DZIŚ JEST:   18   MARCA   2019 r.

Św. Edwarda, króla
Św. Cyryla Jerozolimskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Wstrząsające słowa niemieckiego księdza! Chce kapłaństwa kobiet i zniesienia celibatu

Wstrząsające słowa niemieckiego księdza! Chce kapłaństwa kobiet i zniesienia celibatu
Anzelm Grün fot. By Lesekreis (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Nie ma teologicznych podstaw, by kobiety nie mogły być kapłanami, biskupami, a nawet – czemu nie – papieżem (…) takie rzeczy potrzebują czasu – powiedział Anzelm Grün, niemiecki benedyktyn i psychoterapeuta.

 

– W kręgach konserwatywnych moje nauczanie czasami określane jest jako heretyckie – zaznacza na początku wywiadu dla „Augsburger Allgemeine” Anzelm Grün. Niemiecki benedyktyn znany jest z wypowiedzi i przekonań znacznie odbiegających nie tylko od nauczania Kościoła.

 

W wywiadzie opublikowanym 30 marca (w Wielki Piątek), Grün wskazał, że nie widzi przeszkód, aby kobiety mogły dostąpić święceń kapłańskich.  Nie ma teologicznych podstaw, by kobiety nie mogły być kapłanami, biskupami, a nawet – czemu nie – papieżem. Są jedynie historyczne podstawy. Takie rzeczy wymagają czasu, pierwszym krokiem jest więc dopuszczenie kobiet do święceń diakonatu na szczeblu regionalnym – twierdzi niemiecki mnich. 

 

Dla benedyktyna-psychoterapeuty także celibat jest kwestią wątpliwą. Jego zdaniem „powinna być to indywidualna decyzja każdego kleryka”. Grün nie widzi także problemu w wyświęcaniu homoseksualistów. – Znam wielu księży homoseksualistów. To bardzo dobrzy księża – twierdzi.

 

Anzelm Grün prowadzi Dom Rekolekcyjny dla kapłanów z „wątpliwościami”. Jego bliskim współpracownikiem jest Wunibald Muller, propagator błogosławieństw dla par homoseksualnych, zniesienia celibatu i kapłaństwa kobiet. Muller także jest psychoterapeutą.

 

Anzelm Grün w wątpliwość podaje także dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jego zdaniem postać Maryi jest symbolem – wzorem dla innych ludzi i my wszyscy jesteśmy „niepokalanie poczęci”. – Maryja nie jest kimś wyjątkowym, a my nie jesteśmy zwykłymi grzesznikami – wskazywał w 2017 roku.

 

Grün zaznaczył, że wielki wpływ na jego myślenie wywarła działalność Karlheinza Graf Dürkheima, niemieckiego mistrza zen. Wielu komentatorów w wywodach Grüna dopatruje się myślenia ezoterycznego. On sam nie wypiera się inspiracji dziełami Gustava Junga, ucznia Freuda, psychoanalityka i okultysty.

 

 

Źródło: onepeterfive.com

PR

 

  


DATA: 2018-04-04 12:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bóg zapłać za ten artykuł, właśnie czytałem tego księdza książkę i pewne rzeczy mi nie pasowały. Ten artykuł wiele wyjaśnia. Pozdrawiam
9 miesięcy temu / Siódmy
 
@Marek, Nie wiem czy tu jeszcze zajrzysz ale jeśli tak, to polecam przesłuchać - "Eucharystia cz.3 - o. Augustyn Pelanowski (audio)" z zywawiara, Opublikowany 3 lut 2016, tam znajdziesz odpowiedź na pytanie - w jaki sposób Bóg chce uzbrajać swój Kościół...(więcej w tym wątku nie będę pisać - nie musisz już tu zaglądać)
11 miesięcy temu / kwiatek77
 
@Marek, Bywały chwile, dni może lata, gdy sami byliśmy wilkami, kąkolem, a nasze grzechy ciężkie raniły Boga, Kościół. Inne owce dawały o nas świadectwo? Jeśli nie, to dawał je nam poprzez głos sumienia, Duch Święty...Jeśli nawet wszystkim w naszym otoczeniu było obojętne, że grzeszymy - Bogu to nigdy nie jest obojętne, walczy o nas do końca. Maria Magdalena, Szaweł - a potem Paweł; Augustyn i wielu innych - ale nie wszyscy. Za każdym razem, gdy zgrzeszymy jesteśmy ekskomunikowani z Kościoła świętego. Naszymi przyjaciółmi są wtedy ci, którym nie jest wszystko jedno - czy żyjemy w łasce uświęcającej czy w grzechu ciężkim. Jeśli ktoś kiedyś się topił - tak jak ja, to wie, że opadać w wodę jest łatwo, dzieje się to bezboleśnie. Dopiero szokiem i przerażeniem napełnia, gdy ktoś nas z dołu wypchnie do góry. Możemy polegać na Duchu Świętym - nie pozwoli nam utonąć, nawet jeśli kosztowałoby nas to przerażenie = uświadomienie sobie, że idziemy na dno. To pomaga przeżyć.
11 miesięcy temu / kwiatek77
 
@Marek, Wołanie przez owcę - to jest wilk! (Jeśli to w związku z cytatem publicznej wypowiedzi wilka - a więc owca nie obmawia = nie ujawnia ciężkich grzechów bliźniego ale cytuje). Tak wypełnia przykazanie VIII Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu (bliźnim są inne owce). Gdyby owca widząc wilka mówiła - to nie jest wilk = kłamie = traci łaskę uświęcającą. Lecz nie wszyscy i nie zawsze są zobowiązani do śledzenia publicznych wypowiedzi wilków i cytowania ich w każdych okolicznościach. Jak wiemy wilki i owce będą do końca świata = "Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast? Odpowiedział im: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. Rzekli mu słudzy: Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go? A on im odrzekł: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa." Bo do końca życia można się nawrócić - w owcę, w pszenicę...
11 miesięcy temu / kwiatek77
 
@Marek, Słusznie - nie powinno nas obchodzić to, co mówią ci, których uważaliśmy za owce, a którzy może są kozłami, skoro wilki zdołały ich porwać. Dlaczego? Z dwóch powodów: 1. "Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. Ja i Ojciec jedno jesteśmy". 2. "Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was. A teraz polecam was Bogu i słowu Jego łaski władnemu zbudować i dać dziedzictwo ze wszystkimi świętymi." Owca ma czuwać ze wszystkich sił = żyć w łasce uświęcającej na co dzień - to całe jej zadanie.
11 miesięcy temu / kwiatek77
 
o zgrozo ten kapłan grzeszy i jeszcze głośno o tym mówi -nie pasuje ten kościół to proszę z niego wystąpić -a nie rozbijać jego jedności szatańskie zamiary
11 miesięcy temu / kiki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.