – oznajmił 5 listopada Williamson.

 

Brytyjski szef obrony wyraził wielkie zadowolenie z uczestnictwa w manewrach i z przebiegu spotkań z sułtanem Omanu. Chwalił profesjonalną armię, Marynarkę Wojenną i Siły Powietrzne Royal Oman. Dodał, że zarówno Wielka Brytania, jak i Oman "są ostoją stabilności w regionie".

 

- To nigdy nie było ważniejsze, ponieważ złośliwa działalność wrogich państw i brutalnych organizacji ekstremistycznych dąży do podważenia stabilności i obalenia porządku opartego na regułach, na których wszyscy polegamy – zaznaczył.

 

Brytyjskie oddziały zostaną rozmieszczone we wspólnej bazie szkoleniowej w marcu 2019 r. Niedawno zakończone ćwiczenie obejmowały 5.500 brytyjskich żołnierzy z całego brytyjskiego wojska, którzy przeprowadzili bitwę na pustynnym obszarze Omanu.

 

Podczas wizyty Williamson spotkał się z sułtanem Omanu Qaboosem i ministrem spraw obrony, by zasygnalizować swój zamiar podpisania formalnej umowy o „trwającym zaangażowaniu w obronność" na początku przyszłego roku.

 

Nieco wcześniej, przed wizytą brytyjskiego sekretarza obrony, gdy świat skupił się na sprawie brutalnie zamordowanego saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego, w podróż do sułtanatu udał się premier Benjamin Netanjahu.

 

Intensywne kontakty między Izraelczykami a krajami Zatoki Perskiej mają miejsce od pewnego czasu. Jeśli chodzi o Oman, to już w 1994 r. izraelski premier Izaak Rabin spotkał się z sułtanem. Potem Simon Peres, który zastąpił Rabina, gościł ministra spraw zagranicznych Omanu w Jerozolimie w 1995 r. Rok później oba kraje ustanowiły biura handlowe, które zamknięto po wybuchu drugiej Intifady w 2000 r.

 

Wizyta Netanjahu jest jednak przełomowa, odkąd  sułtan sygnalizuje, że jest gotów znormalizować stosunki z Izraelem.

 

Dotychczas żaden arabski przywódca w Zatoce nie posunął się aż do tego, co zrobił sułtan Qaboos publiczne spotykając się z Netanjahu.

 

Qaboos często odgrywał rolę cichego regionalnego „pośrednika” do rozwiązywania problemów i wymieniania wiadomości pomiędzy tymi, którzy nie potrafili lub woleli ze sobą nie rozmawiać. Liderzy sułtanatu uczestniczyli w negocjacjach między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie porozumienia nuklearnego z 2015 r.

 

W ciągu ostatniego roku spekulowano również, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa stara się wykorzystać dobre relacje Omanu z Iranem, by pomóc położyć kres niszczycielskiemu konfliktowi w Jemenie.

 

77-letni sułtan, który w 1970 r. przejął władzę w wyniku zamachu stanu wspieranym przez Brytyjczyków, cierpi na raka. U kresu jego panowania i bez następcy, sukcesja nie jest całkiem jasna. Nowy przywódca Omanu - ktokolwiek to może być - będzie potrzebował amerykańskiego poparcia politycznego i dyplomatycznego, gdy Qaboos umrze, aby w decydującym momencie wzmocnić stabilność kraju. Oman nie jest wolny od konfliktów wewnętrznych.

 

Kraj, leżący między Arabią Saudyjską, Iranem, Jemenem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi pełni funkcję pośrednika w zawieraniu umów w Zatoce  Perskiej, a także równoważy wpływy sąsiadów.

Obecnie władze Omanu znajdują się pod wielką presją, by opowiedzieć się po stronie Saudów lub Iranu. Sułtanat nie dołączył do Saudyjczyków i ZEA w wojnie w Jemenie. Amerykanie obawiają się, by Oman nie sprzyjał Irańczykom. Pojawiły się oskarżenia, że ​​przywódcy Omanu „przymykali oczy” na irański ostrzał rakietowy Jemenu ze swojego terytorium.

 

Wizyta Netanjahu ma pomóc w zachowaniu suwerenności kraju i ochronić przed zakusami Saudów, a także umożliwić czerpanie korzyści handlowych w związku z planowaną budową kolei, łączącej Oman z Izraelem.

 

Minister transportu i wywiadu Izraela, Yisrael Katz w środę przedstawił plany połączenia Morza Śródziemnego z Omanem, która będzie przebiegała przez kraje arabskie, Jordanię i Izrael do portu w Hajfie. – Linia ma sens i jest poza sporami politycznymi oraz ideologicznymi – przekonywał Katz. Połączenie kolejowe „Tracks of Peace”, o którym mówił, jak podaje agencja AFP, jest wspierana przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa. Opiera się na dwóch głównych celach: „Izraelu jako pomoście lądowym i Jordanii jako regionalnym węźle komunikacyjnym”.

 

Katz przedstawił swój plan podczas międzynarodowej konferencji transportowej w Omanie. Proponowana linia kolejowa miałaby być korzystna także dla Arabii Saudyjskiej i sąsiednich państw Zatoki, a nawet dla gospodarki palestyńskiej.

 

– Stworzy dodatkową trasę handlową w regionie, która będzie krótsza, szybsza i tańsza, a także przyczyni się do rozwoju gospodarki Jordanii i Palestyńczyków - którzy również będą połączeni z inicjatywą – Izraela, Arabii Saudyjskiej i państw Zatoki Perskiej, a w przyszłości nawet Iraku – mówił izraelski urzędnik.

 

Podróż Katza do Omanu przypada niecałe dwa tygodnie po tym, jak premier Beniamin Netanjahu odbył niespodziewaną wizytę w sułtanacie Zatoki Perskiej.

 

Pod koniec ubiegłego miesiąca odbyły się także wizyty ministrów kultury i komunikacji Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

Nowe połączenie kolejowe biegnące przez kraje Zatoki Perskiej od Omanu miałoby znacznie ułatwić handel z Azją i Europą, z ominięciem cieśniny Ormuz kontrolowanej w dużym stopniu przez Irańczyków, a także niebezpiecznego szlaku przez cieśninę Bab al Mandab na południowym krańcu Morza Czerwonego. Jeszcze rok temu, gdy Tel Awiw przedstawił tę propozycję, Amerykanie mówili, że jest ona „interesująca”, ale „jeszcze nie mają sprecyzowanego stanowiska w tej sprawie”. Netanjahu wcześniej prowadził konsultacje z liderami Unii Europejskiej.

 

 

Źródło: arabianbussines.com., foreignpolicy.com, israelnationalnews.com

AS


DATA: 2018-11-09 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Wizyta Netanjahu ma pomóc w zachowaniu suwerenności kraju..." Żałosny fragment. Baza brytyjska również ma im pomóc w zachowaniu suwerenności? Oman po prostu staje się lotniskowcem USRaela, a Brytole to tylko władza zastępcza.
4 miesiące temu / Skanderbeg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.