DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Wspólna walka z antysemityzmem. List rabinów do przewodniczącego KEP arcybiskupa Gądeckiego

Wspólna walka z antysemityzmem. List rabinów do przewodniczącego KEP arcybiskupa Gądeckiego
Michael Schudrich i Stanisław Gądecki. FOT. Wikicommons

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Lesław Piszewski wystosowali list otwarty do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisława Gądeckiego. Dotyczy on antysemityzmu i jego zwalczania.

 

„W związku z powracającą kwestią relacji polsko-żydowskich biskupi odwołali się do słów św. Jana Pawła II, skierowanych w Warszawie do wspólnoty żydowskiej: Narody cywilizacji chrześcijańskiej podjęły żmudną pracę wykorzeniania ze swojej mentalności wszelkich niesprawiedliwych uprzedzeń wobec Żydów oraz innych przejawów antysemityzmu (9.06.1991). Wskazali również na heroiczne postawy Polaków, którzy ryzykując życiem, pomagali prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. W tym duchu biskupi widzą konieczność kontynuowania dialogu polsko-żydowskiego opartego na prawdzie, zaufaniu i wzajemnym szacunku. Przypominają, że wszelkie formy antysemityzmu są sprzeczne z zasadami chrześcijańskiej miłości bliźniego. Podkreślają jednocześnie, że istnieje potrzeba modlitwy w intencji przyszłości relacji polsko-żydowskich, aby nie zostało zatracone wszelkie dobro wypracowane wspólnym wysiłkiem ludzi dobrej woli, Polaków i Żydów” – głosi punkt 6. Komunikatu z 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

 

W odpowiedzi na to stanowisko list do arcybiskupa metropolity poznańskiego napisali Michael Schudrich i Lesław Piszewski.

 

„Głęboko doceniamy komunikat z ostatniego spotkania Episkopatu, który mówi o konieczności kontynuowania dialogu i potępienia wszelkich form antysemityzmu. Jesteśmy przekonani, że biskupi rozumieją również, jak wielce istotne jest zwalczanie wszelkiego antysemityzmu, nawet wówczas, gdy zdarza się to wśród duchowieństwa, kiedy jest to sprawą niezwykle trudną. Podobnie my, rabini będziemy nadal wypowiadać się przeciwko antypolskim zarzutom wśród Żydów. Z niecierpliwością czekamy na dalsze pogłębianie naszej przyjaźni oraz krzewienie braterstwa i szacunku dla wszystkich dzieci Bożych w całej Polsce” – czytamy w liście otwartym Naczelnego Rabina Polski i Przewodniczący Zarządu ZGWŻ w RP.

 

Źródło: KAI

MWł

 

 


DATA: 2018-03-19 11:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polecam lekturę Mt 12 i Mt 23. Tyle w temacie "antysemityzmu".
ponad 2 lata temu / Katolik
 
Konferencja Episkopatu Polski zdaje się przygotowywać do płacenia odszkodowań Żydom za "1000 lat antysemityzmu w Polsce".Biskupi zamiast statutowo nawracać Żydów szukają usprawiedliwień nieróbstwa.
ponad 2 lata temu / antyśmiechita
 
Antysemityzm to nieuzasadniona niechęć do Żydów wyrażona nieuprzejmym czynem zabronionym lub powszechnie uznanym za naganny. Sama niechęć do nich, nawet nieuzasadniona, antysemityzmem nie jest. Można odczuwać niechęć a nawet wstręt do zupy cebulowej i nikomu to nie zaszkodzi. Żydzi jednak każdy przejaw inteligencji i spostrzegawczości Gojów w stosunku do nich uważają za antysemityzm bo są głęboko świadomi tego, że nigdy nie zajdzie przypadek z "nieuzasadniona".
ponad 2 lata temu / agricola
 
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię ! Czasy są ostateczne. Przestańcie opowiadać "hagadę" i mieć "swoją narrację" bo kłamstwo jest piekielnie diaboliczne. Wybór jest konieczny: chcecie Nieba- nawracajcie się na katolicyzm, bo w niebie tylko katolicy. Chcecie iść do diabła drogą co idziecie - wasz wybór !
ponad 2 lata temu / mj
 
Nie lubię polityki państwa Izrael i tego jak postępuje z bezbronnymi cywilami z Palestyny. A co do antysemityzmu to proszę o precyzyjną definicję terminu: żyd.
ponad 2 lata temu / Kazio
 
może ktoś opublikuje list otwarty rabina Nahmana Kahana do prezydenta Trumpa albo wystąpienie rabina Dawida Szychowskiego na dniach judaizmu z tego roku w Łodzi. To jest hardcore ! Szukajcie w necie !
ponad 2 lata temu / Pejot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.