24 maja 2018

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych – módlmy się za Kościół w Chinach!

(FOT.REUTERS/Aly Song/FORUM)

Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach cały świat obchodzi 24 maja – we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w sanktuarium maryjnym w Sheshan koło Szanghaju. Ustanowienie takiego dnia jest inicjatywą papieża Benedykta XVI z 2007 roku. Modlitwy w intencji Kościoła w komunistycznych Chinach, gdzie Kościół cierpi prześladowania, odbędą się także w Polsce.

 

Główna Msza święta w intencji Kościoła w Chinach zostanie odprawiona w stołecznym kościele pw. Świętego Krzyża 24 maja o godzinie 18:00. Liturgii będzie przewodniczył ks. Czesław Wojciechowski, misjonarz z Hongkongu, który wygłosi homilię, a po Mszy w dolnym kościele opowie o swojej pracy misyjnej w Hongkongu i na temat sytuacji Kościoła w Chinach.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W tym najludniejszym kraju świata katolicy stanowią mniej niż 1 proc. populacji.

Obchodzony w Kościele powszechnym Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach ma przybliżyć wszystkim katolikom realia, w jakich żyją ich współbracia w wierze.

 

W Polsce działa Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ, które angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach poprzez pracę misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich. Także młodzież polska związana z ruchem oazowym od lat wyjeżdża do Chin, głosząc tam rekolekcje.

 

Cztery lata temu po raz pierwszy zorganizowano seminarium dla chińskich sióstr zakonnych na temat życia zakonnego. Uczestniczyło w nim 18 sióstr z 16 różnych zgromadzeń. Przez trzy tygodnie odwiedzały wspólnoty życia konsekrowanego w naszym kraju, m.in. Warszawę, Jasną Górę i Łagiewniki, słuchały w wykładach. Podobne seminarium odbędzie się także we wrześniu.

 

Stowarzyszenie Sinicum zachęca do stałego, aktywnego włączenia się w pomoc duchową, organizacyjną i materialną Kościołowi w Chinach. Prezesem Stowarzyszenia Sinicum jest od 14 maja ks. Jacek Gniadek SVD, który zastąpił ks. Antoniego Koszorza, także werbistę, który pełnił tę funkcję przez wiele lat.

 

Ustalenie dokładnej liczby wyznawców Chrystusa w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest bardzo trudne – i to z kilku powodów. Nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa.

 

Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym według danych oficjalnych liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wymienia liczbę około 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 proc. ogółu mieszkańców Państwa Środka.

 

Rozbieżności w liczbach dotyczą też innych stron życia Kościoła: według bardzo wiarygodnego Ośrodka Badań pw. Ducha Świętego w Hongkongu (HSSC) w Chinach jest 138 diecezji katolickich, w tym 116 „czynnych” – czyli takich, które przejawiają jakąś działalność i 22 „bierne” – o których nic nie wiadomo.

 

Tymczasem kontrolowane przez władze Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich i oficjalna, również kontrolowana, Chińska Konferencja Biskupia (PSKCh-ChKB) podają, że w kraju tym jest 97 diecezji. Według HSSC tamtejszy Kościół ma 67 biskupów w Kościele oficjalnym („patriotycznym”) i 37 w Kościele „podziemnym”, podczas gdy dane oficjalne mówią o ok. 60 biskupach diecezjalnych i pomocniczych (oczywiście wyłącznie w Kościele „patriotycznym”).

 

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do PSKCh i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju.

HSSC podaje, że istnieje tam 10 wyższych seminariów duchownych. W 2014 w Kościele chińskim odnotowano nieco ponad 20 tys. chrztów.

 

Światowy Dzień Modlitw za Kościół z Chinach ustanowił Benedykt XVI w swym liście „do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007. Papież wyraził w nim uznanie i wdzięczność za mężne trwanie w wierze, mimo wielu trudności i podziałów, stwarzanych w większości przez władze.

 

We wspomnianym liście Benedykt XVI wezwał do pojednania pomiędzy Kościołem mającym mandat komunistycznych władz i tym podziemnym, który dochowuje większej wierności papieżowi.

