DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Wspólny start w wyborach, redukcja ministerstw. Ujawniono trzon umowy koalicyjnej

Wspólny start w wyborach, redukcja ministerstw. Ujawniono trzon umowy koalicyjnej
Fot. Mateusz Wlodarczyk/ Forum

W podpisanej w sobotę w godzinach popołudniowych umowie koalicyjnej Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie określiły szczegóły współpracy. To m.in. zapewnienie o wspólnym starcie w wyborach, ustalenie zasad redukcji ministerstw oraz powołanie specjalnej rady, które będzie uzgadniała pomysły legislacyjne.

 

To ostatnie rozwiązanie ma pomóc ominąć konflikty, takie jak te, które doprowadziły do kryzysu w koalicji. Przypomnijmy, że był to projekt mówiący o bezkarności urzędników w przypadku działań podejmowanych przez nich poza prawem, ale na rzecz walki z koronawirusem, czy zmiany w ustawie o ochronie zwierząt wprowadzonej pod hasłem „piątka dla zwierząt”.

 

Umowa koalicyjna została podpisana w godzinach popołudniowych, ale politycy po wygłoszeniu krótkich oświadczeń nie ujawnili szczegółów porozumienia. Dopiero wieczorem Anita Czerwińska, rzecznik PiS przekazała nieco więcej informacji na temat umowy koalicyjnej. Jak się okazało, jej podstawą była deklaracja realizacji programu wyborczego Zjednoczonej Prawicy. To także przyjęcie założeń „jesiennej ofensywy programowej”. Mowa o doprowadzeniu do końca reformy wymiaru sprawiedliwości czy o reformie mediów.

 

Umowa koalicyjna odnosi się też do zapowiedzianych planów redukcji ministerstw. Strony ma tu obowiązywać zasada proporcjonalności jeśli idzie o ilość zredukowanych stanowisk sekretarzy i podsekretarzy stanu.

 

Strony zgodziły się także, że w wyborach – zarówno samorządowych jak i parlamentarnych, europejskich i prezydenckich – wystartują wspólnie i kandydaci koalicji zachowają swe dotychczasowe miejsca na listach.

 

Jak się okazało, w umowie nie znalazł się zapis dotyczący przyszłej roli Jarosława Kaczyńskiego, który – wedle dotychczasowych spekulacji – miał wejść do rządu jako wicepremier.

 

Czerwińska nie odniosła się szczegółowo do zapowiadanej reformy resortów. Tu media bazują na spekulacjach. Mowa o zmniejszeniu ministerstw do 14, co oznaczałoby redukcję sześciu resortów. W związku z tym Solidarna Polska i Porozumienie miałyby „oddać” po jednym ministrze (obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami). Koalicjanci PiS otrzymać mają po jednym stanowisku ministra w KPRM oraz obsadzić po trzech wiceministrów.

 

Do umowy koalicyjnej na antenie Radia Maryja odniósł się wicepremier Jacek Sasin. Jak mówił, jej szczegóły zostaną podane do wiadomości w najbliższych dniach. Polityk potwierdził jednak doniesienia mediów na temat redukcji ministerstw i zmian w kierownictwach resortów. - Trwają ostatnie ustalenia dotyczące personaliów, czyli ministrów, którzy będą poszczególnym ministerstwami kierować. Kilku ministrów na pewno się zmieni, będą nowe twarze w rządzie, a wszystko na to wskazuje, z tą najważniejszą twarzą, czyli z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim jako wicepremierem - dodał.

 

Źródło: interia.pl

MA

Czytaj także:
DATA: 2020-09-26 19:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lewica się pogodziła. Teraz zabiorą się za wyborców którzy na nich oddali głos. Zaczną od rolników i górników. Pozdrowienia dla wyborców PAD.
29 dni temu / Trok
 
Czy SZCZEGÓŁOWE szczegóły współpracy OBEJMUJĄ DYSCYPLINĘ w GŁOSOWANIACH tak jak sobie życzy PiS/U.E. ? Czy zdanie S.P./p.Ziobro w sprawie ustawy o zwierzątkach i bezkarności się zmieniło ? Czy badanie zauważonych i zgłoszonych nadużyć/nieprawidłowości w pracy Rządu p. Morawieckiego i jego urzędników ZOSTANIE zawieszone ze względu na NADZÓR zewnętrzny p.Kaczyńskiego? Jeśli PiS informuje Polaków/wyborców, że Solidarna Polska będzie na wspólnych listach z PiS TO WARTO zapytać ZA JAKĄ CENĘ i JAKIE USTĘPSTWA p.Ziobro ? Ogólnikowe informacje p.Sasina w Radio "M" głównie bazowały na hymnach pochwalnych p.Kaczyńskiego recytowanych przy każdej okazji mających przykryć OSTATNIE BŁĘDY PiS i BIJĄCĄ PO OCZACH ULEGŁOŚĆ wobec dyrektyw Unii. Sposób PRZEKAZANIA DECYZJI PiS / u.e. o zamykaniu KOPALŃ budzi nie tylko OBURZENIE ale i SPRZECIW. Lewacy i liberałowie roztrwonili majątek narodowy/złodziejska prywatyzacja. A teraz pis bierze się za bogactwa mineralne.
29 dni temu / iskierka
 
Pytania: Czy SZCZEGÓŁOWE szczegóły współpracy OBEJMUJĄ DYSCYPLINĘ w GŁOSOWANIACH tak jak sobie życzy PiS/U.E. ? Czy zdanie S.P./p.Ziobro w sprawie ustawy o zwierzątkach i bezkarności się zmieniło ? Czy badanie zauważonych i zgłoszonych nadużyć/nieprawidłowości w pracy Rządu p. Morawieckiego i jego urzędników ZOSTANIE zawieszone ze względu na NADZÓR zewnętrzny p.Kaczyńskiego? Jeśli PiS informuje Polaków/wyborców, że Solidarna Polska będzie na wspólnych listach z PiS TO WARTO zapytać ZA JAKĄ CENĘ i JAKIE USTĘPSTWA p.Ziobro ? Ogólnikowe informacje p.Sasina w Radio "M" głównie bazowały na hymnach pochwalnych p.Kaczyńskiego recytowanych przy każdej okazji mających przykryć OSTATNIE BŁĘDY PiS i BIJĄCĄ PO OCZACH ULEGŁOŚĆ wobec dyrektyw Unii. Sposób PRZEKAZANIA DECYZJI PiS / u.e. o zamykaniu KOPALŃ budzi nie tylko OBURZENIE ale i SPRZECIW. Lewacy i liberałowie roztrwonili majątek narodowy/złodziejska prywatyzacja. A teraz pis bierze się za bogactwa mineralne.
29 dni temu / iskierka
 
Jestem przerażony tą butą Kaczystów. Proszę zastanowić się, co oznacza to stwierdzenie: "powołanie specjalnej rady, które będzie uzgadniała pomysły legislacyjne". Przecież z tego wprost wynika, że oni będą sobie ustalać własne pomysły na wszystko w swojej koterii. Jak już będzie ustalone co i jak, to pomysł będzie wędrował od "specjalnej rady" do sejmu dla samej formalności klepnięcia. Przecież to karykatura demokracji, to nic innego, jak własny, prywatny sejm pro causa sua. A ten ustawowy służy tylko do do formalności prawnej i przyklepania zachcianek prezesa.
29 dni temu / M
 
Nie takie sojusze i deklaracje się rozpadały. Niech zyje prawdziwa prawica - Konfederacja!!!
29 dni temu / slam4
 
A co w tej umowie dla Polski i Polaków-puste słowa?
29 dni temu / Merida
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.