DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Wspólne losy, wspólni bohaterowie. 23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Wspólne losy, wspólni bohaterowie. 23 marca obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Źródło: pannoniachristiana.hu

„Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń” - czytamy w przyjętej w marcu 2007 r. przez węgierskie Zgromadzenie Narodowe oraz polski Sejm uchwale. W dokumencie tym postanowiono, że każdego roku 23 marca będzie obchodzony jako Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 

Jak podało Centrum Informacyjne Sejmu, parlamenty obu państw przyjęły uchwałę bez głosu sprzeciwu. W jej tekście przywołano wydarzenia i postaci historyczne łączące Polaków i Węgrów: panowanie pochodzącego z Węgier króla Stefana Batorego, kiedy to Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii, dokonania gen. Józefa Bema w walce o wolność Węgier oraz poparcie Polaków dla powstania w Budapeszcie w 1956 r. i pomoc jego ofiarom.

 

Więzy przyjaźni między naszymi narodami znajdują swój wyraz także w działaniach w ramach dyplomacji parlamentarnej. Tradycją stały się regularne spotkania szefów izb, zarówno dwustronne, jak i w gronie państw członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. Są one forum dyskusji i uzgadniania stanowiska naszych państw wobec kluczowych problemów regionu, rozmowy dotyczą też relacji Polski i Węgier z Unią Europejską. Aktywności te służą także pielęgnowaniu pamięci o wspólnej historii. Przykładem może być odsłonięcie w Budapeszcie i w Warszawie bliźniaczych pomników upamiętniających bohaterów Polski i Węgier. W obu stolicach w 2017 r. ustawiono monumenty w formie ławeczek, poświęcone pamięci Henryka Sławika i Józsefa Antalla. W czasie II wojny światowej uratowali oni przed śmiercią ze strony Niemców ok. 30 tys. osób. W 2018 r. w Budapeszcie odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej – czytamy w komunikacie.

 

W tym roku, z uwagi na pandemię koronowirusa, obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zostały ograniczone.

 

Źródło:sejm.gov.pl

MA


DATA: 2020-03-23 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chodzi o proporcje. Zdarzali się porządni Niemcy w czasie wojny. Zdarzali. Ale ogromna większość nie była miła. Zdarzali się niesympatyczni Polacy. I pewnie nie wszyscy Węgrzy są aniołami. Ale tylko o Nich mówimy Bratanki.
2 miesiące temu / Kasandra
 
Niech Pan Bóg Błogosławi Węgry Viktora Orbana. Pragniemy Mieć w Polsce również Takiego walczącego o Sprawy Polskie jak walczy Viktor Orban.
2 miesiące temu / Fokus
 
Wspólny los podczas bycia pod zaborem Austro-WĘGIERSKIM.
2 miesiące temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.