 

 

KAI

MWł

 

 

 

 

 

Chiny: wstęp do kościołów od osiemnastego roku życia
W chińskiej prowincji Henan zakazano wstępu do kościołów wszystkim osobom poniżej 18. roku życia. Wierni, które idą na Mszę świętą, muszą zapewnić na ten czas opiekę dzieciom, tak by nie zabierać ich ze sobą. Zabroniono także duchownym prowadzenia jakichkolwiek zajęć z udziałem dzieci i młodzieży.

 

Chiny: uwolniony biskup Vincent Guo Xijin z zakazem koncelebrowania Mszy Krzyżma!
Chiński biskup Vincent Guo Xijin, którego komunistyczne władze uwięziły po odmowie koncelebrowania Mszy Świętej z wiernym partii – a nie Rzymowi – ekskomunikowanym biskupem, został zwolniony z aresztu we wtorek. Zabroniono mu jednak odprawiania Mszy Świętej.

 

Chiny: zatrzymano ponad stu chrześcijan. W obozach będą „uczeni” lojalności wobec partii
Ponad stu chrześcijan zostało zatrzymanych w prowincji Xinjiang (Sinciang) w północno-zachodnich Chinach. Zamknięci w tzw. obozach reedukacyjnych mają na nowo nauczyć się lojalności wobec komunistycznej ideologii.

 

Chiny: antychrześcijańska kampania. Portret chińskiego prezydenta za wizerunek Chrystusa
Chińczycy wpadli na pomysł nowej antychrześcijańskiej kampanii propagandowej skierowanej do ubogiej ludności. Dają wyznawcom Chrystusa pieniądze, jeżeli ci przekażą władzy religijne obrazy i plakaty, zamieniając je na wizerunki prezydenta Xi Jinpinga.

 

Watykan dąży do pojednania z chińskim „Kościołem Patriotycznym”? Sekretarz stanu potwierdza
O pojednanie wśród chińskich katolików zaapelował kard. Pietro Parolin. W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Avvenire” sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślił, że w Chinach nie ma dwóch Kościołów katolickich – jednego wiernego papieżowi, drugiego podporządkowanego władzom.

 

Watykan wraca do polityki ustępstw wobec komunizmu?
Kurs watykańskiej dyplomacji wobec Kościoła w Chinach niebezpiecznie przypomina politykę zbliżenia z ZSRR z czasów Zimnej Wojny – przekonuje w przejmujących słowach emerytowany biskup Hong Kongu, kardynał Joseph Zen Ze-kiun. Duchowny krytykuje dążenie do zbliżenia z chińskim „Kościołem Patriotycznym”. Jego zdaniem, dialog za wszelką cenę, mimo dobrych intencji, jest nieuczciwy względem działających w chińskim podziemiu rzymskich katolików. Kompromis z ateistycznym rządem o totalitarnych zapędach jest bowiem niemożliwy.

 

Watykan zaprzecza informacjom o rzekomym porozumieniu z Chinami
Szef biura prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke zaprzeczył informacjom mówiącym o tym, że Watykan jest bliski zawarcia porozumienia z Chińską Republiką Ludową. Podkreślił, że papież jest w stałym kontakcie z doradcami zajmującymi się sytuacją Kościoła na Wschodzie.

 

Kardynał Zen ostrzega Watykan: nie wolno zawrzeć zgniłego kompromisu z komunistycznymi Chinami!
Nie wolno zawierać z Chinami zgniłego kompromisu. Jeżeli Watykan uzna ekskomunikowanych biskupów, to stwierdzi tym samym, że męczennicy byli głupcami – ostrzega kardynał Joseph Zen.

 

Kard. Joseph Zen: Watykan błądzi. Komunistom nie można ufać
Rząd Chin chce cenzurować Biblię i wycofuje się z tolerancji religijnej. Watykan tymczasem mówi o porozumieniu i wzywa katolików, by poddali się komunistom. „To niepojęte” – ocenia kard. Joseph Zen.

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram