DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Współorganizatorzy Synodu Amazońskiego: w Kościele nadchodzi „zmiana paradygmatu”

Współorganizatorzy Synodu Amazońskiego: w Kościele nadchodzi „zmiana paradygmatu”

Autorzy wstępu do niemieckiego tłumaczenia dokumentu przygotowawczego do Synodu Amazońskiego wyrażają nadzieję na „głęboką zmianę paradygmatu” w Kościele katolickim. Zdaniem autorów dokumentu, Synod będzie „sygnałem do przełomu”.

 

W Niemczech wydano właśnie oficjalne tłumaczenie tak zwanego Instrumentum Laboris, dokumentu przygotowawczego do październikowego Synodu Amazońskiego. Autorami wstępu do tekstu tłumaczenia są o. Michael Heinz, szef organizacji charytatywnej „Adveniat” działającej w Ameryce Łacińskiej oraz Pirmin Spiegel z organizacji pomocowej i prorozwojowej „Misereor”.

 

Ich zdaniem Synod Amazoński stanie się „niedającym się zagłuszyć sygnałem do przełomu” i „początkiem zmiany paradygmatu” w Kościele katolickim.

 

Wcześniej w przestrzeni niemieckojęzycznej podobnych sformułowań użył bp Franz-Josef Overbeck, ordynariusz Essen, związany z tą samą co o. Heinz organizacją „Adveniat”. Według silnie zaangażowanego w przygotowania do Synodu biskupa, zgromadzenie będzie „cezurą” w historii Kościoła i po nim „nic już nie będzie takie samo”.

 

Organizacje „Adveniat” i „Misereor” są częścią Panamazońskiej Rady Eklezjalnej, organizacji, którą powołano za pontyfikatu papieża Franciszka, a której tenże powierzył de facto przygotowanie Synodu.

 

O. Heinz i Spiegel mają nadzieję, że okaże się możliwa „przemiana w polityce, gospodarce, technice, a wreszcie także w Kościele”. Ich zdaniem papież Franciszek wzywa do „nawrócenia ekologicznego”, tymczasem „istotnym źródłem inspiracji” takiego nawrócenia stać się powinna „kosmologia Amazonii”.

 

Instrumentum Laboris zawiera, jak sądzą, „liczne przyczynki do daleko idącej zmiany paradygmatu Kościoła”, co mieć będzie w ich ocenie wpływ na cały Kościół powszechny. W ocenie obu autorów wstępu Synod Amazoński pozwoli na „decentralizację”, która umożliwi „Kościołom lokalnym samodzielne decydowanie o tym, co ich dotyczy, a to na zasadzie subsydiarności”.

 

 

Źródło: adveniat.de

 

Pach

WMa


DATA: 2019-07-27 09:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Żadnych nowinek. Pozostanę katolikiem tak jak moi przodkowie. Apostatom mówię precz!
ponad 1 rok temu / Jacek
 
W najczarniejszych koszmarach nie śniłem, że znajdę się w osobistej wewnętrznej schizmie z Kościołem, któremu byłem wierny przez całe dotąd życie. Smutny finał.
ponad 1 rok temu / Już Blisko
 
Nowej schizmie będą znowu winni Niemcy!
ponad 1 rok temu / gość
 
ci pokorni, naprawdę służący Bogu i tak wybiorą celibat.
ponad 1 rok temu / Kinga
 
KK szuka nowych terenów
ponad 1 rok temu / ewa
 
@Zitella Powiedz to świętemu Franciszkowi Ksaweremu, który z garstką duchownych skutecznie zewangelizował Azję. Święty ten postawił na pracę nad lokalnymi powołaniami, a nie na jakieś dziwne twory typu diakonisy, szafarze nadzwyczajni czy viri probati. Podobnie powiedz to biskupowi Schneiderowi z Kazachstanu, gdzie jest niewielu księży na ogromnym obszarze. A jednak biskup ten, znany ze swej woelkiej czci wobec Najświętszego Sakramentu, nie wysuwa amazońskich postulatów. Cały ten amazoński spektakl jest po to, by rozsadzić kapłaństwo Chrystusowe, podobnie jak synod ds.rodziny rozpoczął legalną rozwałkę sakramentu małżeństwa. Co dalej? Pewnie Sakrament Pokuty, i znowu litościwi ojcowie synodalni będą mówić o niemożności odbywania spowiedzi ze względu na odległość od konfesjonału, zatem "w wyjątkowych wypadkach" będzie można przystępować do Komunii Św.bez spowiedzi. A potem drobne unowocześnienie Mszy Świętej, likwidacja Przeistoczenia i radosna fuzja z protestantami.
ponad 1 rok temu / Hapten
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.